| 10051989 a întrebat:

Buna tuturor. am si eu o mica problema la care sper sa ma puteti ajuta cu niste sfaturi. Pana acum 2 saptamani mama nu stia de relatia mea cu un baiat de 22 de ani care locuieste de mine la 700 de kilometrii eu avand 16 ani. Mama a aflat din intamplare de relatia mea cu el si nu este deloc de acrod cu relatia noastra el fiind si la distanta si si varsta. S-a certat cu mine foarte urat iar acum nu vorbeste cu mine deloc iar eu numai pot rezista il iubesc pe acest om mai mult ca viata mea doesc sa va spun ca maine facem 6 luni nu mai suport sa il am departe de mine pentru el mias lasa si familia il iubesc atat de mult ajuta-ma cu un sfta cum as putea sa fac sa fie parintii mei de acord cu aceasta relatie va rog sunt distrusa sunt pe punctul de a face si cele mai oribile lucruri(sinucidere, plecare de acasa) ps. mi sa interzis sa vorbesc cu el
va multumesc mult :*

8 răspunsuri:
| AdyutzZz a răspuns:

In primul rand, calmeaza-te.In al doilea rand, nici prin cap sa-ti treaca sa te sinucizi, pleci de acasa etc.In al treilea rand, cum naiba l-ai cunoscut pe asta? daca e la 700 de Km distanta? ca nu inteleg... oricum ai mai putea vorbi cu mama ta si sa-i spui cu incetul ca il iubesti si alea alea si ca nu vrei sa te muti cu el, doar sa va vedeti si tot felul de din astea.Ca poate se gandeste ca te muti cu el, sex din alea de la varsta asta...si in cazu asta nici o mama nu ar fi de acordwinkingsper ca te-am ajutat

| DenisaMetal a răspuns:

O mama ai pe lumea, si nu o dezamagi pentru prietenul tau care sta la 700 de km.Lasa ca sunt baietii mai perfecti si in orasul tau sau in localitatea ta.Nu te gandi la sinucidere te inteleg perfect viata e mai valoroasa cu familia ta nu prietenul tau.

| Gnomic a răspuns:

Nu stiu cat de matura esti tu la 16 anisa eu as pune in fata iubire deci intai iubirea si apoi familia. E mult mai importanta. Si in biblie sc ca omul trebuie sa isi lase familia si sa devina acelasi trup cu pers iub ceva de genu bine si nu trebuie sa ai 50 sa faci sex nu te lua dupa nimeni, gandeste-te la ce iti trebuie tie si daca esti pregatita pentru asta. ma refer aici la maturitate. Petru iubire ai nevoie de intelepciune. Daca ar fi o relatie serioasa, ar fi ceva foarte frumos sa fi cu el. Asa e nu ai de unde sa stii inima unui om care e atat de departe. Oamenii sunt ascunsi si perfizi si la 20 de centimetri de tine. dapai 700 km. Depinde de mai multe lucruri. Dar nu neaparat. Am auzit de cazuri de iubire la departare si e mult mai frumoasa, creste odata cu departare. Traim niste timpuri atat de grele, oamnii nu au incredere unii in altii asta e singurul obstacol pentru toate relatie, si de prietenie, si iubire, familie, etc.Tu vorbind de sinucidere ma faci sa ma gandesc la maturitatea ta, nu cred ca esti atat de matura. Si nu e vb de varsta, oamenii se sinucid sau se indragostescla orice varsta. Poate e o decizie de disperare. Tu daca il iubesti atat de mult lasa timpul sa treaca si asteapta cu intelepciune. E posibil sa fiti impreuna, dar totul depinde de voi. Parintii sunt cred ca singurele persoane care iti vor binele, pana si prientenii cei mai bunii pot sa ajunga sa te invidieze insa niciodata un parinte. E bine sa nu ii ranesti fugind de acasa. Ei cred ca un strain ti-ar vrea raul si sunt determinati sa te sfatuie in functie de ce aud si ei pe la televizor ( stalking, trafic de carne umana, etc. ). Ei te sfatuie bine. Iti interzic asta pentru ca nici ei nu stiu ce fel de persoana iubesti tu. Si apoi e greu sa ai incredere in oameni. Lumea e rea. E greu sa cunosti si oamenii apropiati. Exista iubiri adevarate la departare insa foarte rare si foarte puternice.

| mariana20 a răspuns:

Hmmm relatie la distanta.Asa ceva presupun ca ai mai auzit ca nu tine.La varsta asta este si normal sa vrei sa te sinucizi, sa fugi de acasa si alte tampenii. Hai sa iti zic si eu o mica poveste, poate intelegi ceva din ea si iti va fi de folos.Cand eram de varsta ta, ba chiar cu un an mai mica iubeam si eu asa ca tine pe unu mai mare cu 8 ani.La fel, mama nu era de acord, bla bla.Si eu ca fug, ca plec ca eu batman.Am stat 4 ani cu el, mama fiind de acord doar pentru a sti pe unde umblu.Dar ghici ce? Cand am dat de greu si ne-am despartit cine m-a primit cu bratele deschise? Exact MAMA! concluzia : la varsta asta te indragosteti foarte repede si la fel de repede uiti si in nici un caz nu merita sa te certi cu mama ta pentru un baiat sau sa fugi de acasa, mai ales ca nu vei fi toata viata cu el.Gandeste si tu putin mai bine, nu cu inima.Crezi ca merita sa fugi de acasa pentru cateva luni cat o sa te tina el? Eu zic ca nu

| Vickyy a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa te impaci cu mama ta, ca ai doar una in viata.Cu tiipul asta eu zic sa o inchei, pentru ca nu poate fi cine pretinde, si iti poti distruge viata.Nu te sinucide, ca sa-i faci pe altii sa sufere.Gaseste pe cineva din orasul tau. Iubeste-ti mama, nu iubitul de la 700 km distanta, ca nu el te-a tinut 9 luni in burta.

| skama18 a răspuns:

Pai tu crezi in relatiile astea din fata pc ului.eu de ex nu.el iti spune ca te iubeste dar nu are cum sa iti demonstreze.tu stii ce face el la 700 km de tine?(iti zic tot eu... face exact ceea ce vrea pentru ca e constient k nu ai cum sa il vezi.eu poate tii la el dar el la tine tine? oare? aveti 6 luni dar nu tea surprins cu ceva? cu nimic si iti spun si dc pentru ca nu ii pasa de tine( cadourile se pot trimite si prin posta ).e multumit k are cu cine sa vb in fata unui pc.care nul ajuata la nimic. sfatul meu sa iti gasesti un prieten in ors tau si o sa vezi k e mai bine, n-are rost sa te distrugi, sau sa-i distrugi pe ai tai pentru cineva caruia nu ii pasa de tine.

| vixter2001 a răspuns:

Sinuciderea si fugitul nu te ajuta relaxeaszate.Deci spune-i doamne si tu mamei tale ce ne scrii iubirea invinge mereu du-te vb cu ea explica-i nu e asa greu cum iti imaginezi vb cu tatal poate o calmeaza el sau scrie un mail gluma de genu,, buna mama sunt insarcinata plecata din tara cu amantu si vand droguri iar la sfarsit un p.s am vrut sa iti arat ca sunt si lucruri mai rele decat sa iubesti pe un baiat.

| Iustin83 a răspuns:

La 16 amo esti tinara... e varsta,, te indragostesti repede. dar nu uita ca la varsta asta nu esti pregatita sa iei viata in piept, sa te intretii singura. Mai asteapta 2-3 ani nu te grabi, puteti continua relatia la distanta. Iubirile de la aceste varste foarte rar ajuns sa tina ani de zile. Acum te gandesti sa te muti cu prietenul tau... mai tarziu e posibil sa regreti. am cunoscut o persoana in adolescenta ca si tine si crede-ma a ajuns nasol dupa doar cativa ani. La varsta ta trebuie sa stii ca unii baieti iti mai aplica si multa vrajeala foarte credibila de altfel pentru a face sex cu tine apoi iti da papucii.