| Steff_Bianca_1999 a întrebat:

Ajutați-mă și pe mine cu un sfat care ați mai trecut prin asta. Mi-ați fi de mare ajutor chiar nu stiu ce sa fac! Eu am o relatie cu un baiat care este putin mai mare decat mine având 33 de ani iar eu 21 și suntem împreună de 7 luni. Chestia este ca părinții lui sunt impotriva noastră de cand a aflat ca este cu mine si tot timpul îi spune (iar este cu mine, sa ma lase) din motivul ca eu am doar 10 cls(că nu am școala ), că nu mai lucrez (deocamdata), dar si că sunt mică pentru el și că el are o funcție buna că lucreaza la M. Apărării. Noi suntem vecini, nu locuim impreuna, doar ca el dupa ce a avut discutia cu maică-sa in legatura cu noi doi, a zis ca sa nu bag in seama ca o sa ma fac eu placută si ca pentru el ce a spus ea este doar o parere de a ei si doar atat. Dar imi este frica sa nu il îndepărteze sau ceva, ea este o fire mai vulcanică iar el este o fire mai moale sa pot sa zic asa nu este mai înfipt si este si putin usor influențabil... Spuneți -mi vă rog ce sa fac sau cum sa procedez sa ne fie si noua bine dar oare cum sa ma fac placută si alor lui chiar daca nu ne bagam in seama (eu cu maică-sa)? Eu chiar imi doresc chiar daca stiu ca nu sunt placuta de ei, ma gandesc tot timpul la asta ca mi-as fi dorit sa pot comunica cu ea sa ne fi inteles

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

îți bați atâta capu pentru unu care când tu o să vrei copii el nici nu știi dacă o să mai poată să facă

| Violleta2022 a răspuns:

El locuieste cu parintii, asa-i?
Deci este pe spinarea si la comanda masii... ceea ce il va face toata viata sa fie sub papcul masii. probabil de aceea este inca singur si necsatorit la 33 de ani.
Nu-ti fa probleme, ca relatia asta nu va avea nici o continuare, fiindca maica sa il manipuleaza si controelaza, indiferent cat te vrea baiatul, tot va asculat de ce vrea maica-sa.
Spune-i sa va muatti imperuna, sa vedem daca accepta imediat.
daca accepta, inseamna ca te iubeste cu adevarat si vrae un viitor cu tine.

| randy93333 a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca locuiesti cu parintii nu inseamna ca esti la comanda lor. El daca ar accepta sa se mute cu chirie atunci clar dovedeste ca vrea ceva serios si nu doar asa de distractie.

| Steff_Bianca_1999 explică (pentru Violleta2022):

El a fost căsătorit dar au divorțat iar in căsătoria aceea a rezultat un copil dar asta nu este o problema ca si fosta la rândul ei are pe altcineva. Iar in legatura cu mutatul am avut discuții si tot imi spune ca ma garebesc si ma grabesc repede ca el daca face ceva, face cu cap si ca trebuiesc trecute niste etape ca daca ne mutam si nu ne intelegem dar eu i-am zis ca cu atat mai bine ca daca stam impreuna o sa ne cunoastem mai bine

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Comunicare. Co-municare. Adică ceva făcut împreună. Părinții vor găsi ei tot felul de motive. Nu părinții vor trăi cu el, ci tu. Ei vor acum să hotărască ce e mai bine pentru tine, să aleagă ei pentru tine. Mergi la ei, vorbește cu ei. lămurește-i. Unica soluție.

| Cosmin86 a răspuns:

Cat de des se vede cu parintii? De 2 ori pe an? Sau mai des?

| Freya1 a răspuns:

Dacă tu te temi ca el o sa fie influentat de mama sa la 33 de ani inseamna ca esti conștientă că e un pampalaua.
Problema este alta.Problema e ca el fiind "smecher" cu scoala si bani ar putea la un moment dat sa decidă el ca nu o sa poata fi vazut cu cineva ce nu este de teapa lui.O dată ce crești in functie devi si om public iar lumea face săpături si e de barfă.Asa ca, în loc sa te gândesti daca ii convine maicasi, mai bine gadestete daca relația voastră o sa aiba viitor.

| Andreeush a răspuns:

Dacă la 33 de ani încă mai ascultă de mama sa atunci e clară treaba.
Tu ești tânără, ai abia 21 de ani, ar trebui să ai mai multă ambiție. Ar trebui să te gândești serios ce vrei să faci cu viața ta.
Ai putea să îți termini liceul, altfel nu o să ai multe oportunități de a te angaja.
Nu vreau să sune urât, dar totuși e o diferență de vârstă între voi, gândește-te, peste 10 ani te vezi tot cu el?

| Sofer a răspuns:

Ar fi bine sa va mutați amândoi la casa voastră singuri fără părinți pe cap.

| cristimihailov a răspuns:

Termini liceul. Bagi facultate. Altfel nu reusesti.

| Digikey a răspuns:

Nu o baga in seama.si peste 40 de ani tot acra o sa fie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara suparare dar diferenta e mare intre voi. Ala nu o sa iasa din cuvantul mamei lui atata timp cat sta sub acoperisul ei. Daca mama lui nu te place nu o sa faci multi purici pe acolo pentru ca stie ea cum sa-ti faca vant. Am mai vazut cazuri. Sunteti numai de 7 luni dar sa te vad dupa vreo 7 ani daca mai esti la fel de indragostita. El o sa fie de 40 ani...tu 28. O sa apara diferenta de gandire si el se poate sa fie din ce in ce mai gelos pentru ca se vede mai batran decat tine. Sa nu te fure unu tanar. Am vazut cazuri.
Daca nu o castigi pe mama lui de partea ta nu te vad stand prea mult timp cu tipul respectiv. Ea vede clar ca esti o copila pe langa el. Ce discutii aveti asa cand sunteti numai voi doi? Gasiti subiecte comune?
Nu mai bine te apuci tu si iti termini liceul? Poate si ceva specializare in plus pentru a avea un loc de munca decent? Barbati gasesti cati vrei dar scoala nu! Cu cat inaintezi in varsta cu atat nu mai ai chef sa iei bacul sau alte studii. Apar alte prioritati.
Zic sa te realizezi profesional si sa nu pui atata energie cu un tip care azi maine iti va semana a tata. Serios acum.

| ruddy a răspuns:

La 33 ani poate sa decida singur ce doreste de la viata, da poate primi cate un sfat, dar decizia ii apartine.Cat despre tine, iti propun sa te inscrii la scoala, la seral ( nu faci prea multe ore) si sa iti termini cele 12 clase.Acest lucru nu pentru ai dovedii ceva mamei lui, ci pentru binele tau. Daca reusesti sa te angajezi, ati putea sa va mutati impreuna.

| Steff_Bianca_1999 explică (pentru ruddy):

Cu scoala am rezolvat, însă cu munca inca caut dar ea daca stie ca acum deocamdata nu sunt angajata ii tot spune despre asta, si ca sunt mică pentru el

| ZarzarăCruduță a răspuns:

De relatii iti arde tie cand esti asa praf pe toate planurile?