| Cristian_Andriesei_1978 a întrebat:

Buna, sunt in Germania iar iubita mea cetatean al Republicii Moldova, i-a expirat viza de 3 săptămâni, ce pot face in situatia data, pot face casatoria aici si cum se poate? Sunt exasperat. Orice informatie este bine venita, va mulțumesc.

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau, dar iubita ta nu poate face nimic acolo, fiindca este ILEGAL, odata ce are viza expirata.
Sa se intoarca in Republica Moldova si sa-si ia o noua viza pentru Germania, ori veniti in Romania si casatoriti-va!

| relian a răspuns:

Dar din ce stiam,basarabenii pot aplica pentru cetatenie romana si li se acorda destul de usor.Ori poate nu stiam eu bine.

Mergi acolo unde spui ca esti in Germania,in orasul tau la primarie si intreaba,daca tu roman te poti casatori cu basarabeanca aia acolo.
Ori mergi la consulatul roman din Germania sau ambasada ce au aia, eventual sa nu bati drumul la aia, poti suna, cauti nr de telefon pe net, suni la ambsada sau consulat ce are RO in Germania si intrebi pe aia direct, o sa stii sigur cum sta treaba si ce trebuie sa faci.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru Bubico2022):

Acte are, ce ia expirat este viza, actele sunt valabile.Deci cu un act valabil te poti duce si sa te casatoresti la primarie.
Bine nu cunosc legile din Germania,dar uite in SUA daca esti ilegal, dar ai un act valabil cu poza, te poti casatori la pirmarie, nu te opreste nimeni sa faci asta.
Poate intreba atit la primaria orasului unde locuyieste el in Germania, sau sa sune la ambsada sa intrebe cei de facut.

Sau mai are o alta optiune laughing sa imi faca mie lipeala cu iubita lui ca o rezolva eu, asta daca arata bine fizic laughing

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru Bubico2022):

"lul, imi pare rau ca iti spun, dar in nici o tara, cand te duci la autoritati, NU poti prezenta un act expirat, fara sa ti-o ei"

Asta ai spus tu,te citai. Unde a intrebat omu ca are actele expirate? Tu faci confuzie intre un act si o viza,asa ca fii mai atent,citeste cu atentie,sau daca nu intelegi din prima,citeste de mai multe ori.

Orice act valabil,este recunoscut,asta daca nu stiai.Ce spui tu ca nu recunosc aia,nu recunosc ce anume? Nui recunosc aia pasaportu? Pt ca viza se pune in pasaport.
Deci persoana respectiva are pasaportul valabil,nu ia expirat pasaportul ia expirat viza de sedere in tara respectiva.Ea a stat in Germania pe baza acelui pasaport si a vizei,daca Germania nu-i recunostea pasaportul,atunci cum a ajuns ea acolo?
Asa ziceam si eu laughing

Inca odata,nu mai confunda actu cu o viza.

Referitor la ce spui tu ca in America trump a dres si-a facut,nu are nici o legatura Trump cu legile din america,legile astea is de cand lumea laughing nu a venit Trump sa puna legea asta,astfel de legi se fac nu de presedinte se dau de catre senat.

Nu are dea face nici cu expulzatu emigrantilor,aia au legi diferite de la natiue la natie.
De exemplu daca o romanca ajunge aici cu viza de turist,ii expira viza,sau sta peste,pasaportul normal este valabil,femeia respectiva daca se casatoreste cu mine,atyunci va fi aici legal,ii vor da astia acte,green card.
Acum alt exemplu. Daca o femeie hispanica,vine aici cu viza si sta peste,daca se casatoreste cu mine,nu-i da nimic laughing de casatorit se poate casatori dar nu-i dau astia nimic.
Aici is legi diferite,depinde ce natie esti. Daca esti chinez,hispanic,arab,cam slabe sanse sa primesti ceva acte.

Ok deci nu Trump a dat sau facut ceva in sensul asta,legea asta e de zeci de ani.
Cei de la primarie nu vor chema pe nimeni,ce treaba are primaria cu emigrarile,nau nici o treaba,deci fiecare isi vede de treaba lor.

Bine cum am spus nu stiu ce legi is prin Germania,ar putea totusi sa sune aia la emigrari laughing tot cei posibil,dar eu nu am zis sa mearga aia acolo,am spus ca se poate duce doar romanu,intreaba,aia nu au unde suna,sau pentru ce sa sune la emigrari,asa afla cum sta treaba pe acolo.

In america politia daca te opreste pe strada si tu ai viza expoirata,nu-i curios,nu suna pe nimeni, isi vede ala de treaba lui, mi se pare destul de logic asa cum se procedeaza pe aici.

Politia nu se ocupa de emigranti, is alte institutii care se ocuopa, asa ca polististu nu cauta sa faca ceva ce nu-i intra in sarcina jobului lui laughing

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru Bubico2022):

Au obligatia legala sa te raporteze,esti tu sigur ca asa is legile in alte tari?
Uite ca in state politia nu te raporteaza nimanui, nici macar nu te retine, atita timp cit ai un act valabil, ei isi vad de treburile lor de politisti, nu se implica in alte joburi pentru care nu-s platiti, sau nu le intra in atributii.
Deci cum zic depinde de fiecare tara ce legi au.Pt basarabeanca in cauza o sa fie ceva probleme,asta daca Germania nu-i casatoresc acolo si tot acolo ea sa isi faca si acte,evita astfel ceva interdictie.

Daca merge sa zic in RO,sau in RM,apoi sa vina in RO cum zic unia sa ia cetatenie, problema este cand pleaca din Germania, o sa-i puna aia interdictie laughing asa ca cu acea interdictie o sai fie mai greu sa ia si cetatenie ro, cred nu-s sigur.
De aia am zis ca e mai bun sa rezolve acolo situatia, sa evite sa ia interdictie.
Daca legea nu-i permite casatoria in Germania, atunci a cam incurcato.De aia am si spus sa mearga individu roman la primarie sa intrebe dacai pot aia casatori, pentru ca atunci li se face un certificat de casatorie, in baza aluia pot merge la ambsada RO si ea sa-si faca acte pe numele nou.
Dar daca romanu o fi de asta ce trebuie sa mearga altul pentru el sai rezolve, sa fie sanatos.Bine ca trebuie sa stie limba sa mearga sa intrebe in germ,ania la primarie,dar ar putea lua pe cineva care cunoaste,in cazul in care el e prea mototol laughing

Bsarabeanca desi viza este expirata,dupa cum si tu observi este inca acolo,nu te cauta nimeni pe strada sau mai stiu eu unde sa vada daca ai viza valabila sau nu.
Te cauta cand mergi la o vama ceva,cand mergi cu avionul,in rest nu sta nimeni dupa tine,ori sai pese de grija ta.

Viza are valoarea de act laughing cum sa aiba valoare de act daca este trecuta in act. Fara act nu exista viza,In sf e mai bine sa ne oprim aici, banui ca tu nu ai iesit niciodata din RO, asa ca nu are rost sa discutam./

Eu nu am afirmat nimic in legatura cu Germania, am afirmat ca femeia are act valabil inca, si ca romanu iubitul ei poate merge sa intrebe ce se poate face.
Deci nu vad ce am zis gresit, cam aia a fost toata ideea.Vaz ca intri tu in discutii mai mult decat sa intre el laughing de parca tu ai fi in locu lui.Se pare ca romanu e din ala cum am zis daca ar merge altul in locul lui laughing

Răspuns utilizator avertizat
| AliGab a răspuns:

Cetatenia romana se acorda destul de usor cetatenilor din Republica Moldova, asa ca intereseaza-te ce puteti face in acest sens. Poate casatoria va grabi procesul.

| Dandinelle a răspuns:

Din pacate trebuie sa se intoarca sa refaca viza. Putea sa reinoiasca inainte sa expire, mergand la ambasada. Pentru casatorie aveti amandoi nevoie de certificatul de celibat care se face la primaria logala sau la consulat. De preferat este insa la primaria locala pentru ca: certificatul de celibat este valabil 3 luni de la emiterea lui; pana ajunge inapoi la consulat o sa mai aveti timp de cautat sa va programati la casatorie aprox. 1 luna; in Germania este greu sa gasesti termin pentru casatorie. spor