Întrebare recomandată | mari01 a întrebat:

Bună,sunt nouă aici pe TPU, dar pot să zic că intram des pe acest site şi urmăream fel de fel de întrebări.în această seară m-am decis să îmi fac cont şi să vă întreb şi eu ceva.eu am probleme cu părinţii mei,cu mama mai puţin,dar cu tata mă cert în fiecare zi chiar de mai multe ori pe zi şi de fapt nu mă cert,că eu nu îndrăznesc nici măcar să ridic tonul la el sau să îi întorc vorba de frică să nu dea în mine. este o fire foarte nervoasă,poate a avut probleme şi incidente la viaţa lui şi poate are necazuri şi acum, ceea ce nu pare şi nu prea cred dar consider ca asta nu înseamnă că trebuie să se comporte cu mine în halul în care se comportă. adică mă jicneşte foarte urât şi foloseşte expresii foarte urâte, eu sunt sensibilă şi pun repede la suflet..de multe ori mi-a zis că de ce nu mai mor odată să se scape de mine,că îi este scârbă de mine şi că nu mă mai suportă cu toate că nu fac nimic rău. a şi am uitat să menţionez că înjurăturile gen : handicapată,proastă,cretină sunt la ordinea zilei. în toată această fază mai este o problemă. eu sunt mai plinuţă,nu exagerat de grasă, dar am cateva kilograme bune în plus, şi pe chestia asta uneori se creează mari scandaluri în casă..sunt pofticioasă şi nu prea mă pot abţine,eu încerc dar nu mă susţine deloc,el îmi spune că o să mă ducă la un azil dacă continui să mă îngraş şi mă lasă acolo...e o persoană dură,violentă şi agresivă şi după zecile de nopţi pierdute plângând am ajuns la concluzia că poate are o problemă la cap,oricum ar fi,nu cred că sunt copilul ală rau să merit aşa maltratări psihice. în fiecare zi e aşa,în ultima vreme e din ce în ce mai rău că se leagă şi de mama,şi pe ea o face în tot felul,noi nu prea avem nicio vină dar nu ştiu ce e în capul lui de se comportă aşa. ne va pierde pe amândouă, pentru că eu şi mama chiar am vrea să plecăm de acasă pentru că nu se mai poate. chestiile astea sunt tot mai dese, şi din ce în ce mai rele, pe mine mă fac să sufăr foarte tare şi mă doare sufletul când aud ce mi se zice. ce aş putea să fac? mulţi mi-au spus că să plec de acasă.aş pleca da nu am unde..eu aştept un miracol de la bunul Dumnezeu şi sper ca de la 18 ani încolo îmi va fi bine. acum am 15 ani. şi am uitat să menţionez că nu prea mă lasă să ies din casă,mă ţine tare din scurt.şi nici la calculator. nu ştiu ce se întâmplă cu el,nu ştiu ce se întâmplă cu mine, cred că amâdoi avem nevoie de un psiholog, eu mai ales pentru că sunt distrusă efectiv m-a distrus acest om! mulţumesc. şi pun din nou întrebarea:ce aş putea face?

Răspuns Câştigător
| AndreiNeagu a răspuns:

Buna.
In primul rand vreau sa iti spun ca psihologul nu este o solutie, pentru ca in situatia in care este tatal tau, sigur nu ar merge.
in al doilea rand,. oricare ar fi motivul pentru care tatal tau este stresat sau nervos, SUB NICI O FORMA, nu are dreptul sa-ti vorbeasca asa cum face.
Raspunsul meu este:
Apuca-te de sport! eu am terminat facultatea de sport, avand in vedere ca la 14 ani aveam deja 70 de kg. eram supra ponderat si fetele nici nu se uitau la mine.la fel ca tine eram pofticios, dar am avut ambitie si in fiecare seara ieseam la alergat, putin cate putin.in felul acesta eram liber si gandeam limpede.alergatul in aer liber oxigeneaza creierul si ai sa vezi ca in timp nu numai ca te vei simti mai viguroasa dar si cu mai multa energie si in felul asta vei putea iesi din casa departe de tatal tau si de jignirile lui...
pe termen lung poti lua in calcul si mersul la o sala de gimnastica unde poti face si sendinte de grup. Va trebui sa fii mai sociabila si mai deschisa cu altii iar sportul asta face.
iti pot povesti multe si daca vrei lasa-mi o adresa de mail ca sa putem comunica mai usor. nu trebuie sa treci singura prin asa ceva.
succes

45 răspunsuri:
| mari01 explică (pentru Scumppy_Anitza_1998):

Nu e o solutie cu politia.

| mari01 explică (pentru anonim_4396):

Am sa merg, multumesc. ah si in legatura cu fiica. el sustine ca nu-s fiica lui, ca nu am cum sa seman cu el asa...(multe jigniri)

| mari01 explică (pentru paceandlove):

O pereche de bunici sta departe, sunt sute de kilometri departare(parintii mamei) iar cealalta pereche adica ai tatei, stau aici cu noi in curte. si alte rude prin Romania nu prea mai am, cam toti s-au dus in strainatate. mersi oricum!

| mixxjim a răspuns (pentru mari01):

Eeei, pai tocmai asta este problema, ca nu mai lucreaza, vede ca nu reuseste sa-si revina si e asa cum e. Poate mai degraba vorbeste cu mama ta si incercati sa-i gasiti un job, fara sa stie el, ii depuneti cv-ul, poate isi gaseste ceva de lucru si atunci sigur o sa se linisteasca.

| mari01 explică (pentru mixxjim):

Are de lucru, lucreaza in Germania, are o firma de constructii, dar pe timp de iarna nu se poate lucra si vine acasa. de asta nu munceste acum.

| Seby90 a răspuns:

Poate chiar nu esti fiica lui, si asta ii da motive sa iti vorbeasca asa, te-ai gandit la asta?

| mari01 explică (pentru Seby90):

Exclus. seman mult cu el, suntem leiti.

| William a răspuns (pentru mari01):

Atunci suporta consetintele si tine minte ce iti spun: tatal tau nu isi va schimba comportametul niciodata.

| MihaiGe a răspuns:

Suna la protectia copilului.
Si vei face un bine garantat.
Bafta!

| Zenit313 a răspuns (pentru mari01):

In general,barbatii care sunt umiliti la munca,au un caracter slab in viata de zi-cu-zi,sunt calcati in picioare de altii,nu au pe cine sa isi verse nervii si se razbuna pe familiile lor.
Are probleme grave,nu te supara ca iti spun!
Poate are alta femeie/copii si cu voi nu mai este fericit,dar nici acest lucru nu il poate motiva sa se manifeste in acest fel.

Trebuie neaparat sa suni la protectia copilului sau la politie!
Dupa ce face o vizita la politie, crede-ma ca o sa vina acasa si o sa spele vasele, o sa faca mancare!
Il bat aia acolo de ii sar capacele, il calca pur si simplu pe cap, rup aia bastoanele pe el.
Protectia copilului si politia sunt singura solutie..crede-ma.
Mergeti la tribunal, politie, divort, cereti protectie..si s-a rezolvat problema...

| Zenit313 a răspuns (pentru AndreiNeagu):

Toata lumea trebuie sa faca sport indiferent de probleme!
Dar daca faci sport,problemele de acasa NU se vor rezolva!
Crezi ca tatal ei o va lasa sa faca sport?
Crezi ca mama ei,o sa scape de acest calvar?
Cand o sa se intorca seara acasa,crezi ca tatal ei nu o sa faca scandal?
Tatal ei ameninta cu cutitul,si tu vrei sa faca sport?!
Tu realizezi ce spui?!
Trebuie cat mai urgent sunat la politie,divort, sa ceara protectie, tatal lui sa aiba interdictie sa se mai apropie de ele.
Cand o sa vina o duba de jandarmi, il bat aia pana obosesc, il strang cu matura de pe jos...si nu o sa'i mai trebuiasca lui scandal...

| Zenit313 a răspuns (pentru Elianna):

Aceasta fata are probleme de familie si tu vorbesti aici despre cine, cum si ce raspunsuri au dat altii!
Nu acesta este subiectul...si nu intereseaza pe absolut nimeni parerea ta! Aceasta fata are probleme serioase, dar se pare ca tine nu iti pasa, iti pasa de raspunsurile altora...rusine tie!

"Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia"

| millyca a răspuns (pentru mari01):

Mda, pai in cazul asta, cum parca a zis cineva pe aici, trebuie sa pleci cat mai departe si trebuie sa faci asta intr-un viitor cat mai apropiat. Sper ca ghinionul sa se transforme in sansa, macar intr-un tarziu. Incearca sa gasesti o solutie prin care sa poti supravietui independenta de el.

| millyca a răspuns:

Am citit printre randuri si raspunsul pe care l-ai desemnat castigator. Da, este un raspuns bun acela si cred ca ar trebui sa functioneze.

| KaJaSo a răspuns:

Eu spun ca cel mai bine este sa iti iei parintii si sa vorbesti cu ei intr-o zi foarte frumoasa sa le vorbesti deschis si foarte calm... le explici problema ca, cu violenta nu se face treaba nu suntem animale suntem oameni inzestrati cu ratiune doar, spune-le ca cel mai bine ar fi sa fie armonie in casa voastra si iubire nu ura si violenta fiindca nimeni nusi doreste violenta. Sper ca te-am putut ajuta.Imi dai si o funda:X?