| Maria_Macovei_Ana_1998 a întrebat:

Când 'iubitul' meu mă minte. despre un lucru important sa îl mai iert? Mama lui nu mă suportă, mă jicnește și se poartă extrem de urat cu mine. Însă când are bani e totul bine. mama lui nu a muncit vreodată în viața ei iar pe el îl ține lângă ea că are nevoie de un venit, atunci când lucram și aveam bani era totul bine se comporta frumos dar cum a auzit că eu sunt însărcinată cu băiatul ei a spus că toată lumea îi sare in cap că ea voia să se omoare voia să plece și tot felul de chestii, mă simt pierdută. Toată familia mea de comporta frumos cu cei doi. dar mama lui vrea mai mult vrea bani. Nu știu ce să mai fac.

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

In principiu e simplu. Ii spui "ori eu, ori maica-ta". N-ar trebui sa mai stati impreuna cu ea. Mutati-va si rariti cat de mult interactiunea cu ea. Daca iubitul asta al tau nu vrea, lasa-l cu ma-sa si vezi-ti de drum. Obiectiv vorbind e singura varianta rezonabila.

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Saracul baiat are 2 materialiste pe cap, zau ca imi vine sa plang, ce sa spun si mama lui spune ca tu esti materialista am vorbit cu ea mi-a spus ca i manci banii, mai bine singur

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa inteleg ca cetateanul asta care te-a inseminat e un mormoloc care nu are nimic de grait?

| Freya1 a răspuns:

Exista genu de parinti care nu se uita ce au si ce pot oferi odraslele lor unei alte persoane dar se stiu bate cu pumnu in piept ca puiu ei e rupt din soare si merita ceva mai bun.Normal ca se gandeste ca acum iti va acorda mai mult timp si bani tie si ea va ramane pe dinafara.Trebuie sa vorbesti cu iubitul tau care se pare cai baiatul mamei sa ii explici ca acum e cu tine si nu mai e vorba doar de voi doi ci si de copilul lui daca vrea la masa trebuia sa nu iti mai faca un copil iar daca te iubeste asumesi responsabilitatea si vorbeasca cu maicasa ca cu tin se va insura nu cu ea.

| Bondarel99 a răspuns:

Cred ca singura solutie pentru tine e sa faceti cumva sa va mutati din casa aia. Femeia aia nu are pic de respect pentru voi si nu meriti sa traiesti in stresul asta mai ales ca vine si copilul si o sa fii mai vulnerabila.

| Lioana a răspuns:

Nu am inteles daca voi locuiti impreuna sau nu. Daca da stati la mama lui sau in alta parte?

| Maria_Macovei_Ana_1998 explică (pentru Lioana):

Stam la mama lui, dar de fapt nu e casa ei, ci al bunicii tatalui lui.

| Lioana a răspuns (pentru Lioana):

Ar fi bine daca nu va intelegeti cu mama lui sa va mutati singuri undeva, daca va permiteti.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Cantareste bine tot ce se intampla; tot comportamentul lui. iar sarcina nu trebuie sa fie o piedica in decizia ce ar trebui sa o iei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roagă-te!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iarta-l... si Isus ne-a iertat!

| Maria_Macovei_Ana_1998 explică:

Eu nu am greșit cu nimic fata de nici unul, pe mama lui îl controlează. Ea vrea toți banii nu ii ajung, tatăl lui a plecat după alta, ea e doar pentru bani. Iar iubitul meu nu realizează că el trebuie să își controleze singur viața. Eu am 19 ani sincer va spun, mama mea e plecata in străinătate și mai am o sora care sta la bunicii acolo unde am stat și eu. Am venit aici deși fac totul, aproape totul, in afara sa o spăl pe mama lui. Orice până și mâncare curat și altele. Însă nu mă suportă că crede că fisu se ia după mine. Nu mai rezist. De la un timp și el a început să mă mintă. Eu ii ziceam să păstrăm bani sa avem pentru bebeluș pentru iarnă că este nevoie de lemne pentru foc și o aprovizionare serioasă. Însă el a preferat să mă mintă în legătură cu asta și a spus că nu ia luat că nu ia băgat și buletinul lui și cardul erau la mama lui în portofel. Mi-a zis niste cuvinte grele atunci când ne-am certat, și știu că este greu să creați un copil pe cont propriu. Dar pur și simplu nu mai știu ce să fac el mă minte. era singura persoana in care puteam avea încredere însă el ma mințit și trădat. Nu știu ce pot să mai fac.

| Ionut8943 a răspuns:

Vad ca ai ceva probleme, se rezolva daca privesti din alte puncte de vedere situatia:
1. daca vrei sa il faci pe iubitul tau sa nu te mai minta, fa si tu ce face el, minte-l la un lucru care crezi ca lui i se pare important sau puteti incerca sa vorbiti deschis, il intrebi de ce te minte si pune-l sa-ti raspunda sincer; ca sa consolidezi o relatie trebuie sa fi iertator, daca observi ca abuzeaza de asta, e cazul sa... (cred ca ai inteles ideea).
2. Mama lui se pare ca il foloseste ca un obiect, trist insa gandeste-te, ei probabil ca i-au lipsit bunuri materiale si de-asta face lucruri de genul, vrea sa il tina pe el doar pentru ea, nu constientizeaza ca si el are o viata. Eu ti-as recomanda sa vorbesti cu iubitul tau si despre situatia asta, trebuie sa observe iar tu, incearca sa o intelegi pe mama lui, poate ii lipseste si iubirea sufleteasca, innecand-o in bani, fi mai buna cu ea (fi mai desteapta ca ea cu un minut);
Poate ca raspunsurile ti se vor parea nesatisfacatoare iar in cazul asta iti propun un lucru, eu fac asa ca sa imi rezolv problemele des si chiar functioneaza, eu am aflat de ea dintr-o carte (poti s-o citesti daca vrei)
Dale Carnegie - How to stop worrying and start living
Cand esti ingrijorata si nu dai de cap unei probleme, incearca urmatoarele:
1. Ia un caiet sau o foaie, un pix si noteaza-ti intrebarile:
"a) De ce sunt eu ingrijorata? Ce ar putea sa se intample daca (in cazul tau daca iubitul iti ascunde lucruri importante si daca mama iubitului tau il foloseste ca pe un obiect)?"
"b) Ce ar trebui eu sa fac ca sa opresc aceste lucruri?"
Cand vrei sa raspunzi intrebarilor fi degajata, raspunsurile vin de la sine daca te concentrezi iar raspunsurile vor fi logice nu doar niste argumente fara logica.
Sper ca te-am ajutat si tine minte: Numai tu poti gasi raspunsuri pe baza mintii si ale sentimentelor tale.
Fundita? happy

| Maria_Macovei_Ana_1998 explică (pentru Ionut8943):

Înțeleg ce spui sa fiu buna și să las de la mine, dar pur și simplu nu se poate. Pentru că am incercat sa fiu buna și mama lui a vorbit cu prietena ei, pentru care am respect, sa ii dau eu un milion pe tema că a plătit dansa curentul și mau mințit, am aflat de la o țigancă de pe stradă acest lucru, iubitul meu știa. până într-un bun sfârșit mi-a dat bani înapoi când a venit soțul ei cel puțin pe perioada in care se înțelegeau și i-a zis și el că nu a fost frumos ce a făcut. După un timp îmi zice că mai bine nu mi dădea înapoi că voia ea să mai aibe "de pâine". De sfântul Petru recent. a fost ziua iubitului meu și el care nu ține la băutură. Sa îmbătat foarte ușor însă eu eram fericită că îl vedeam dansând zâmbind. Când am ajuns acasă, mama lui a început să mă înjure curvo și alte aberații însă recunosc că i-am zis și eu 'macar nu am făcut copii la 16-17 ani' (până acum ea are vreo 7 copii. sinceră să fiu nu a muncit în viața ei) și am vrut sa il iau în brațe pe iubitul meu sa îl duc in casa îi era extrem de rău și mi-a dat peste mână și a zis sa nu îl ating. După care am fugit plângând și în aceiași seară am dormit o ora cred sau chiar mai puțin, pe restul le-am petrecut plângând, nici macar in pat, mi-a zis sa dorm pe jos. Și începe mereu că toată lumea îi zice ei că nu se poate că el sa abordeze copil de la vârsta asta, ea mă urăște. Însă de fiecare data când am avut un ban, de la bunicii mei sau restul luam de mâncare că așa voia ea. Și eu inca nu ii ajunge, ea vrea sa îi trimită mama mea și să îi dea bunicii mei. Bunicii mei au muncit atâția ani și ea vrea bani? La muncă nu la stat pe scaun toată ziua. E. terifiant și până nici în iubitul meu nu mai pot avea încredere... Crede-mă am încercat nu sunt o persoana rea, dar ei nimic nu ii convine.

| Matteo_Talaba_1999 a răspuns:

Buna Maria, dupa cum am citit, mama lui te jigneste, pur si simplu nu o baga in seama, incearca sa vorbesti cu iubitul tau despre situatie si cereti scuze mamei lui fara nici un motiv, poate ai suparat-o intru-un fel sau altul, sper sa ai o relatie reusita! Mult succes

| Freya1 a răspuns (pentru Matteo_Talaba_1999):

Ce sa faca ea.De ce sa isi ceara scuze ca ea e materialista si vrea sa tina plodu langa ea sa o intretina.