| KatyKat a întrebat:

sunt o fire care nu prea imi place sa vorbesc cu mama despre "sex, relatii si ciclu"
Credeti ca este vreun remediu ca sa fiu mai deschisa cu mama?
Sau ar trebui sa ramin asa?!
P. S. imi place sa vorbesc despre"relatii sex si ciclu" cu prietenii de virsta meawinking Ceva sfaturi?
Fundita ((Si am de abia 14 ani, nu ma gindesc la sex incawinking Asa ca despre el numai ma informez pe viitor!))

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Totdeauna este bine sa discuti toate problemele, mai intai, in familie si apoi daca nu gasesti raspunsuri sa discuti cu altii. Inafara faptului ca familia iti este cea mai apropiata, discutiile deschise, de obicei, imbunatatesc relatiile intre membrii familiei, duc la cresterea increderii si apropierii, ceea ce este in avantajul tuturor membrilor familiei. Nu trebuie sa te feresti de mama ta, dimpotriva sa fii cat mai apropiata si o sa vezi ca va fi mai bine. Succes si numai bine!

9 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca mama stie ce trebuie sa stie, discuta cu ea! Daca nu, discuta cu ceilalti, dar vezi sa nu fie prost si incorect informati! E plin de carti, si de informatii pe net!

Vezi mai bine de scoala si cultura generala, deocamdata!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cu mama ta trebuie să fii foarte deschisă, nu ai de ce să te ferești de ea. Ești puiul ei.
Despre sex poți citi și aici: www.seximus.ro
Pa, pa.

| Delia a răspuns:

Te inteleg ca ai unele retineri, dar te asigur ca doar inceputul e mai greu, pana deschizi discutia.Mama ta e cea mai in masura sa-ti dea cele mai bune sfaturi sau sa-ti explice ceva ce te intereseaza.Nu e nimic rau in a intreba orice te intereseaza. Dimpotriva, fiind mama, iti spun ca s-ar bucura daca ai intreba-o pe ea si nu pe prietenele tale.

| denismaria92 a răspuns:

Depinde acum si cum e mama ta.eu am 18 ani si nu am vorbit deloc cu mama despre chestiile astea.doar despre ciclu. Mie mi-ar fi foarte naspa sa ii spun mamei mele pentru ca incepe sa suspicieze diverse chestii despre mine si o cred in stare sa ma duca si la ginecolog.acum nu stiu, poate mama ta esti altfel

succes >big grin

| Aiicha a răspuns:

Asa simt si eu ca tine(am 18) si ma simt mai bine daca discut cu prietenii decat cu mama, ma simt mai apropiata de ei, si nu cred ca am sa schimb situatia asta pentru nimic in lume.eu de felul meu sunt o persona deschisa, dar cu parintii mei sunt total invers, pentru ca nu suport criticile lor si pur si siplu ma simt mai bine asa.winkinghappy

| cucu :> a răspuns:

In primul rand mama este cel mai bun prieten pe care`l poate avea o fata.
Chiar daca avem indeajunsa incredere in prieteni acestia te pot si face pe la spate.Acorda-i si mamei tale o sansa si sunt sigura ca nu te va dezamagi si iti va da cele my potrivite sfaturi.Multa bafta in cont big grin

| Brotacel a răspuns:

Buna!

Ar trebui sa fii mai deschisa cu ea, avand in vedere ca si ea a trecut prin asta.Stie cum e. Poate si ea avea aceleasi sentimente.happy

Pa, pa.

| KatyKat explică:

Mersi))O sa vb numaidecit cu ea... dar orkum parca nu ma simt comod cand vb cu ea, mi`e rusine;(
ce sa fac?

| Adda_5686 a răspuns:

Putine persoane (fete in general) sunt deschise fata de mamele lor...La fel ca si tine prefer sa vorbesc cu prietenii decat cu mama.asta poate pentru ca nici nu am fost prea apropiate vreodata.sad