| looovee a întrebat:

Stau de multe ori si imi pun intrebarea: Oare asa de mult a decazut societatea? Copii de 10-15 ani se gindesc la relatii sexuale, (si tot ce tine de ea) isi pun intrebari care nu ar trebui sa-i intereseze de la aceasta virsta... ( am ales aceasta categoriie, ca tot la ea se refera) Cine credeti ca e vinovat de situatia aceasta?

24 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Lipsa de educație, comunicare, interacțiune între copii și adulți!
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Anturajul e de vina si parintii intr-o anumita masura

| CristiB93 a răspuns:

Pai cine altcineva daca nu mass media, televizorul si internetul apoi muzica asta, videoclipurile in care apare erotismul apoi mai e si pornografia, copii care privesc filmele alea de mici le strica mintea. Eu pe la 14 15 ani inca ma jucam si nu aveam treaba cu relatiile sexuale si chestii de astea cum au copii de acum, si eu am obs ce mult a decazut, dar ce putem face, vina mai e si a parintilor ca-i lasa sa faca ce vreau de mici, in fine o sa vedem ca va fi in viitor, sper doar ca nu rau...

| BlackheartQueen a răspuns:

Cred ca si parintii sunt de vina pentru asta. Ar trebui sa ii supravegheze mai mult si sa poarte discutii cu ei. Adica la 10 ani sa vrei sa-ti incepi viata sexuala mi se pare deplasat. Prietenii ii influenteaza de asemenea. E pe principiul "Esti cea mai mare ratata/cel mai mare ratat daca nu te f*** pana la 16 ani" Am decazut foarte mult. Comportamentul, vestimentatia, limbajul lasa de dorit pentru niste copii de 10 ani. Se promoveaza foarte mult nonvaloarea si multe lucruri pe care le vad sau le aud se impregneaza in comportamentul lor. Din fericire, mai sunt si exceptii in zilele noastre.

| turcudenis99 a răspuns:

Nu dati vina pe copii dati vina pe hormoni ei ne schimba corpul si gandirea nu este vina noastra!

| looovee explică (pentru turcudenis99):

Da noi cind am fost copii nu tot am avut hormoni?

| turcudenis99 a răspuns (pentru looovee):

Societatea se schimba... mai mult sau mai putin. Pe atunci daca aveai hormoni se trata cu parul acu numai ..Acum problemele se rezolva discutand iar unii dintre noi nu vor sa asculte ..asta e problema lor si nu vad de ce ne-ar interesa pe noi.

| looovee explică (pentru turcudenis99):

Eu stiu ca se schimba.Ei sunt viitorul.Dar se vede foarte bine ca degradeaza foarte mult...

| turcudenis99 a răspuns (pentru looovee):

Asta e n-aveti ce face! Desi recunosc si eu ca (eu locuiesc la sat) un baiat de la sat sa se masturbeze in ora si sa tasneasca sperma pe carti... asta chiar e degenart rau! 1

| neutrino a răspuns:

M. Sorescu spune in "Randuieli" : " Se-toarce lumea cu curu-n sus...".

| relian a răspuns:

Dar tu citi ani? Scuza-ma ca intreb.Si de unde stii ca inainte societatea sau copii de 10-15 ani inainte nu se gindeau la sex? Poate ca si atunci se gindeau dar nu aratau asta, pentru ca nici nu aveau unde, decit sa isi povesteasca unu altuia.Si atunci nu ajungea nici la ziar, nici naveai net si asa mai departe unde sa poti scrii ce vrei si sa te exprmi liber.Eu zic ca e mai bine asa pentru ca asa vedem clar cine si ce cum gindeste si de la ce virsta.Vinovat nu e ste nimeni, oamenii sint asa cum sau nascut parerea mea.La mine in familie se fuma dar uite ca eu am ales sa nu fumez iar sora mea da.Ce m-a facut sa nu fumez? Eu cred ca asa mam nascut.Netul pe de o parte este bine ca ii si invata una alta, deci sint mai pregatiti cumva cit de cit si pe de alta parte poate ii si provoaca sa faca ce fac.Dar eu cred ca indiferent ca ei ar vedea pe aici sau nu tot aia ar face.Cine este ok chiar de vede, chiar de vorbeste de sex stie cind sa faca si ce sa faca. Tine de fiecare cum s-a nascut. Pina la urma poate parintii sa te educe cit o fi daca tu vrei sa tio tragi tot aia vei face de la 12 ani sau de cind poti.

| Azµre a răspuns:

Mass-Media, Internetul, Anturajul și părinții că nu iau măsuri.

| antonia59 a răspuns (pentru Azµre):

Depinde de firea omuluitongue nu neaparat interentu s-au mass -media.

| Demonull a răspuns:

Cine? societatea.pentru ca tot ea promoveaza chestiile astea.la tv si oriunde.si totodata educatia de acasa si cea din scoala.Parintii si profesorii ar trebui sa le explice nu sa se fereasca deoarece crezand ca e secret sau interzis copii considera atragator.Deci educatia sexuala e importanta. daca tot nu vrem sa afle macar sa nu se mai promoveze.dar stai linistita asta nu e doar in Romania.

| looovee explică (pentru Demonull):

Sigur, ca nu numai in Romania, nu sunt din Romania, dar din Moldova si situatia e la fel...

| Demonull a răspuns (pentru looovee):

Oooo moldoveniiiiiiiiiii cei mai perversilaughing si eu sunt din Chisinau big grin

| looovee explică (pentru Demonull):

Ma bucurbig grin

| HaKa93 a răspuns:

Internetul...parerea mea e ca internetul ii prosteste pe toti. ar trebui restictionate unele site-uri prin tot felul de parola, intrebari, identificari numai sa nu mai intre. sunt multe alte chesti insa nu mai stau sa imi bat capul cu copii astia pentru ca vad cat de mult a decazut lumea si cata prostie poate sa fie

Răspuns utilizator avertizat
| Antoonel a răspuns:

Internetul,TV-ul (care difuzeaza diferite filme 15+), ANTURAJUL.

| darialdoctorlav a răspuns:

TPU!

| anonim9552 a răspuns:

Pentru ca ei considera ca daca esti virgin e o rusine...( tinand cont ca aud la scoala, porind de la clasa a 2 pana la a 9a, numai " eu o am mai mare ca a ta" " eu m-am f***t cu nu stiu cate" "eu m-am culcat cu nu stiu cati" "cum a fost prima oara " etc. si o gramada de fete care se vaita ca baietii le parasesc dupa ce s-au culcat cu ele) Macar daca fac ceva sa tina pentru ele, de vocabularul lor nici nu mai vorbesc.

| antonia59 a răspuns:

Pai suntem in secolul vitezei..lumea evoluiaza si in acelasi timp devine f f rea.nu vezi cate se intampla in ziua de azi...de tie frica sa mai ai incredere in cineva..de prieteni nu mai zic.mai bine singur si linistit.

| EuSauMoartea a răspuns:

Eu cred ca e de vina calculatorul si jocurile ca pe ele se gasesc