| anonim_4396 a întrebat:

aștept sfatul vostru ca de la o prietena buna.sunt cu iubitul meu de 5 ani impreuna si este si primul meu iubit, locuim impreuna de 3 ani, de la inceput problema la el a fost si este alcolul si pe langa asta a intervenit monotonia intre noi eu una cel putin nu ma mai simt la fel de atrasa de el si nu mai simt nevoia sa fac dragoste cu el aproape deloc simt ca nu suntem bine dar el neaga spune ca suntem la fel ca nu sa schimbat nimic si nici nu vrea sa discutam despre acest lucru nu stiu ce sa fac ajutatima voi sa ma despart de el nu pot imi este greu si mai ales ca el sta la mine nu stiu ce sa fac vreau sfaturile voastre poate ati fost si voi in aceasta situatie

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Atunci cand esti cu un barbat caruia ii place bautura, tu mereu vei fi pe locul 2 si nici casa nu vei face cu el! Arata-i urgent usa pana cand nu va fi tarziu pentru tine.

| Felys a răspuns:

Ii pui in vedere ca nu mai suporti sa il vezi mereu beat, ori renunta definitiv la acest obicei ori ii faci bagajul, ce insemna asta, adica in casa ta el face ce vrea, ii pui bagajele in usa si la revedere

| Mussette a răspuns:

Bautura e boala grea, nu se vindeca prea usor. Ii spui a nu te mi atrage, nu il mai iubesti, ii dai si exemple de ce, si sa incerce sa se mute ca s-a sfarsit tot.

| kandaraki a răspuns:

Un sfat sincer, nu iti va placea l asigur- decat sa te chinui cu el, mai ales ca bea/a baut - e acelasi lucru, plus ca nu mai simti nimic pentru el, cel mai bine ar fi sa te desparti de el, fiindca el te trage in jos. O sa iti treaca peste un timp si iti vei gasi pe cineva care intr-adevar sa iti fie alaturi!

| AnthonyWhite a răspuns:

Citeste psihologia cuplurilor (tot ce gasesti ) dar nu pro-femei.

http://www.avantaje.ro/......tie-568653

https://psihoconsultanta.wordpress.com/discipline/psihologia-cuplului/

Altfel incearca sa cauti motivele ce va leaga pe amandoi.

nu uita trecutul niciodata!

"trecutul si viitorul ne leaga sa traim prezentul"

nu le uita nici pe cele bune nici pe cele rele

primii 2 ani sunt magici in orice relatie, apoi se racesc lucrurile orice am face.

poti incerca cu oricine ca asa va fi mereu dupa 2 ani

monotonia se poate schimba.

schimbarea este greu de realizat.

trebuie sa fi echilibrata psihic si sa stii ce vrei sa faci;
mediteaza asupra voastra si gandeste-te daca tine la tine si cum te face sa te simti.

nu poti uita trecutul dar nici sa te legi de el pentru a defeni viitorul.

| SARKAN a răspuns:

Zii asa fa ca radiera si sterge-o! fata draga barbati pe lume sunt stii ca ciupercile dupa ploaie.da-i un sut in fund si cauta pe cineva care e mai adecvat pentru a face casa

| Tudor_Mihai_1994 a răspuns:

Imi pare rau sa ti spun, dar nu se va mai putea opri din baut. Este o boala grea. Ca si in cazul dependenţilor de pariuri sau a jocurilor de noroc( acestia nu se pot opri daca nu vor fi ajutati de specialisti) dar daca nu este violent cu tine( inconvienentul bautului poate fi trecut mai usor cu vederea). Insa daca este si violent atunci situatia este naspa si vei avea de suferit toata viata daca vei lua hotararea sa continui cu el. Daca vei hotara sa te desparti de el un timp isi va fi un pic mai greu, dar iesind in locuri in care Poti sa socializezi vei avea ocazia sa intalnesti oameni noi si foarte posibil o alta iubire care cine stie poate sa fie mai armonioasa. In cazul tau fiind prima iubire o sa fie un pic mai greu, dar fi strong.