| DulceataDeCapsuni a întrebat:

Acum cateva luni parintii mei au adoptat o fetita de 6 ani, este foarte draguta, o iubesc mai mult decat pe mine, dar uitati chestia: este foarte cuminte dar imi este frica cand va ajunge la 17-18 ani sa nu faca ca unele cazuri sa nu ne mai iubeasca, sa ne vorbeasca urat, intelegeti voi, credeti ca este posibil asa ceva, si noi nu ne-am gandit sa ii spunem vreodata ca este adoptata, nu e chestia ca nu vrem sa stie adevarul, dar vrem sa fie complet membru al familiei sa fie una de-a noastra, deci referitor mai sus credeti ca, cand va avea 17-18 ani si poate va afla, se va comporta asa cum am scris mai sus?

Multumesc Anticipat

11 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Buna dulceatadecapsuni,
La 6 ani stie deja ca e adoptata. Daca cumva nu si-a dat seama nu e ok sa-i ascundeti deoarece va v-a judeca mult. plus o sa o pierdeti.
Din experienta mea de munca cu adolecenti si copii orfani, pot sa iti zic ca va veni un moment cand vor fi comentarii jignitoare chiar daca veti oferii toata dragostea.
Cele mai dese cazuri voi fi cand va vrea ceva si ii puneti limite.
Eu sugerez sa fiti deschisi cu ea.

| Plato a răspuns:

Depinde, pana atunci mai sunt 12 ani in care parintii tai ii mai pot oferi o educatie, o cultura. Daca e crescuta armonios si se simte inteleasa si iubita, nu are niciun motiv sa se revolte. Dar mici rascoale se intampla des cu un adolescent. Tu ce varsta ai?

| Lioana a răspuns:

Daca fetita a fost adoptata la 6 ani cred ca stie si ea ca parintii tai nu sunt parintii ei reali. Nu e un bebelus care sa nu stie pe ce lume este. Cu siguranta are amintiri din locurile in care a fost inainte de voi. Nu puteti sa o mintiti in legatura cu asta.
Ce va face ea ca adolescenta nu se stie. Depinde foarte mult de educatia pe care i-o veti da si de persoanele cu intra in contact si care o vor influenta in vreun fel sau altul. Dar educatia primita acasa conteaza cel mai mult.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Depinde de educatia primita.

| Țoglă a răspuns:

Va avea o perioadă scurtă când vă va evita când o să afle.
O educați de acum dar în niciun caz să nu o ațâțați. Ca la 18 ani să nu fie vreo mâțâită care să-și permită să nu mai vorbească cu voi.

| Adryan17 a răspuns:

Totul depinde de mediul in care a crescut si cum va creste de aici incolo. Educatia e cea mai importanta. La fel cum ai crescut tu, trebuie sa creasca si ea. Iubiti-va si respectati-va. Va invata de la voi ce este iubirea si respectul.

Daca ii spuneti sau nu, decizia va apartine.

| Magda20 a răspuns:

Bună, cel mai bine ar fi să îi spuneți fetei când v-a mai crește că e adoptată. Mama mea este asistent maternal, presupun că știi ce e asta, și a crescut la rândul ei o grămadă de copii și în fiecare an are examene legate de adopții sau altele. Cel mai bine ar fi să îi spuneți într-un mod indirect, printr-o povestioara că e adoptată, că altfel atunci când v-a crește s-ar comporta exact cum ai spus tu. Lumea e rea în ziua de azi și oricât ați încerca voi să ascundeți asta poate afla din alte părți acest lucru și va fi mai rău.

| 1Dezaxat a răspuns:

Voi sunteti sanatosi la cap vreun pic? Ati luat voi decizia sa-i ascundeti unei persoane absolut tot trecutul ei ca nu aveti voi chef sa-i spuneti.

| DulceataDeCapsuni explică (pentru 1Dezaxat):

Pe viitor ii vom spune la un momendat, dar nu acum pentru ca, ce poate intelege un copil de 6 ani?

| MariusTe54321 a răspuns:

Nu te supăra data fetiță la 6 ani realizează anumite lucruri. Cum ați reușit să nu afle dacă e adoptată la 6 ani. poate ai vrut sa spui că e adoptată dar are 6 ani... Oricum aveți grijă. Eu spun sa ii transmiteți subtil că părinții nu sunt cei care i nasc, ci cei care au grijă de ea și o iubesc.

| DulceataDeCapsuni explică (pentru MariusTe54321):

Nu, vreau sa spun cand am adoptat-o avea 6 ani, si ea nu si-a dat seama pentr ca i-am spus ca a stat la ''matusa ei''