| BotHicUtz a întrebat:

Acum sase luni sora mea de 20 de ani a murit.(in fine.nu mai vreau sa-mi aduc aminte de momentele acelea) dar chestia nasoala care ma face sa ma condamn singura e ca nu-i simt dorul si cateodata uit ca a murit sau ca a fost persoana cu care am copilarit(eu avand 17 ani), poate mi se intampla asta pentru ca ea a fost 4 luni in spital, unde a si murit, iar in tot timpul asta nu am vazut-o decat de vreo 2 ori, iar la telefon nu am vb decat de vreo maxim 5 ori, deoarece de multe ori ma suna sa ma intrebe de mama! Acum scriind imi aduc aminte de ultimele saptamani cand am aflat ca nu mai are mult de trait, ca plangeam la scoala, acasa la fel.pana dimineata! Pfff...astept o parere. ceva!

Răspuns Câştigător
| luana1 a răspuns:

Trecutul nu mai poate fi schimbat.Stii si tu asta. Faptul ca nu-i simti dorul, nu-l cred.Refuzi sa te gandesti la ea pentru ca, poate in acest fel nu te mai chinui. Dar cand iti aduci aminte de ea sunt sigura ca o simti.Important e sa te impaci acum cu tine insati si sa nu-ti mai reprosezi anumite lucruri care s-au intamplat si, ce este mai important, e sa o pastrezi mereu in sufletul si mintea ta.

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca te suna doar ca sa intrebe de mama ta si vorbeati doar 5 min, si daca tu ai vazut-o in spital doar de 2 ori in 4 luni, asta spune mult despre relatia ce a fost intre voi. Nu ati fost prea apropiate (cum am si eu o sora si nu am fost prea apropiati - cind eram mici adesea ne bateam), si nici tie nu iti pasa prea mult de ea (altfel ai fi sunat-o si ai fi vizitat-o mai des pe cind era la spital) si nici ei de tine (daca suna doar pentru mama ta). Si atunci, de ce sa simti ceva pentru cineva de care nu ti-a prea pasat, mai ales ca este moarta de 6 luni? Mortii cu mortii, vii cu vii! E normal sa o fi uitat deja. Daca insa, sora fiindu-ti, si normal ar fi fost sa fiti apropiate, ar fi fost altceva, apropierea ce ar fi fost nu te-ar fi lasat sa o uiti, si durerea la moartea ei ar fi fost mult mai cumplita. Si nu ar fi trecut asa de usor si de repede.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Probabil te-ai obişnuit din timp cu ideea că ea nu va mai fi. Se vede că ai suferit, dar la un moment dat omul învaţă să treacă mai uşor peste anumite momente şi să le accepte încetul cu încetul. Asta e. Nu trebuie să te simţi vinovată.

| anna01 a răspuns:

Si pana la urma vrei sa-ti nascocim noi niste motive sa-ti mai umezesti ochii? Este bine ca ai trecut peste asta, este puterea tineretii. Felicitari pentru inima de piatra, un ajutor pretios in viata!

| swet girl 22 a răspuns:

Da ce sa zis? eu una mas simyi oribil in locul tau cum poti sati uiti sora, dumnezeule, ce inima ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poate nimeni trai in locul tau. Poate doar citeva explicatii imbecile cu speranta ca-ti va fi un fel de consolare pe moment.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar spitalu ei era in alt oras si nu puteai sa ajungi la ea? de nu te-ai dus decat de 2 ori in 4 luni? sau iti era greu sa o suni? sa iti sun dc nu iti e greu? pentru ca nu erati apropiate deloc si esti o persoana mai indiferenta...deschide ochi nu mai fi asa, pretuieste fiecare lucru sau persoana pe care o ai in viata ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gngjg

| BotHicUtz explică:

Sweet girl19.nu ma intelegi c vreau sa zic! In fine.io am scris aici cu gandul ca poate cineva ma v-a intelege!

| BotHicUtz explică:

Georgy.sora mea a murit de cancer!sad

| BotHicUtz explică:

Si pentru cei care nu au inteles de ce nu m-am duc la ea. a fost pentru ca 1.nu am lasa mama sa o vad in starea in care a ajunsese 2.ptr ca imi era foarte greu sa o vad si sa o aud cum urla.ptr ca chiar urla, tipa nu am putea sa vorbeasca si asa se manifesta.cand vorbeam cu mama la telefon pentru a stat in ultima luna cu ea incepea sa tipe cand ma auzea.si credeti-ma ca si acum imi aduc aminte de acele "sunete"! Si da, era in alt oras. a fost la bucuresti si dupa aceea in ultima perioada la ploiesti. puteam sa ma duc la ea, da`ma durea inima sa o vada asa stiind cum era cand a plecat de acasa, pe picioarele ei! Eram foarte apropiate, eram ca 2 prietene bune.va dati seama ca am crescut pe langa ea, nu aveam cum sa nu fiu apropiata de ea! Doar ca nu stiu ce se intampla cu mine, poate din cauza in astea 4 luni am umblat singura(eu iesind numai cu ea) si de aceea...nu stiu! Oricum va multumesc pentru parerile voastre!

| mikaila a răspuns:

Nu trebuie sa te simti vinovata... asa a fost sa fie.nu poti sa dai timpul inapoi...

| georgy_9019 a răspuns:

Pai.nu stiu.happy
am avut si eoo un var care mi-a murit... dar el uferea de leucemie... sora ta suferea de ceva?sadsad