| fier a întrebat:

acuma 5 zile am luat pilula de a 2 a zi, iar acuma mi-a venit ciclul, este normal? Ultimul ciclu a fost acuma 2 sapt si acuma mi-a venit din nou din cauza pilulei..Trebuie sa-mi fac Griji? Dau funda la cel mai bun raspuns. Pilula am luato dupa 20 25 de minute de la actul sexual.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Evident că trebuie să-ți faci griji. Pilula de a doua zi e extrem de toxică și e ultima soluție care ar trebui aplicată doar în cazuri extreme. Așadar, ar fi bine să îți fie învățătură de minte și să iei măsuri pe viitor să nu mai fii nevoită să recurgi la asta.
Ia anticoncepționale, prezervative, ovule spermicide. Ce naiba, cu atâtea posibilități, voi vă otrăviți cu bună știință?!?

| Hαppiηеss a răspuns:

Nu este menstruatia, este o reactie adversa a pilulei.
Probabil te-ai informat inainte de administrarea ei si ai aflat ca este o bomba hormonala foarte daunatoare organismului care ti-l da complet peste cap.
Este recomandata de cel mult 2 ori pe an in situatii de urgenta.
Normal ca trebuie sa iti faci griji, poate nu ar strica sa iti faci si un control ginecologic.
Iar pe viitor cauta o metoda contraceptiva eficienta ca sa nu mai fi nevoita sa recurgi la astfel de pastile care iti distrug sanatatea.