| Alasingur a întrebat:

am 13 ani si sunt intr-o familie cat de cat bună financiar,(tata, mama si fratele meu mai mare).
Tata e taximetrist, mama a fost croitoreasa dar este șomeră si fratele meu lucreaza la digi, tata face curse la Bucuresti ca sa achite o datorie la munca...si nu prea aduce bani acasa si din motivul acesta mama face scandal în fiecare seară când vine acasă...Am 13 ani si vreau sa imi traiesc anii ăștia de copilărie fără certuri și scandaluri, raspuns repede dau funda.

Răspuns Câştigător
| Mircea08 a răspuns:

Pentru parintii tai poti face un singur lucru - sa fii tu un exemplu de comportament. Acest lucru nu va trece neobservat.
Nimeni nu poate sa convinga pe cineva sa isi iubeasca sotul, respectiv sotia, iar daca iubire nu este, orice neajuns in viata degenereaza in certuri. Treaba cu respectul reciproc intr-o familie este pura teorie si nu merge in practica.

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Orce familie mai are probleme iar tu fiind copil nu prea ai ce sa faci, cel mult poti sa le spui sa nu se mai certe dar altceva...

| Andreeush a răspuns:

Spune-i mamei tale că te deranjează să auzi în fiecare zi cum se ceartă.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!