| Natalia1998 a întrebat:

Bună, TPU! Am 15 ani. peste cateva luni fac 16 ani si cred ca mama e insarcinata! Adica imi da tot felul de indicii de la faptul ca a mers la doctor si nu mi-a spus de ce pana la faptul ca ieri vorbea cu tata de bebelusi.

Aşa.ieri am mers la niste rude si acoli era o fetita de 2 ani, pe care parintii mei o indrageau super mult, adica se vedea pe fata lor ca le era draga si credeti.ma ca nu fac asta cu toti copiii.

Eu si cu mama ne uitam la desenul, Bafta Cearlie, unde cel mai mare copil am familiei are 18-20 ani si cel mai mic 1 an...aşa...ieri m-a intrebat cum ar fi daca as fi din nou sora mai mare(mai am un frate mai mic) si i.am raspus, nu cred ca m.as simti bine, ca na o sa fie o super diferenta intre noi.la care mama mi.a raspuns: ei na..pai si la cei din desene e mai mare diferenta si ai vazut ce frumos e. Ori ti.ar fi rusine sa merg pe strada langa tine cu burta mare?
Ok...cel mai mare indiciu. Am gasit un test de sarcina ascuns intr-o camera pe care nu i mai folosim. Si tesul era pozitiv❤
Întrebările mele sunt:
Credeti ca e ok diferenta de varsta?
Cum sa reactionez cand voi afla marea veste?
Ps...nu ma intelegeti gresit, chiat imi plac copilasii nu m.ar deranja un nou membru, doar ca na, mai e putin si vibe facultatea si mama are copil mic, mi.e teama de ce o sa zica lumea
Va rog ..niste sfaturi m.ar ajuta foarte mult.

8 răspunsuri:
| GoldenZenith a răspuns:

Ce treaba are lumea? Ferească Dumnezeu!
Eu zic sa te bucuri alaturi de familia ta. Gura lumii nu o astupa nimeni, indiferent de ce faci.

Sa va trăiască bebelul când o veni pe lume day dreaming!

| Natalia1998 explică (pentru GoldenZenith):

Nu am treaba cu nimeni. Mi-am dat seama ca am ajuns la o concluzie pripita legata de ce o sa zica lumea...si ca am gresit. Important e ca fratiorul sau surioara mea sa fie sanatos sau sanatoasa. Multumesc!

| Caro34 a răspuns:

Fii serioasa! Te intere ce zice lumea? Iti da cineva de mancare? Lumea va vorbi oricum, cu sau fara inca un membru al familiei. Apoi ce te intere diferenta de varsta? Noul membru al familiei a venit, deci primeste-l cu bucurie si multa iubire. Habar nu ai care-i e menirea, cum te va ajuta sosirea lui, cum va fi viata impreuna cu el, ce va fi in viitor etc., dar stii sigur ca el vine de la Bunul D-zeu si viata lui e importanta! Tu vei merge la facultate, deci vei fi departe de tot ce tine de cresterea lui insa cand vei reveni acasa te vei bucura ca este cineva care te asteapta si iti va bucura zilele de vacanta! Eu am doar o sora, dar suntem ca si gemene, cu toate ca este mai mica cu 3 ani ca mine. Ne intelegem din priviri si ne completam reciproc! Cand este ceva de facut, fiecare face partea ei din acea treaba si totul e gata rapid! Priveste totul cu umor si veselie, fara sa te gandesti la ce vor spune X, Y, W; viata se desfasoara cum vrea Domnul, indiferent de ce spun: X, Y, W. Gura lumii va fi prezenta mereu in viata noastra insa ea ne demonstreaza ca avem valoare, altfel nu ar spune atatea despre noi! Fii optimista, traieste frumos si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca la fel! Numai bine!

| Natalia1998 explică (pentru Caro34):

Multumesc mult de sfat! Ai dreptate..pe mine nu m.a interesat decat ce zice lumea si diferenta de varsta. Ma ajuta enorm ceea ce ai scris aici, pentru ca acum imi dau seama ca familia noastra a fost binecuvantata si poate fara aces mic inger nu era completa.

| munteanuionvictor a răspuns (pentru Natalia1998):

Ai ajuns la o concluzie foarte buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa zica lumea?

| Natalia1998 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu...ca pana acum nu a putut sa mai faca un al treilea copil si il face acum cand are copii mari cat ea ...de astea. Cred ca am spus eu gresit.iar acum cand ma gandesc mai bine, bunicile mele mereu i.au spus mamei sa mai faca unul mic, la fel si sutorile ei

| Adiadictie a răspuns:

Fundite roz