| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU. Am 15 ani si parintii mei sunt divortati de vreo 7 ani. Eu stau cu mama dar tin o legatura foarte stransa si cu tatal meu. Ma ajuta cand am nevoie si vorbim de peste 3 ori pe zi. Mama s-a hotarat sa plece in strainatate si m-a intrebat daca vreau sa merg cu ea.Dar nu pot imi las prietena mea cea mai buna in spate, il las pe tata, las prieteni. las colegii, tot. Dar daca raman si sa stau cu tata o pierd pe mama. Dati-mi un sfat sau spuneti-mi ce alegere sa fac. Va multumesc si fundita pentru cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| WithoutName123456789 a răspuns:

Cel mai bine e sa stai cu tatal tau daca nu vrei sa renunti la tot ce ai in Romania, nu te supara, o sa comunici cu mama ta la telefon, si te vei intalni cu ea cand va veni in concediu.

13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Djlsghtnquuw a răspuns:

Daca alegi sa stai cu tatal tau nu inseamna ca o s-o pierzi pe mama ta. O sa vorbiti pe internet, la telefon. Daca pleci o sa iti fie greu sa te obisnuiesti cu limba, cu oamenii, si o sa stai mai mult in casa. Dar cum vrei tu, poate fi si ceva bun in asta, depinde cum vrei sa vezi lucrurile.

| yekto a răspuns:

Depinde de tara, de jobul mamei tale si de aspirratiile atale de viitor. daca e un job de top si u poti intra la o scoala buna acolo atunci zic eu ca se merita. experienta e deosebita si iti va folosi foarte mult (pentru mine asa a fost chiar daca nu am avut parinti acolo). daca e un loc de munca doar pentru a face ceva banuti si tu nu poti merge acolo la o scoala buna nu sunt asa sigur ca se merita (nu vreau sa crezi ca fac diferente de lasa sociala sau altceva de genul. dar in 1 caz ai avea mai multe conexiuni acolo si alte oportunitati iar in al doilea caz ai sta mai mult prin casa sau cu alti romani - cel mai probabil). tb sa iei in calcul si scoala - ai putea pierde mult in acesti 2 ani si cand revii mai ai 1 an si vine bac-ul. e important.
de renuntat nu renunti la nici unul din ei decat daca vrei tu. net si telefoane sunt oriunde.
insipratie, putere si succese

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Rămâi în România alături de tatăl tău. Nu vei rupe legătura cu mama ta deoarece cu siguranţă te va suna des, va intra pe Messenger şi în concedii.

Pa-pa.

| ade2998 a răspuns:

Am uitat sa mentionez ca mama sta doar 2 ani acolo.

| geopopiku a răspuns (pentru ade2998):

Dc e doar pentru 2 ani atunci eu zic sa te duci ..pana la urma e o experienta de viata..insa desigur nu poti sa-ti abandonezi scoala ..ai putea sta doar pe timpul veri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu mama ta ar fi mult mai bine sa pleci pentru ca o sa mergi intr-o tara mult mai tare decat Romania.

| cristian100 a răspuns:

Cu tata si vb cu mama ta pe laptop, cu web, la tel etc.

| Yoo01 a răspuns:

Buna. Ai mare grija la ce sfaturi vei primi in primul rand trebuie sa iti urmezi instinctul tau si trebuie sa te hotarasti tu cu adevarat ce e mai bine pentru tine. Nimeni nu poate lua o decizie in locul tau asta trebuie sa tii minte! Situatia este delicata pentru ca in viata nu le poti avea pe toate. Sunt bariere peste care nu poti trece iar o decizie corecta inseamna sacrificii.Nu poti sa le ai pe toate in viata pentru ca omul este creat la fel dar in acelasi timp diferit daca intelegi ce vreau sa spun, adica semanam intre noi fizic pentru ca suntem la fel insa avem caractere diferite. Cel mai greu la varsta unui adolescent in devenire este sa aleaga intre mama si tata.Sunt convins ca amandoi te iubesc iar pe mama ta ar trebui sa o intelegi pentru ca pleaca in strainatate probabil pentru ati oferi tie un viitor mai bun si alte conditii. Mama ta face un sacrificiu trebuie sustinuta. In concluzie decizii in locul tau nu ar trebui sa ia cineva. Sfatul meu e sa te gandesti ce decizie ar lua Dumnezeu in locul tau, ce ar vrea El sa faci? Apoi pune in balanta ce vrea mama ta si ce vrea tatal. Nu ii pune pe prieteni inaintea lor. Grija mare la decizie astept sa ne spui ce ai ales

| Delia5 a răspuns:

Eu spun sa faci ce iti spune inima. Alaturi de prieteni si de tata sau de mama si intr-o lume noua? Alegerea este numai a ta!

| boyswaahromanian454 a răspuns:

Pai daca ai vrea sa se impace nu s-ar putea fa ce vrea sufletul tau mai bine ai fi sa stai cu tatal tau sau cu o prietena daca ai sta singura nu ar fi foarte bine

| boyswaahromanian454 a răspuns:

Pai daca ai vrea sa se impace nu s-ar putea fa ce vrea sufletul tau mai bine ai fi sa stai cu tatal tau sau cu o prietena daca ai sta singura nu ar fi foarte bine. Funda

| valentin320d a răspuns:

Pai fi atenta in strainatate o sa fie altfel nu cunosti pe nimeni nu sti limba Nu sti orasul/comuna o sa stai singura incuiata in casa pana vine mama ta de la service...