| marinamcn06 a întrebat:

Am 20 de ani si sunt insarcinata in 6 saptamani.Am o relatie serioasa de mai bine de un an. Locuim impreuna in casa lui.Parintii mei nu sunt de acord sa pastrez acest copil, chiar daca noi impreuna cu familia lui vrem.Ma pun sa aleg intre ei si copil.Parintii lui sunt dispusi sa ne ajute cu orice este nevoie.Cum as putea sa ii conving?

Răspuns Câştigător
| christall a răspuns:

Te-am intrebat asta pentru ca parintii vor ca fata lor sa fie maritata ( cu acte) cand are un copil. Si asa e si normal, sa creasca intr-o familie, sa aiba acelasi nume. Parintii chiar daca zic ceva acum, copilasul o sa le inmoaie inima. Nu te mai gandi ce vrea x si y, trebuie sa faci ce vrei tu. Si in perioada asta iti trebuie liniste. Parintii tai vor intelege ca e viata ta si tu decizi.

27 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Sa ii convingi sa ce? La 20 de ani trebuie sa ii convingi sa accepte ceva ce tu vrei? Daca asta vrei, fa-o desi eu cred ca te cam grabesti. La 20 de ani in loc sa iti traiesti viata, te apuci de schimbat scutece ca asa vrea iubitul tau, asa crede el ca e mai bine? Ma rog, fiecare face ce doreste. happy

| Perfekt a răspuns (pentru Aasdfghj):

Prietene, e majora, casatorita. Nu crezi ca parintii ar trebui sa nu ii mai dirijeze viata? Ce parere ai de fătucele de 12-13-14 ani care raman gravide si isi distrug viata in loc sa invete la scoala? In cazul de fata se spoate spune ca este OK. Cand vrei sa faca copii? La 35-40ani cand nu te mai marita nici babele si sansele la femei de a se reproduce scad dramatic? O sa fie o mamica tanara. Scumpa mea iti urez sarcina usoara si mult bine in viata, ai grija de sotul tau si de bebele din burtica. Nu uita. Cainii latra, ursul merge! Sunt convins ca parintii tai or sa revina la sentimente mai bune odata cu venirea pe lume a bebelusului.

| Aasdfghj a răspuns (pentru Perfekt):

Citeste mai cu atentie ceea ce am scris. happy Am spus ca nu are nevoie sa ii faca sa accepte ceva ce ea vrea. Si da, mi se pare un ra**t ca la 20 de ani sa schimbi scutece. De asta e plina tara de copii prosti, facuti pe graba sau pe alocatie, pentru ca dupa 20 de ani incep toti sa toarne copii ca asa e la moda, ca asa zic rudele, ca asa spun parintii etc. Daca tu consideri asta o normalitate, imi pare extrem de rau pentru tine. De asta Romania este unde este, pentru ca facem lucruri fara cap, luandu-ne dupa trenduri sau dupa gura lumii, nu dupa ce simtim ca trebuie sa facem.

Ps. Majoratul nu garanteaza si maturitate si simt de raspundere, asta asa, ca sa nu mai crezi ca varsta conteaza la ceva. happy

| doctorandus a răspuns:

Dacă faci avort riști că tot restul vieții să dai banii pe popi și pelerinaje.

| marinamcn06 explică (pentru doctorandus):

Si daca parintii mei renunta la mine?

| doctorandus a răspuns (pentru marinamcn06):

Avortul poate fi o trauma din care nu-ti mai revii niciodata. Ca un cosmar din care nu te poti trezi.

| Holiday a răspuns (pentru doctorandus):

"Avortul poate fi o trauma din care nu-ti mai revii niciodata. Ca un cosmar din care nu te poti trezi."

Cu siguranta sunt mult mai multi copii abandonati sau care traiesc in conditii mizere decat femei cu sindrom post-traumatic cauzat de avort. Asa ca e discutabila alegerea.
Nu ca ar avea neaparat legatura cu cazul ei.

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

Am vazut un documentar cu tutii din Ruanda: erau saraci lipiti, dar aia care scapasera de genocid si se intorceau la casele lor cantau si radeau. Nu-ti trebuie averi sa te bucuri de viata.

| Holiday a răspuns (pentru doctorandus):

Cand mor mii pe langa tine si tu scapi, e normal sa canti. E o mare realizare. Doar nu crezi ca se bucurau ca sunt saraci?!

| doctorandus a răspuns:

Ai auzit de soldati cu sindrom post-traumatic? Ei ajung ca niste handicapati, nu mai pot functiona in societate. Isi fac cumparaturile si dintr-odata se cred pe frontul de lupta. Asa i se poate intampla si ei.

| Cosmin86 a răspuns:

Nu trebuie sa-i convingi, nu conteaza ce vor ei si daca sunt sau nu de acord.

Ai viata ta, familia ta. Nu sunt de acord? La revedere!

| marinamcn06 explică (pentru Cosmin86):

Sunt constienta de asta, dar imi e frica de faptul ca nu o sa mai vorbeasca cu mine.

| Panamax a răspuns:

Stai linistita, parintii trebuie sa-i educi.
Fa cum iti dicteaza inima.
Usor usor trebuie sa inteleaga ca nu mai esti sub papucul lor.

| christall a răspuns:

Sunteti casatoriti?

| marinamcn06 explică (pentru christall):

Da, de 6 luni

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru christall):

Si daca oamenii se inteleg bine, copilul are tot ce trebuie, dar nu are acelasi nume, guita? Fix asta e problema, la cantitatea infioratoare de familii "cu acelasi nume" unde abuzurile sunt la ordinea zilei?

| christall a răspuns (pentru marinamcn06):

Te-am intrebat asta pentru ca parintii vor ca fata lor sa fie maritata ( cu acte) cand are un copil. Si asa e si normal, sa creasca intr-o familie, sa aiba acelasi nume. Parintii chiar daca zic ceva acum, copilasul o sa le inmoaie inima. Nu te mai gandi ce vrea x si y, trebuie sa faci ce vrei tu. Si in perioada asta iti trebuie liniste. Parintii tai vor intelege ca e viata ta si tu decizi.

| Bariel a răspuns:

Bagale un discurs emotional parintilor tai si îi vei manipula usor, totul e posibil, trebuie sa te duca capul

| marinamcn06 explică (pentru Bariel):

Multumesc frumos pentru sfat. Voi incerca. deja mi-a facut programare la ginecolog pentru maine.

| TPU2019 a răspuns:

Ai 20 de ani și trăiești cu impresia că mică-ta și tactu' sunt mai prosti ca tine trag concluzie. Tu, care nici nu știi ce ai în cap și pe ce principii îți funcționează mănsărduța. Ai tu impresia că ți-ai găsit barbat și l-ai legat repede, ia-i trântit un plod și gata. Ești inconștiență și cauți sfaturi proaste de la oameni necunoscuți atât timp cât ți se potrivesc ție după plac în calendar. Păi nea Gigel când o da de greu și o lua-o la fugă cât colo, n-ai să-l mai vezi nici din avion. Auzi, el și familia lui sunt dispuși să vă ajute. Din obligație, clar, așa poate, să-și spele fața, să nu se trezească cu vreo proastă care să le facă belele. Și dacă într-adevăr sunt dezacord cu așa specimen ca tine și cu copil cu tot, apoi îmi imaginez ce specimen o fi și el atunci. Poate chiar vă potriviți, cine știe. Între a crede doi părinți și o panaramă, cred că i-aș crede pe părinți, cred că au o imagine mult mai clară de ansamblu și cunosc mult mai îndeaproape actorii din poveste.

| Peachdelight a răspuns (pentru TPU2019):

Niciodată nu o sa înțeleg afirmațiile de genul "i-ai trântit un plod" ai impresia ca și-a băgat ea singura spe rma in vagin? Amândoi sunt vinovați nu doar ea e vinovata...

| marinamcn06 explică (pentru TPU2019):

Nu i am trantit un plod, s-a intamplat, iar el a venit cu ideea de al pastra. Am uitat sa mentionez ca tatal meu este vitreg si nu am o relatie foarte ok cu el.

| marinamcn06 explică (pentru Peachdelight):

Nu eu am venit cu ideea sa tin sarcina, el a discutat cu amebele familii pentru a le convinge. In momentul de fata, amamdoi ne dorim acest copil.

| TPU2019 a răspuns (pentru Peachdelight):

Sunt convins că sunt și alte mistere pe lumea asta pe care nu le vei înțelege prea curând. Nu te aștepta nici să-ți vină răspunsurile de la alții, dacă nu ești capabilă să înțelegi, e doar o limitare pe care o ai, atât. Fiecare cu cât poate, nimeni nu cere mai mult.

| Peachdelight a răspuns (pentru TPU2019):

Nu te crezi cam arogant? Vezi ca prea te crezi tu așa ...inteligent și chiar nu e cazul happy

| marinamcn06 explică (pentru Peachdelight):

Nu ii inteleg raspunsurile. am cerut doar o parere despre cum as putea sa rezolv problema cu ai mei

| Peachdelight a răspuns (pentru marinamcn06):

Cui nu ii înțelegi răspunsurile? Lu’ individul ăla? Nici nu ai ce sa înțelegi... tot judeca pe alții dar pe el nu se vede. E destul de trist.

| marinamcn06 explică (pentru Peachdelight):

Stiu, daca ajuta cu un sfat intelegeam. dar a raspuns fara a spune nimic prin ceea ce a scris.