| jeffrandell300 a întrebat:

Am 9 ani si mama nu ma lasa sa lipesc postere pe pereti ea zice ca la noi nu e ca la necurati sau ca nu e normal sau altceva. Camera o impart cu fratele meu mai mare de 16 ani. M-am saturat mama nu ma lasa de loc sa lipesc nici un poster. Nici prieteni nu am poate din cauza rasfatului aici nu ma refer ca sunt rasfatat aici ma refer ca mama nu ma lasa sa fac si eu ceva ca toti copii adica nu imi cumpara ce vrea (nu cu rasfat), nu ma lasa afara cand vreau si multe altele.

Toti colegii mei de la scoala au postere pe pereti!

HELP! PLEASE! ajutati-ma foarte repede simt ca nu mai pot.

Eu o iubesc pe mama la nebunie chiar daca nu ma lasa sa fac ce vreau eu. Nu sunt seful!

Nu raspunsuri de genul = Vorbeste calm cu mama ta! sau Pune toate posterele intr-un dosar! sau Nu iti mai pune!

Toti colegii mei de la scoala au postere! De ce pe ei ii rasfata si pe mine nu! (Mie o ciuda mare)! Nu răspunsuri de genul = m-am infuriat = da nu raspunsuri de genul = Lasa-i pe ei sa isi puna! sau Nu iti mai fi ciuda! sau Nu iti mai pune! sau Mama are dreptate! sau multe alte raspunsuri neconvenite.

Toti colegi mei de la scoala ii rasfata parintii sai dar pe mine nu! Arrrhhjsfjjfnfgjfndkgng! (Furie mare)

4 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Uh, kiddo, acceptă gândul că deh, nu eşti tu şeful.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zii mamei tale ca nu poti sa dormi de ciuda. Nu poti sa te concentezi, nu poti sa inveti, nu mai manca o zi cu scuza asta.

| MeForeverAlone a răspuns:

Nu știu exact ce să-ți spun, pentru că nu m-am aflat niciodată într-o astfel de situație. Dar m-a impresionat ceva,, O iubesc pe mama la nebunie chiar dacă..." Ei bine asta e ceva ce nu vei oriunde. Ești un copil extraordinar. O iubești pe mama la nebunie, chiar dacă nu-ți dă voie să pui un amărât de poster pe perete.
Sfatul meu: încearcă să-i explici că e doar ceva ce fac toți copiii, că e amuzant, sau interesant, ori dacă nu merge cu miloaga încearcă să ajungi cu mama ta la un compromis.
,, Dacă mă lași să pun un poster pe perete o să învăț mai bine, sau o să fac curat în casă" chestii de genu care știi că îi plac. Sau mai am o idee:
,, Mamă, știi ce mult te iubesc eu? Lasă-mă să pun și eu măcar un poster, te rog frumos!" happy
Știu că sună ciudat, dar la părinții de obicei merge dacă le vorbești frumos.

| Blackrose4 a răspuns:

Obişnuieşte-te sau încearcă să îi explici mamei tale că nu este nimic "necurat" dacă îți pui postere în cameră.