| IoaNa1428Dmd a întrebat:

Am aproape 17 ani și de când mă știu părinții mei se ceartă mereu. Tata lucrează în deplasare și de fiecare dată când vine acasă la sfârșit de săptămână are grijă să ne facă viața un calvar.
M-am saturat de certurile lor până peste cap, nu ii mai suport. Singurul meu refugiu este învățatul pentru școală și lectura. Obiectivele mele sunt singurele care mă ajută să îmi mențin mintea acolo unde trebuie. Ce sfaturi îmi dați? Uneori sunt foarte tristă că ei se ceartă, mă încarcă cu energie negativă. Nu mai vreau sa locuiesc cu ei, chiar nu mai vreau.
Nu știu ce să mă fac...

44 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Stergeti mesaju prietene, ca daca iti dau 2 reporturi, iti iei suspendare pe cont.Eu asa te sfatuiesc.Lasa misto-urile, si raspunde frumos, sau zbori ok?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Liviu):

Tipu a scris cel mai amuzant răspuns pe care l-am citit azi și tu îi zici să-l ștearga

| Liviu a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti inapt, cum sa zici sa isi omoare tatal, ca asa a rezolvat el problema?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Liviu):

Le iei prea-n serios

| Liviu a răspuns (pentru anonim_4396):

Copilas, aceasta domnisoara a pus o intrebare. Una serioasa, nu e trivia/amuzante, sa vina trolleri, intelegi? Daca va face chiestia asta prin absurd? te gandesti? tocmaia de aia se pun intrebari serioase, si asteapta raspunsuri serioase.Eu sunt pe TPU de ceva anii, nu ca tine, trebuie sa iti desenez?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Liviu):

și ce răspuns serios poți da la așa ceva?
AAAa, veșnicele lozinci, ''ești puternică, vei rezista'', ''fii tare, ai un suflet frumos''

| Liviu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, dar cel putin nu o indemn sa isi omoare tatal, intelegi? cam aici e problema. Poti spune ORICE, unu-i om, dar nu cand e la capatu puterilor sa il impingi si tu dupa stanca happy Punete in locu ei, nu te intelegi deloc cu tatal tau, si vine un 'istet' si iti da de inteles chiar si in gluma sa il omori, cum te-ai simti? ti se pare amuzanta situatia sa traiesti in calvaru in care traieste fata asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Liviu):

Dacă o sun acum pe mama să o întreb ce face pun pariu că zice ''m-am certat cu prostu de taicatu'' știi ce o să fac? fix nimic. De ce? că singura soluție dacă neințelegerile sunt atât de mari încât nu se mai pot înțelege e divorțul, în rest, e normal să se mai și certe

| Liviu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, si cat de amuzant ti se pare raspunsu daca tu ai pune o problema de genu, sa iti zica un topit " pai trimite-l la dumnezeu? " tu find in o stare precara psihica,avand in vedere ca esti adolescent/a cum ar fi? numai vorbiti aiurea, numai da-ti sfaturi aiurea, numai radeti de oameni, pentru ca inainte de toate, toti suntem o apa si un pamant, suntem oameni, sangeram, avem aceias soarta.Toti suntem datori cu o moarte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Liviu):

Foarte amuzant mi s-a părut.
Și nu cred că e într-o stare psihică precară, e doar supărată, n-ai habar ce înseamnă stare psihică precară.

| Salontanul a răspuns (pentru Liviu):

Aveti dreptate! Unii sunt inconstienti. Asta nu-i gluma.

| Liviu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te supara, ce varsta ai?

| Liviu a răspuns (pentru Salontanul):

Incercati sa explicati dvs userului NeverMore, eu am cam obosit, predau stafeta, va bagati? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Liviu):

14winking

| Liviu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cresti mare, eu am 27, inca mai crezi ca... nu stiu ce inseamna stare de psihic precara?

| Salontanul a răspuns (pentru Liviu):

Acesti indivizi sunt setati asa si nu-i poti schimba. E o vorba romaneasca: nu te lua in gura cu prostul. Te coboara la nivelul lui si te bate cu experienta. Eu, cand vad asemenea persoane, le blochez.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Liviu):

Da, tot cred.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Blochează-mă, nene, dar mai întâi dă-i tu un sfat care să nu sune a clișeu, te rog frumos. Ia să aud. big grin

| Liviu a răspuns (pentru Salontanul):

Mda, mi-am luat si un stupid si eronat pentru ca am incercat sa fiu dragut sa explic unu-i plod sau 'ploade' ca nu e de glumit cu asa ceva.

| IoaNa1428Dmd explică (pentru Liviu):

El cel mai probabil are nevoie de un psihoterapeut. Urgent!

| Liviu a răspuns (pentru IoaNa1428Dmd):

Priveste partea amuzanta, ai venit aici sa ceri ajutor, si acum se pare ca oferi ajutor laughing of of, nu baga oameni in seama. E usor sa comentezi cand mingea nu e in terenul tau happy

| An0n a răspuns (pentru Liviu):

Ce ajutor. Daca ii spune unei persoane ca are nevoie de psihoterapeut "Urgent!", asta nu e ajutor.El stie cel mai bine daca are sau nu nevoie.Mie mi se pare foarte nepotrivit sa ii spui cuiva ca are probleme si ca ar trebui sa se trateze.Macar de ar face-o intr-un mod mai dragut,ca sa nu se supere nimeni si sa inteleaga si acea persoana.
Si tu,care te dai mai mare,ca esti adult,si ca stii mai multe, ce sa inteleg din asta? Ca daca esti adult automat n-ar trebui sa iti pui mintea cu "un plod"? Ca oricum n-o sa inteleaga? De cand asta? Tu, in calitate de adult, dimpotriva, trebuie sa te faci clar.Cand vezi ca cineva nu te intelege,pai ajuta-l sa inteleaga,nu ii spune ca e copil si ca degeaba ii explici.
Si te enervezi asa... Daca cineva nu e de acord cu tine, ok, lasa persoana respectiva cu opinia sa.
Fiecare a trecut prin anumite lucruri in viata, lucruri care i-au definit si personalitatea.
Tu ar trebui sa intelegi ca daca o persoana reactioneaza intr-un anumit fel, inseamna ca are si ea problemele ei. Daca ii plac glumele mai "nepotrivite" e strict problema ei.Fiecare cu gusturile lui.Si daca nu iti place o gluma, si o gasesti ofensiva, da-i report, ca automat daca te iei de gluma aia vei atrage cearta.
Si am mai vazut ca cineva comentase pe aici ca cel mai bine e sa ignori "prostii". Cine sunteti voi sa ii ziceti unei persoane ca e proasta?
Serios acum.Nu dati deloc dovada de maturitate."Prost" e un cuvant dur.Si atribuindu-l unei persoane,e foarte deprimant pentru ca atunci cand auzi intr-una,de cele mai multe ori,de la persoanele cu care ai un conflict,ca esti "prost",pai sa fii sigur ca poate respectivul,nu e constient, dar asta ii ramane intiparit in minte.
Va ajunge, la un moment dat, sa se considere si el prost si probabil si inutil, desi sunt sanse mari sa nu fie asa.
Si chiar daca consideri o persoana ca e cu adevarat proasta din cauza unor lucruri pe care le face.Aia e.Tu spune-i, daca vrei, cum trebuie sa procedeze de fapt, si daca nu esti in stare, treci peste.Altcineva,care tine la acea persoana, o sa-i zica ce face gresit.
Si scuzati-ma daca "m-am bagat si eu in seama", dar n-am putut rezista atunci cand am vazut ca ajutati pe unu` si atacati pe altul, si inca cu chestii tare nepotrivite.Si mai ales cand vad ca domnul Liviu continua cearta spunand "Priveste partea amuzanta, ai venit aici sa ceri ajutor, si acum se pare ca oferi ajutor *laughing*"
Adica tu chiar te simti mai bine stiind ca ai "ajutat" o persoana care a cerut ajutorul in privinta unei probeme, dar ai "condamnat" o alta persoana careia pur si simplu i-a placut o gluma mai "nepotrivita"(dar care si ea a ajutat cum a putut, adica i-a spus fetei sa reziste pentru ca pana la urma, asa a considerat ca trebuie facut)?
Te rog sa recitesti discutia ta cu acea persoana ca sa iti dai seama ca nu ai procedat asa cum trebuia.Mai ales ca e adolescent, si tu ai trecut prin adolescenta si sunt anii care te marcheaza destul de mult.Anii in care esti mai sensibil si in care orice jignire este reamintita in momentele de tristete.
Chiar nu-mi place sa vad oameni atacati cu argumente din astea...Mai bine nu mai spuneti nimic si gata ca voi poate uitati cu timpul de cearta asta, dar persoana care a fost subiectul atacurilor nu prea cred eu ca o sa uite.Si ii va ramane acolo in memorie.

| Salontanul a răspuns (pentru An0n):

Ai facut o peroratie cu o gramada de cuvinte dar iei apararea cui nu trebuie. Ai citit de unde a pornit problema? Sau citesti si nu intelegi. Vorbeam de un individ care ii da un sfat celui de mai sus sa-si omoare tatal. Ti se pare normal asta? Crezi ca asemenea individ este normal la cap? Asa ca ala are nevoie de un psihoterapeut. Discutia mea cu Liviu nu era pentru cel ce a postat intrebarea ci pentru cel cu sfatul tampit de a-si suprima tatal. Vii tu si faci teoria chibritului dar nu stii despre ce-i vorba sau ai citit si n-ai inteles. In cazul asta este alta problema. Hai sa fim seriosi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Am dat eu sfatul ăla? alooo

| An0n a răspuns (pentru Salontanul):

Da,am citit si am inteles ca v-a deranjat acea gluma,dar voi v-ati luat si de o alta persoana:
"Liviu a răspuns (pentru Salontanul):

Incercati sa explicati dvs userului NeverMore, eu am cam obosit, predau stafeta, va bagati?

Salontanul a răspuns (pentru Liviu):

Acesti indivizi sunt setati asa si nu-i poti schimba. E o vorba romaneasca: nu te lua in gura cu prostul. Te coboara la nivelul lui si te bate cu experienta. Eu, cand vad asemenea persoane, le blochez."

De aici reiese clar faptul ca nu v-ati referit doar la cel ce a facut gluma,ci si la cel care a apreciat-o,adica la NeverMore. Poate,in realitate,v-ati referit doar la persoanele care fac astfel de glume,dar dvs i-ati raspuns domnului Liviu, iar domnul Liviu avea treaba cu cealalta persoana, deci pur si simplu asa se intelege, ca faceti referire la toti cei care fac astfel de glume si la toti cei care apreciaza astfel de glume.Dar eu respect mesajul dumneavoastra, de a le bloca.Asa si trebuie procedat in caz de va deranjeaza cineva.
Ma rog,ideea e,ca dupa cum puteti vedea in dialogul de mai sus, nu va luati doar de cel care a spus gluma, ci si de cel care a comentat acolo ceva, care nu facea referire la problema domnisoarei, ci mai mult la gluma in sine.Pentru ca da, sunt si persoane care adora umorul negru.Adica sunt de acord, aici intr-adevar trebuie doar raspunsuri serioase, dar cand vedeti ca vine cineva cu o gluma, dati report la comentariu daca va deranjeaza atat de tare.Ca daca va certati, nu rezolvati nimic, doar irositi timpul tuturor.
Oricum, presupun ca asta e daca dumneavoastra considerati ca nu am inteles.Eu pana la urma sunt doar un cititor, si am inteles atat cat au inteles si ceilalti cititori. Dumneavoastra stiti mai bine la ce v-ati referit ca dumneavoastra ati scris.
Eu doar am incercat sa va spun ca tot ceea ce faceti, oricat de neinsemnat e pentru dumneavoastra, pentru alta persoana conteaza.De aceea ar trebui sa avem mai multa grija la ce spunem si sa nu mai aruncam cuvinte la nervi pentru ca nu fac bine nimanui (nici celui care le arunca,pentru ca se enerveaza si mai tare si nici celui care le primeste,pentru ca nu stii niciodata cat de mult poate fi afectata o persoana de fapt)
Ar trebui sa va dati seama dupa raspunsurile lui ca ii era incomod sa mai vorbeasca despre asta,deci clar l-ati facut sa se simta nelinistit si poate vinovat,desi n-a zis nimic grav.
Adica eu ma pun in locul lui, si punandu-ma in locul lui, eu chiar as fi avut nevoie de cineva care sa imi ia apararea, desi pe de o parte n-as recunoaste si de cineva care sa ma faca sa ma simt mai bine (poate el nu a avut, dar eu as fi avut)
Sper sa nu mai trebuiasca sa continuam discutia asta.
Eu nu dau vina pe nimeni si nici nu trebuie sa dam vina pe cineva.
Eu vreau doar ca ceilalti sa fie mai atenti la ce spun si sa inteleaga mai bine si persoanele care au alt gen de gusturi.
Si sa incetam sa-i mai facem pe ceilalti prosti ca nu mi se pare normal.Acum,si la scoli au inceput,unii profesori sa le zica elevilor,mereu, ca sunt prosti, iar elevii nu zic nimic pentru ca le afecteaza notele dupa si ei pierd, asa ca indura.
Nu e deloc normal.
Bine, dar hai ca nu o mai lungesc.E clar ca ma afecteaza lucrurile astea.De aceea, cand dau de ceva asemanator, intervin.Pur si simplu nu suport.
Eu va doresc oricum, noapte buna tuturor. Sper sa aveti un somn placut.

| Liviu a răspuns (pentru An0n):

Pot admite ca raspunsul/raspunsurile mele uneori pot fi partiale sau total, sau mai deloc scrise cu o usoare nervozitate la citire anumitor randuri scrise de 'plozi' insa, incerc sa explic frumos.Iar in momentu in care mi se spune de catre un copil de 14 ani ca eu nu stiu ce inseamna ca o persoana sa fie 'cazuta psihic' sau 'daramata psihic' intervine o problema.In momentu in care ii explic frumos unde a gresit.Iar accea persoana imi spune ca tot ii se pare amuzant, intervine deja o alta problema.inchipuieti ca prin absurd, cuiva ii se pare normal sa sugereze ca omorarea unu-i membru al familiei, e un lucru firesc.Sa fie 'redus la tacere' e ceva normal. E o aluzie, tocmai despre asta vorbeam, e un forum unde majoritatea is copii, ce o sa creada copilu ala? ca cel mai bine e sa isi omoare tatal, ca alta solutie nu exista.Corect? eu tocmai ce incercam sa ii explic ca nu asta e solutia, nu violenta.Comunicare, de asta ne deosebim de animale. Cat despre ceea ce spui tu mai sus? E parerea ta, si iti respect parerea, e o parere normala, nu ca 'parerea' celui care indeamna spre a se comita o 'crima' happy Astfel de pareri ca ale tale le pot accepta si le accept bucuros. Pentru ca nu influenteaza spre nimic.

| An0n a răspuns (pentru Liviu):

Imi place raspunsul tau.
Si eu iti respect decizia de a interveni acolo unde ti se pare o problema serioasa, adica ai procedat corect cand i-ai spus sa-si stearga raspunsul, doar ca vezi, ai atras cearta si te-ai enervat, ti-ai stricat dispozitia degeaba ca oricum nu a sters raspunsul si nici n-o sa-l stearga ca lui i se pare bun sfatul sau buna gluma si sunt persoane care apreciaza pana la urma.Si din cate observi, nu e singurul, ca a mai zis cineva pe aici sa-i dea cu tigaia in cap tatalui ei.Eu consider ca fata e destul de mare, are 17 ani, intelege si ea ce sfaturi o pot ajuta si care nu.Si daca ii vine vreo idee din glumele nepotrivite,va ramane doar o idee.
Am vazut si eu pe la stiri ca multi copii isi omoara parintii,dar o fac din alte motive, adica unui om ii trebuie ceva curaj sa faca asa ceva, si oamenii care recurg la astfel de lucruri sunt oamenii care au avut o copilarie grea, dar nu e o regula asta, pot fi si copii care au crescut cu filme si seriale unde exista anumiti criminali care le atrag atentia si care ii fac pe acestia sa isi doreasca sa fie ca ei, ca e "interesant" sa nu arati pic de empatie atunci cand faci lucruri...sau sa razi si sa iti placa ca peste tot sunt ucise persoane sau cand se intampla vreun atac terorist sau un masacru...
Ioana trebuie sa fie puternica si sa nu recurga la lucruri care or v-o face sa se simta vinovata toata viata, chiar daca nu constientizeaza pe moment.Plus ca trebuie sa se gandeasca si la rude, si la mama ei, adica ea deja s-a gandit la astea si evident ca le-a exclus ca e clar ca o sa-si distruga viitorul si ca a invatat degeaba pana acum.
Oricum, nu stiu daca ati observat, dar pe retelele de socializare sunt multe glume din astea si le distribuie adolescentii pe Facebook sau le posteaza pe insta la story, ca lor le plac.N-are rost sa atacam toate persoanele ca pana la urma asta invata societatea in ziua de azi.Nu trebuie sa facem ziua unei persoane mai proasta ca doar o sa ii alimentam un sentiment negativ, si cu siguranta va deveni un om mai deprimat.
Si nu stiu daca ati remarcat, dar oamenii parca sunt mai tristi acum.Parca renunta mai repede.
Ce rost are sa ne luam de persoanele acestea ca doar o sa inrautatim situatia lor.Nu facem deloc bine si nu ajutam pe nimeni.
Eu, in orice caz, admir faptul ca mi-ati raspuns inapoi si intr-un mod placut, si nu incerc sa va fac sa actionati intr-un anumit fel.Fiecare procedeaza cum considera el ca trebuie.
Eu, personal, ma bucur ca am avut ocazia sa vorbesc despre lucrurile astea si pe aici.M-am simtit oricum bine stiind ca mi-au citit macar 3 oameni raspunsul, si unul daca citea tot eram multumita.
In orice caz, va doresc o zi placuta!

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, dar ai achiesat la sfatul tampit luandu-l in tarbaca pe Liviu. Crezand ca un sfat criminal este o gluma buna, te-ai dus la nivelul acelui cetatean decervelat. Asa ca eu inchei subiectul aici. Orice reactii ulterioare se vor solda cu blocarea. O zi buna!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Blochează-mă, eu și acum râd

| Salontanul a răspuns (pentru An0n):

Se pare ca nu intelegi nimic din nimic. Refuz sa-ti mai raspund. Esti doar o moara stricata si atat. Iti place sa scrii zeci de randuri ca sa te afli in treaba. Timpul meu este mai scurt pana mor si n-am de gand sa ii fac sa inteleaga pe cei ce n-au inteles ca glumele au si ele o limita.

| Frank51 a răspuns:

Stiu sentimentul asta de frustrare, disperare, necaz. Trec prin ce treci si tu, dar parintii mei stau impreuna pentru mine, desi eu am spus ca nu merit asta, dar degeaba.

Deci tot ce poti sa faci este sa astepti, timpul rezolva tot.

| bogdan324 a răspuns:

Ia partea buna, ti-ai format un obicei folositor viitorului tau.
De curiozitate si sper sa nu te superi, care sunt cauzele acelor certuri?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi dacă se ceartă doar în weekend, reziști în weekend

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ioana, ai un suflet frumos și un caracter puternic, ești o fată deșteaptă, vei trece peste tot ce ți se întâmplă cu bine, nu lăsa astfel de certuri vremelnice și absurde să apese asupra judecății tale raționale, gândește-te că vei reuși în viață și vei fi cineva.winking

| chuckmanson a răspuns:

Tot ce poți face e sa mai reziști un an și după să îți iei o casă cu chirie și să te angajezi, dar asta ar înseamna să trăiești de pe-o zi pe alta. Sau poți să îți iei un moș cu bani să te întrețină și ai rezolvat problemalaughing Lăsând gluma asta stupidă la o parte, vorbește cu ei și spune că te deranjează, iar dacă nu te ascultă încearcă să stai mai mult pe la bunici, pe la un unchi sau o mătușă sau orice altă rudă cu care te înțelegi. În rest încearcă să îți petreci cat mai puțin timp pe acasă: du-te la un curs, apucă-te de sport, ieși mai des cu prietenii, fă-ți un iubit etc.

| IIIshaneIII a răspuns:

Pui,o camera, ascunsa il filmezi cum face precum maimultele la zoo si urla si apoi il pui pe yotube, Facebook, il trimiti la Antena1, apoi faci si o plangere la politie, si daca tot nu se invata minte, poti sa ai dai o tigaie in cap in timp de doarme si il anesteziezi laughing

| Subsemnatul123 a răspuns:

Mai rezisti un an. Dupa ce termini scoala o sa pleci la facultate si poate o sa te muti de acolo. Cand se cearta, doar stai in camera ta si atat, nu cred ca-i o idee buna sa interactionezi prea mult cu ei daca sunt atat de recalcitranți.

| gabriielaaa a răspuns:

In primul rând vorbeste cu mama ta si spune-i ce simți. Asa o să te descurci. Cât despre ei doi trebuie să hotărască ei ce vor să facă.

| elcosmin a răspuns:

Ce intrebare cu raspunsuri controversate.

Sa lasam alte lucruri de-o parte, fiecare om are necazurile si fericirile lui. Te cred. Este extrem de greu sa treci saptamana de saptamana prin certuri. Tot ce trebuie sa faci este sa incerci sa nu mai pui la suflet (cam greu la inceput, dar cand isi face efectul crede-ma ca e mai bine decat ti-ai inchipui). Romania este o tara de oameni tristi si frustrati, dar tu trebuie sa te gandesti mai mult la tine decat la ceilalti. In sensul ca tie sa-ti fie bine. Urmeaza-ti visurile, fa ce-ti place, elibereaza energiile negative, traieste-ti viata si fii fericita. Daca nu poti schimba ceva, atunci invata sa lupti cu acel lucru, incat sa devii imun/ă.

| DoarAlin a răspuns:

Ma, voi astia ce aveti cont de nu stiu cati ani... voi chiar credeti ca ii pasa cuiva? Sincer acum. Cu asta va laudati voi? Cu faptul ca v-ati irosit atatia ani, stand pe un site? Altii sunt veterani de razboi, voi sunteti veteranii de pe TPU, veteranii tastaturii. Trist, si penibil in acelasi timp.

| Liviu a răspuns (pentru DoarAlin):

Da... ne irosim timpul scumpa clemmy, ca sa ajutam adolescenti 'cazuti' si oameni. Oferim un sfat, de cele mai multe ori ceea ce avem nevoie e doar o vorba buna, un sfat cald. Si din pacate uneori nu il primim de la parinti, prieteni, si cautam macar sa il 'auzim' fie si pe net. "Vechimea" pe acest forum, ne pune oarecum in fata celorlalti pentru timpul 'pierdut' cum ai spus si tu. Pentru ca asta inseamna ca daca inca suntem aici, inseamna ca raspunsurile noastre, au ajutat, si nu au fost la misto date, corect? Daca era sa facem misto, eram de multi 'plecati' eram goniti si asa mai departe.Sunt multi useri care stau pe trivia, eu spre exemplu am contul de mult, dar am mai si facut pauze, am mai si intrat. Dupa bunu plac, acum ce pot sa zic, fiecare isi duce crucea mai departe, alti sunt veterani de razboi, alti comenteaza pe TPU ca mine, alti ca tine fac diferente care nu isi au locul si asa mai departe happy Nu putem compara, nu exista termen de comparatie.Hai sa iti explic mai bine, funda a aparut ca 'multumire' pentru timpul pierdut al oamenilor scriind mesaje, pentru a ajuta oameni. Intelegi? daca ai nevoie de explicatii, trimite-mi un mesaj in privat si ma voi asigura ca vei intelege mai bine.

| HelpingHands a răspuns:

Bună, Ioana! Poți să vorbești cu unul din părinți care este mai receptiv. Spune-i că ai nevoie de liniște și că perioada asta din viața ta îți va defini întreg viitorul. Nu se poate să se certe de fiecare dată în prezența ta. Să meargă la psiholog, să iasă să se certe afară, dar să te lase, că ai nevoie de liniște. Ce relație e asta în care se ceartă într-una? Ori se iubesc, ori se urăsc? Baftă!

| Amigoiulian a răspuns:

Și eu am trecut prin ceea ce treci tu acum, și eu ma saturam de acea viata și de multe ori îmi venea sa îmi pun capăt zilelor sau sa fug de acasă și sa nu ma mai găsească nimeni niciodată.
Copii care trăiesc numai în certuri sau care sunt bătuți de mici atunci când vor ajunge mari vor ajunge niște oameni foarte timizi, antisociali și nu numai. La școală vor fi vintime ale bullyngul-ui, vor fi prea fricoși ca sa se impună sau Sau își expună punctul de vedere.
Ceea ce ta sfătuiesc sa faci e sa vorbești cu politia de acest lucru, sa aduci la cunoștința oamenilor legii ca tatăl tău va terorizează pe amândouă și ca o bate pe mama ta.

| Behappy11 a răspuns:

Frumos refugiu.