| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de mare ajutor in legatura cu alocatia mea. Am 16 ani, iar de cand m-am nascut nu am vazut acei bani (adica sa fie ai mei), mereu i-au luat parintii mei, la fel au facut si cu fratele si sora mea. Ai mei incearca sa ma pacaleasca spunand "acestia sunt bani pentru ca va cresc" in timp ce alte familii (care o duc la fel de bine ca noi) dau alocatiile copiilor drept bani de buzunar sau pur si simplu ca le apartin copiilor alocatia. Fratele meu primise 860 de lei in mana (bani de pe aprox. 6 luni) dar ai mei parca s-au evaporat, evident nefiind corect fata de mine.
Ce as putea sa le zic parintilor mei ca sa nu mai proclame drept asupra banilor mei (de aia si alocatia copilului)? Ar trebui sa merg la banca pentru a redirectiona alocatia mea in contul fratelui meu facut atunci cand a primit 860 de lei? Dau funda

Răspuns Câştigător
| Anuket a răspuns:

De la 16 ani îți poți face card pentru alocație, din câte știu. Nici eu nu-i primeam și nici bani de buzunar n-am primit, iar alții care o duceau mai rău îi primeau. Bine, că pe mine nu mă deranja că mai aveam separat banii mei pe care oricun nu-i prea cheltuiam.

18 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Faina gluma nenea. Banii aia nu sunt ai tai, ii primesc parinti pentru ca te au ca sa le fie mai usor sa te creascalaughing Ca unii aleg sa ii dea ca bani de buznar e fix decizia lor, dar nu ai cum sa ii obligi pe parinti sa-ti dea tie.

| LoveSleep a răspuns:

Spune-le părinților sa îți dea alocația și o sa contribui și tu cu bani la mâncare, întreținere și chirie/rata.
Vrei și niște sugestii de joburi?

| RoCkKiD a răspuns:

Nu zice nicaieri in lege ca banii sunt ai tai, trebuie folositi pentru intretinerea copilului si din cate vad nu te plangi de lipsa de mancar ci te lipsa e bani de buzunar.

Daca vrei banii trebuie sa discuti cu ei, cat timp esti minor nu poti deschide cont singur sau sa decizi sa ii redirectionezi undeva fara acordul lor.

Răspuns utilizator avertizat
| MValentin a răspuns:

Ce poti face? Poti face asa:
Te duci la BRD si iti deschizi un cont de student. Iti trebuie carnet si certificat de naștere.
Pana intr-o săptămână o sa iti vina cardul complet gratuit.
Ceri un extras de cont dupa ce iti vine cardul. Apoi te duci la scoala si spui la secretariat ca vrei sa iti muti alocatia pe cont bancar. Astfel o sa completezi inca o cerere (cu numele tau, ibanul contului etc) si de atunci o sa iti intre alocatia pe cardul tau.
Acum cu părinții... cam greu sa ii le zici ceva, mai ales ca acum alocatia e 320 de lei zici ca aia sunt singura lor sursa de venit s-ar lafai in ei... in fine.
Ar fi bine sa va puneti de acord si sa te impui ca esti mare si vrei alocatia. Hai sa fim serioși iei alocatia copilului pana in 15 ani dar dupa lasa-l sa aiba si el sursa mica de venit.

| neludana2000 a răspuns (pentru MValentin):

Este legal, si se deschid conturi dupa varsta de 14 ani, numai ca trebuie sa se duca cu unul din parinti sau cu tutorele legal. Alt-fel numai dupa 18 ani. Varianta a doua, are dreptul daca face dovada ca lucreaza, sau are un venit din alta parte. (E legiferat).

| MValentin a răspuns (pentru neludana2000):

Cel mai fals lucru posibil.
Poti sa iti deschizi cont fara niciun parinte sau tutore legal langa tine. Nu mai da informatii eronate daca nu ai niciun habar. Eu am fost la 17 ani si mi-am deschis fara probleme.

| neludana2000 a răspuns (pentru MValentin):

Mariane, eu nu scriu nimic nicaieri daca nu sunt informat, ti-as putea trimite cam 12 site-uri de banci care reglementeaza despre acest drept, ( nu cred ca am voie aici pe TPU ) mai mult de-atat, citeste si tu parerea celorlalti 90% zic ca nu, si tu zici da. Intra la oricare banca vrei tu, pe net, si vezi singur, BT, BCR, BRD... oricare, si inca un detaliu, tot pri aceleasi reguli iti poti face de la 7-8 ani.

| MValentin a răspuns (pentru neludana2000):

Arogant esti...

| neludana2000 a răspuns (pentru MValentin):

''Puisor'' asta nu-nseamna aroganta, nu te-am jignit, doar ti-am explicat... exact ca ceilalti, ( asta ar insemna ca-i faci indirect si pe ei arogant) cand m-am exprimat ca sumnt informat, era vorba despre mine, si nu ca nu ai fi tu informat, am scris destul de politicos, si-n fond nu-ti scriam tie ci prietenului nostru.Ai grije in viitor cum te exprimi.

| MValentin a răspuns (pentru neludana2000):

Vezi raspunsul cu funda, si el sustine asta. Poti avea card de studend deschis chiar pana in varsta de 18 ani. Accepta la aceasta faza ca n-ai fost informat si gata... atata tam tam

| neludana2000 a răspuns (pentru MValentin):

Corect, am citit acolo, i-a dat funda pentru ca i-a placut raspunsul, putea da oricui, dar raspunsul o sa vina tot de la '' auntbalance'' cand isi va trece alocatia pe cardul lui.

| MValentin a răspuns (pentru neludana2000):

Https://www.brd.ro/......ardul-isic
Citeste acolo,, dupa 14 ani,, o seara buna

| neludana2000 a răspuns (pentru MValentin):

Ti-am scris undeva ca acest tip de card il pot avea si cei de la varsta de 7-8 ani. Asta ce mi-ai aratat e card de debit care trebuie incarcat de cineva, acel cineva sunt parintii lui care cu acordul lor pot face sa-i treaca alocatia copilului pe el.

| xXVranceaXx a răspuns:

După părerea mea, sună la Protecția Copilului. Ești încă minor (sub 18 ani), deci poți apela la linia Telefonul copilului (găsește numărul de tlf. după județul tău): http://andpdca.gov.ro/w/1586-2/

| scumbagnascar a răspuns:

Ei sunt parintii tai si detin controlul asupra ta, nu ai ce sa faci, decat sa ii convingi sa-ti dea banii, dar crede-ma ca poate e mai bine asa

| Joanne25 a răspuns:

Asteapta sa faci 18 ani si sa pleci de acasa. Altfel nu stiu ce sa zic. Si eu am fost in situatia ta laughing) I know how it feels. Incearca sa le explici ceea ce simți in legatura cu asta. Daca tot nu inteleg, da-le pace, invata bine, sa ajungi la facultate departe de ai tai.