Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU! Am nevoie de sfaturi, în legătură cu o situație pe care o am...din totdeauna. Îmi cer scuze pentru faptul că această întrebare este foarte lungă, dar dacă aveți răbdare să o citiți, nişte sfaturi ar fi binevenite.

De la 5 ani, părinții mei au fost divorțați, iar eu am stat cu mama şi cei doi frați ai mei într-un apartament unde nu a avut timp să se ocupe de noi, aşa că ne-a crescut bunica, în timp ce mama lucra. Trebuie să precizez că pe tatăl meu îl voi prescurta P.

În 2011, mama a început să se întâlnească cu un bărbat, M, cu care nu am fost de acord pe motiv că se lua de mine atunci când nu luam rezultate bune, maximul la concursuri, chiar dacă eram cea mai bună din clasă.El spunea că sunt un exemplu prost pentru frații mei. Şi nu mai voiam să o văd pe mama că suferă aşa de mult.

Nu doar el se ia de mine. Şi mama mea mă înjură şi bate şi o ia ca exemplu pe cea mai bună prietenă a mea atunci când nu iau rezultate bune la şcoală.

Acum, la Crăciun, mama mi-a spus că vrea să se căsătorească cu M. Certurile au continuat din 2011 încoace. Frații mei au spus da, iar eu am spus nu. Mama s-a supărat şi mi-a spus că de fapt P nu este tatăl meu biologic.

De fapt, adevăratul meu tată, cu care nu a fost niciodată măritată, trăieşte în altă țară cu o soră cu care îl am în comun doar pe el. Nu am vorbit cu el până acum, dar chiar aş vrea.

După ceartă, chiar dacă am spus nu, mama s-a căsătorit cu M, iar certurile au continuat, înjurăturile şi bătăile. Într-o zi mama m-a lovit aşa de tare, de rămăsesem cu o vânătaie pe mână. Colegii la şcoală m-au întrebat ce am pățit, dar eu nu le-am răspuns.

Zilele astea, mi-am dat seama că eu am în total 4 frați vitregi, fiindcă împărțim doar un părinte şi 3 tați. 2 vitregi şi cel biologic.

Pe lângă toate astea, mama mi-a spus acum 2 zile că o să am şi un al 5-lea frate în toamnă, iar eu nu ştiu ce să mai fac, fiindcă nu mai pot trăi aşa.

Vă rog să mă ajutați cu nişte sfaturi, căci nu ştiu ce să mai fac.

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Am citit toată povestea ta.
Nu știu dacă sunt în măsură să îți dau cele mai bune sfaturi dar voi încerca.
Trebuie să privești situația cu maturitate și să accepți faptul că ești în minoritate - adică dacă frații tăi cu care locuiești au fost de acord și sunt cu noul soț al mamei tale, nu prea ai cum să schimbi acest lucru.
Nu vorbi despre aceste probleme cu străinii, cu colegii etc, fiindcă lumea e rea iar prin față te compătimește și pe la spate râde de tine.
Încearcă să devii mai apropiată de mama ta, să aveți o relație mai bună.
Și dacă ai oportunitatea vreodată, poate reușești să îți cunoști tatăl biologic. Cine știe...
Singura ta scăpare de aceste probleme va fi abia atunci când vei fi independentă, cu serviciul tău și propria ta familie.
Îmi pare foarte rău... Bucură-te de lucrurile mărunte din viața ta care te fac fericită... Dacă vrei să mai discutăm, îmi poți lăsa mesaj în privat.

O seară frumoasă îți doresc!

12 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
As vrea sa stiu cati ani ai.
In ce clasa esti? cum crezi tu ca ar fi cel mai bine pentru tine? bunici nu ai?
Nu conteaza cine te face, conteaza cine te creste.
De ce te bate/injura? ii dai motive? eu nu as putea sa le vorbesc urat alor mei copilasi.
Cauta sa vorbesti cu mama ta cand este calma, fa-o sa inteleaga ca ai nevoie de ea si ca nu mai rezisti psihic daca o sa aiba acelasi comportament fata de tine.
Ca mama ta s-a recasatorit si ca mai face un copil, nu ai ce sa ii reprosezi, este alegerea ei si a sotului ei.
Cu fratii tai cum te intelegi?
Mai da ceva detalii.
O seara bunahappy

| Anonimare a răspuns (pentru caramela):

Bunicii mei sunt mai mereu plecati in alte localitati si nu am cum sa stau cu ei. Eu nu ii dau motive mamei mele sa ma injure, dar atunci cand nu fac cum zic fratii mei, in sensul ca se iau de prietenii mei si eu le zic sa inceteze, iar ei continua, iar apoi se duc la mama mea spunand ca eu am dat in ei si dupa ea ma injura. Eu am 12 ani si sunt in clasa a 5-a. Si ca sa va raspund la a doua intrebare...eu nu stiu ce sa fac. De aceea am apelat la comunitatea aceasta.

| William a răspuns:

Iti accept scuzele.

| Lawliet14 a răspuns:

Http://www.telefonulcopilului.ro/ apel gratuit si operatori draguti

| MedionTcO a răspuns:

Ar trebui sa-i spui ca nu iti place cum se comporta cu tine mama ta si M si daca tot vrei sa-ti cunosti tatal biologic spune-i ca vrei sa-i faci o vizita si daca iti place poate ramai acolo.

| Cincinetti a răspuns:

Salut!
Cred ca esti foarte draguta si prietenoasa. In fata monitorului, cand am citit situatia ta mi-a venit pur si simplu sa plang deoarece este foarte complicata, dar nu esti singura, am mai auzit de n ori asemenea cazuri, raspunsul meu va fi acelasi ca si in celelalte cazuri:
- mentionai anterior faptul ca la 5 ani (o varsta frageda si nu stiu de mama naibii unii oameni fac asa ceva, ei nu se gandesc la faptul ca copilul va ramane marcat de aceasta situatie?!) parintii tai ''si-au rupt drumul comun" si ca tu si fratii tai ati fost crescuti de bunica voastra draga ceea ce este un lucru bun, deoarece desi nu cresteti impreuna cu mama voastra asa cum ar fi fost normal bunica voastra va este un ajutor spiritual foarte bun sa stiti si ar trebui sa profitati de asta si o spun in sensul bun al cuvantului. De asemenea, spuneai ca ea a decis sa stea cu M, ei acest lucru ramane discutabil caci se poate privi din mai multe puncte de vedere.
Pentru celelalte chestii parerea mea este sa te consulti fie cu psihologul scolii/liceului/facultatii ori cu un preot ori cu buni ori cu prietena ta cea mai buna.
Bine ar fi sa te intelegi bine cu buni. Eu personal cand nu ma simt in siguranta sau bine sun preotul meu care ma sfatuieste si folosesc sfaturile lui.
Pe scurt, orice ar fi discuta cu cine crezi ca te intelegi mai bine si daca nu gasesti atunci... sincer iti spun... apuca-te sa citesti Biblia sau cauta sa te linistesti si sa te gandesti ca chiar daca mama ta te bate sau nu stiu ce iti face sa stii ca ea undevaaa in inima mea te iubeste. Si eu ma mai cert cu parintii mei, uneori, dar ma gandesc ca ei ma iubesc.
Asa ca... gandeste-te! Exista variante. Te pup :*

| AdyIndia a răspuns:

Mi-e greu sa cred ca mama ta este tot timpul nervoasa (asta daca nu consuma bauturi alcolcice), incearca sa vorbesti cu ea cand este intr-un moment calma, explica-i situatia, si poate te intelege, altceva nu e de facut, daca esti minora... In momentul cand vei deveni independenta lucrurile se vor schimba! E o situatie grea, te inteleg... Iti doresc numai bine!

| Adiiaan a răspuns:

Pai.Trebuie sa ii spui mamei tale ca nu mai poti traii asa. De unde sa stiu eu tu vrei sa fii cu tatal tau?

| lrisanonima a răspuns:

Nu stiu ce sa spun

| Anonimare a răspuns:

Multumesc pentru raspunsuri. Am vorbit cu mama mea (cu greu) si m-a inteles. Acum o sa incep si eu sa merg la psiholog. Multumesc foarte mult. Va rog sa opriti raspunsurile, fiindca deja acestea au fost de ajutor si nu mai am nevoie de altele.

| AlexBax a răspuns:

Cea mai buna solutie si de asemenea cea mai grea de realizat e sa ii spui ce simi mamei tale si ca esti nefericita iar bataia aceea te afecteaza!
Roago sa nu mai dea in tine au sa te
injure indiferent ce ai face si sa ii spuna tatalui tau asta!
Iar apoi roag-o din nou sa te duca la un psiholog! Acolo iti vei gasi pacea!

| andreeapuiu a răspuns:

Suna la protectia copilului laughing)