| PedoBarbie a întrebat:

Dacă cineva are un frate-o soră din aceiaşi mamă-tată sunt consideraţi fraţi buni sau doar vitregi?

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Copii din aceeași mamă sunt frați/surori buni, din tați diferiți sunt vitregi/sau vine un copil dintr-o altă relație.
Pa, pa.

| anonimg a răspuns:

Adica dintr-un singur parinte. Acestia sunt frati vitregi.

| dannyel86 a răspuns:

In domeniul juridic exista astfel de notiuni, care explica intr-un fel ceea ce spui tu. Cand copiii sunt din acelasi parinti (mama-tata), fratii se numesc "buni". Daca copiii vin din partea mamei (tati diferiti), ei se numesc frati uterini. Daca au acelasi tata, dar mame diferite, se numesc frati consangvini. Fratii uterini si fratii consangvini sunt frati vitregi.

| stlucian a răspuns:

Fratii buni sunt doar cei conceputi de aceiasi parinti restul sunt vitregi indiferent de mama/tata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si atunci cand un cuplu, cu copii din relatii anterioare, se casatoreste, copiii ce grad de alianta au? Frati buni nu sunt, vitregi nu prea sunt pentru ca nu au niciun parinte in comun. Ar trebui sa se numeasca frati prin alianta sau frati de conjunctura. Sau frati de cruce! De exemplu relatiile de natura sexuala dintre cei doi ar trebui blamate? Ca ei nu au niciun grad de rudenie si nici nu ar trebui sa sufere pentru ca parintii lor se plac. Singura problema ar fi ca progeniturile lor vor avea un singur set de bunici...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Complicat.Buni de mama, vitregi de tata. Mai mult bate frate bun de cat frate vitreg.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta in caz ca sunt frati din aceeas mama. De fapt adevarata valoare a cuvintelor frati vitregi este atunci cand mama cu un copil, se casatoreste cu tata cu un copil.Acesti doi copii sunnt frati vitregi. daca fratii au o legatura de sange cu unul din parinti, sunt frati buni, ce sa mai vorbim.

| Madayna a răspuns:

Sunt frati vitregi

| darriya a răspuns:

Daca ai un frate/sora de mama, se numesc frati buni,(pentru ca mama da nastere acelei fiinte, cum ti-a dat si tie de altfel. daca ai frate/sora de tata, frati vitregi!

| deniiissss a răspuns:

Vitregi. dar pot fi frati de suflet.