| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un sfat la capitolul iubire, pentru ca pur si simplu numai stiu ce sa fac.
Am fost intr-o relatie 11 luni de zile cu un tip mai mare decat mine cu 8 ani. Eu nu voiam sa fiu cu el din cauza varstei, dar el a insistat sa ma faca sa trec peste varsta ca ma place mult. Dar mie nu imi placea deloc de el. M-a si auzit vorbind cu o prietena cand ziceam ca nu il plac ca e si mare de varsta. Si totusi, chiar daca a auzit asta el tot a incercat.Stiu ca iubirea nu are varsta, toata lumea imi spune dar totusi 8 ani e o diferenta mare. ma gandesc ca pe viitor se v-a observa. Eu am 23, el 31.Si faza e ca am incercat sa trec peste sa ii dau o sansa cu toate ca mie nu imi placea de el nici fizic. Am incercat sa vad daca pot sa incep o relatie sa numai tin cont de defecte ca toti avem. Chiar daca nu era genul meu de baiat care sa-mi placa i-am dat o sansa. Dar lunile treceau iar eu nu simteam nimic pentru el, nici o actractie, pe cand el deja ma iubea si inca ma iubeste imi spunea mereu asta si eu nimic pentru ca nu simteam nimic doar obisnuinta de a vb zi de zi. Cand ne vedeam pur si simplu imi parea un cosmar sa ma vad cu el sau sa il pup... Tot timpul cand incerca sa ma pupe il respingeam. Eram rece si asta il deranja. I-am si spus daca nu ii convine sa isi caute alta pentru eu nu sunt pupacioasa asa sa stau bot in bot cu iubitul. Adevarul era altul eu daca nu-l placeam absolut deloc, nu puteam sa il pup. Pur si simplu vorbeam cu el din lipsa de ocupatie si ma intalneam cu el de plictiseala. Am incercat sa vad daca se va schimba situatia dar se pare ca nu. Am incercat la 4 luni sa ne despartim pentru ca am vazut ca nu pot sa ma schimb sa ma port mai dragastoasa cu el. Pur si simplu el a inceput sa tina la mine prea mult. Am vrut sa pun punct cand am vazut ca nu pot sa il plac sa il iubesc, sa-l pup, nimic. Iar el a inceput sa ma ameninte ca o sa-si faca rau daca nu raman cu el. Eu am incercat sa fiu, dar daca nu s-a putut. Acum regret ca am incercat. Tipu ma forteaza sa fiu cu el. Pentru ca m-a amenintat am acceptat sa continui, m-am complacut pentru el sa fie bine, dar eu eram tot mai rau. Eram tot rece, ma simteam aiurea cand ieseam cu el.Tot il respingeam 11 luni de zile mi-era scarba sa ma pup cu el. Mi se parea groaznic sa ma pup cu o persoana care nu o plac deloc. Intr-o zi am iesit cu prietenii mei si el m-a facut de ras purtandu-se ca un taran si vorbind ca un taran. Ba chiar in mall mi-a zis ca uite x y z se pupa, se tin de mana, noi de ce nu?
noi de ce sa facem ce fac altii. Pur si simplu el a acceptat sa fie cu mine chiar daca eu nu il plac. El se vedea cu mine in viitor, iar eu nu.Nu stiam cum sa ma mai scap de el, avea comportament de femeie, tot timpul plangea cand voiam sa pun punct. mi se parea ca se poarta ca o femeie.Asta nu-mi placea deloc. I-am zis sa-si schimbe starile astea sa fie tare, dar el nu moale. Cand ne certam pur si simplu era mut ramanea panicat. Nu-mi place asa. Acum am zis sa pun punct l-am blocat peste tot sa ma lase ca numai pot asa trebuie sa ma gandesc la mine, sa nu-mi mai fie mila de el. M-am saturat sa ma complac pentru cineva care nu intelege ca mai sunt fete in oras. El insista ca pe mine ma vrea ca el nu o sa fie cu alta niciodata. Pur si simplu a facut o obsesie pentru mine si nu pot sa ma mai scap de el. Ma caute de pe alte numere de telefon. Chiar asa orb sa fi? sa nu vezi ca x nu te place,iubeste, pupa, nimic. Si totusi tu vrei sa fi cu ea? ce barbat e asta? cand vezi ca o fata nu suporta nici sa o atingi? si te deranjeaza, dar totusi accepti ca o iubesti. Eu numai pot sa continui. Au trecut 11 luni de cosmar pentru mine. El ma tot cauta.M-a amenintat ca isi da demisia la munca din cauza mea. Vrea sa ma faca sa ma simt aiurea ca sa ma impac cu el, sa-mi fie mila de el. Nu mai pot pur si simplu numai pot. Nu ii raspund, nu vreau sa stiu nimic de el. M-am saturat! Iar el nu intelege ca nu poti sa fi cu cineva daca acel cineva nu vrea. Trebuie sa inteleaga si sa treaca peste. De 10 -15 ori am vrut sa pun punct in astea 11 luni si in sfarsit acum am decis definitiv, ca nu se mai poate. Tre sa ma gandesc la viitorul meu. Daca mai continui iubirea lui pentru mine va fi si mai mare si asta nu-mi doresc. Dau funda la cel mai bun sfat. Multumesc

Răspuns Câştigător
| mtw123 a răspuns:

Eu cred că el nu a mai avut o relaţie până acum sau nu a mai plăcut vreo fată şi a făcut o obsesie pentru tine, cu alte cuvinte e disperat de tine. Bun, ai spus că l-ai blocat peste tot, ţine-l în continuare aşa, chiar dacă te sună de pe alte numere, e ok, o să-i treacă, oricărui om normal îi va trece şi apoi se va gândi şi la el. Dacă tot continuă, explica-i, nu te plac omule, găseşte-ţi pe altcineva, mai sunt milioane de fete, iar dacă incă amenintă că se sinucide sau mai ştiu eu ce, deşi sunt nişte vorbe goale ca să te facă să te simţi prost, nu le lua în seamnă, n-o va face, dar ca o precauţie totuşi dacă îi cunoşti familie explică-le situatia si probabil o să ia ei măsuri, să-l trimită la un psiholog sau mai ştiu eu ce. Sincer, chiar ar avea nevoie. Mult noroc

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu prea e de dat sfaturi aici. Vezi foarte bine situatia, doar ca nu intelegi unele lucruri, atita tot, insa se pare ca ai actionat deja si ai facut-o bine, in cazul tau despartirea e totul.
Trebuia totusi sa fii sincera cu el, sa ii fii spus de ce nu poti sa te pupi cu el inca de la inceput. Chiar daca ar fi fost dureros pentru el. Acum e si mai dureros. Insa trebuie sa intelegi un lucru pe care multi nu il inteleg, despartirea face parte din jocul prieteniei, si cand e cazul, trebuie facuta. Vorba aia: mai bine "vai de mine!", decat "vai de noi!"

| RAY a răspuns:

Exact ce tot scriu si eu pe aici, atractia este extrem de importanta cand stai cu cineva iar atractia nu apare in timp nici iubirea in lipsa atractiei fizice, dupa cum vezi si tu este logic ca ori ai gresit ori ai vrut sa dai o sansa, dar ai realizat si tu ca nu merge, iar faptul ca te amenita demonstreaza ce barbat de 2 lei e, nu poate accepta ca nu il placi, desi lasa-l si daca te amenita iar exista politie, mi-a placut povestea ta sa stii

| Lioana a răspuns:

Nu mai iesi cu el sub nici o forma! Fii sincera cu el dar foloseste cuvinte alese ca sa nu-l jignesti.
Nu te lasa influentata de amenintari! Spune doar ca iti pare rau dar nu poti sa-l ajuti in aceasta privinta.
Uitarea unei iubiri ia destul de mult timp. O vreme poate sa te mai caute dar tu ramai pe pozitie daca chiar nu iti place de el. Pana la urma va renunta.

| WaterDrop a răspuns:

Avem voie sa dam vina pe cineva? Voi da vinaaaaa peeeee... tine happy Nu ai vrut cu siguranta, dar tu si doar tu ai permis aceste lucruri sa se intample.Nu exista iesire usoara din asa ceva, pentru ca tu esti o persoana slaba, din moment ce ai permis sa se ajunga pana aici.

"Iti dai demisia? Sanatate." "Vrei sa te tai/omori/etc? Fa ce vrei!" cam acestea ar trebui sa fie raspunsurile tale la orice ar spune el de acum incolo. Daca reactioneaza violent, politie/prieteni. Orice ar fi nu trebuie sa-i mai faci pe plac.Nu va fi usor, vor urma multe nopti de neliniste daca acest individ este "dedicat" darrrr timpul le va rezolva pe toate.

| Caro34 a răspuns:

Tu trebuia de la inceput sa nu-l accepti, daca nu-l placeai. Ideea este ca este oarecum de inteles: el te iubeste si a facut o obsesie pentru tine insa nici asta nu-i OK. Lasa-l si gaseste-ti pe altcineva si cand te va vedea cu altcineva va intelege ca nu-i mai apartii si se va resemna... Totusi, diferenta de varsta nu este importanta! Mie, de exemplu, nu-mi plac cei de o varsta cu mine ci macar un 10 ani mai mari. Barbatii se dezvolta mai greu din punct de vedere intelectual comparativ cu o femeie, apoi daca ramai impreuna cu el pana la batranete, atunci partea sexuala nu mai este importanta insa partea intelectuala este la mare inaltime. In plus, femeile se maturizeaza mai repede fizic comparativ cu un barbat, asa ca oricum ar fi, el va arata mai bine si asta-i super! Daca ar citi ce ne-ai scris noua aici, asta l-ar rani enorm! Un sarut este ceva magic si daca vine de la cineva care te iubeste, atunci este perfect. Daca stiai ca nu il vrei, trebuia sa spui totul deschis inca din primele zile... Dupa o asemenea relatie, va fi distrus si ii va fi greu sa mai iubeasca pe cineva care sigur l-ar vrea insa trebuie sa-l ridice acum din depresia de care va avea parte. Totusi, fii linistita ca daca renunta la job isi va gasi altceva insa lasa-l ca sa nu-l ranesti si mai mult! Cred ca ai inteles greseala ta si nu o mai repeti! Numai bine!

| tril a răspuns (pentru Caro34):

Inteligent raspuns!
Insa, pentru tine personal, iti spun ca la batrinete se vede diferenta si e foarte greu pentru femeie. Si nu de sex e vorba.
Am cunoscut o familie de medici (de la ei am aflat si am invatat); s-au cunoscut cand ea era studenta, iar el ii era profesor. S-au casatorit si au avut o viata frumoasa, nu negau. Insa, la batrinete, el a devenit neputincios, se misca greu, avea nevoie de ingrijire. Si de parca nu ar fi fost destul efortul pe care il facea ea ca lui sa-i fie bine, el era mereu morocanos, gelos.
Da, barbatii se maturizeaza greu. Dar nici o diferenta prea mare nu este buna. Fericire iti doresc!

| Caro34 a răspuns (pentru tril):

Da, este adevarat ceea ce spui si am intalnit destule cazuri de-a lungul vietii. Cel putin, pana acum, nu am intalnit un baiat / barbat de aceeasi varsta cu mine care sa gandeasca si sa se comporte cum se cade cu o femeie. Am citit mai multe carti de psihologie si am descoperit "secretul". Stiu ca este si treaba de cultura, ce / cum / cat invatam, mentalitate, etc. etc., dar totusi am putut testa pana acum o multime de baieti / barbati fiindca la cele 18 diplome / certificate pe care le am, am avut destui colegi... Stiu si treaba cu: "morocanos, gelos" etc. insa orice treaba are si avantaje si dezavantaje, deci nu poti fi 100% fericit ci mereu trebuie sa faci si compromisuri. Ele sunt deliciul vietii noastre si fara ele nu am fi noi, cei magici, unici si speciali! Multumesc mult pentru aprecieri, comentarii si urari! Numai bine!

| sweetys a răspuns:

Pune punct. Si eu am 22 si am fost cu un tip de 31 si cam aceiasi situatie, doar ca eu după 6 luni am iesit din relatie. Am fost si eu amenințată dar fericirea mea a fost mai importantă decât a lui. Nu m.am împăcat cu ideea ca e diferenta atât de mare între noile altele. El isi dorea familie si copil iar mie imi sta gândul la distractie si la ce fac cu viitorul meu din punct de vedere profesional. Nu a inteles ca sunt genul de persoana independentă. Cand i.am zis ca nu mai vreau sa fiu cu el si ca nu ii mai raspund la mesaje si telefon a început să vorbească cu prietenele mele si sa le întrebe ce fac, unde sunt, cu cine si chestii d-astea, asa ca i.am făcut o listă cu ceea ca ma enerva la el si la relatie si cu aspirațiile mele si i.am trimis.o. In cele din urmă după două luni de teroare a încetat să mă mai caute. Trebuie să te menții pe pozitie si cand ai zis ca s-a terminat nici naiba sa nu te mai întoarcă din drum. Trebuie să fii tare si sa te menții nu sa renunți la prima amenințare. Vino cu argumente bune si plauzibile pentru care vrei sa inchei relatia. Si nu uita fericirea ta este pe pdimul loc. Eu sper sa te desparți de el, cu cât amani momentul mai mult cu atât va fi mai greu.

Răspuns utilizator avertizat
| Frangulea_Danut_Gabriel_2000 a răspuns:

Îi spui ca nu poți da stai cu el, ca nu il placi, îi trimiti o scrisoare, îți schimbi numărul de telefon, nu l mai bagi in seama

| DanIonut20 a răspuns:

Am citit ce ai scris aici si chiar vreau sa iti dau un sfata si sa nu il mai bagi in seama pe tipul pe care nu il placi chiar daca te ameninta ca isi da demisia de la muncă nu trebuie sa te simti tu prost ca isi da demisia el lasa-l sa faca ce vrea el daca atât il duce pe el capul sa facă nu mai sta cu zenzatia asta ca din cauza ta isi da el demisia esti o persoana matura nu mai da importanţă la toate prostile gândeștete la ceva frumos si incearca sa uiti si inca un sfat schimbati nr se telefon ca sa nu te mai caute eu eu sunt alaturi de tine cu un sfat te pup si iti urez o zi de duminică faina