| xAndraax a întrebat:

am o intrebare care chiar conteaza pentru mine. acum un an m-am certat cu cea mai buna prietena a mea nici eu nu stiu din ce cauza dar am auzit ca parintii ei nu o mai lasa sa stea cu mine, in fine, de curand mi s-a facut dor de ea si desi am incercat sa imi faca alta prietena nimeni nu ia putut lua locul sad, imi lipseste foarte mult, eram ca 2 picaturi de apa si anul trecut am facut revelionul impreuna si cand ma gandesc ca a trecut un an si nu ne-am mai vorbit incep sa plang cand imi amintesc. Intrebarea mea este ce ar trebui sa fac sa o recastig? imi este rusine sa vorbesc fata in fata cu ea pentru ca ma blochez la telefon nu raspunde si pe mess nu mai intra sad. O vreau inapoi pentru ca imi este dor de ea. + a inceput sa fie o prietena buna cu o alta fata ( pocaita ) nu vreau sa o pierd si nu stiu ce sa mai fac crying

5 răspunsuri:
| DanAmarandei a răspuns:

In primul rand, daca prietena ta era pocaita (evanghelista/adventista/baptista) sau alte religii de genul, este posibil ca mama ei sa fie reticienta in ceea ce priveste prieteniile ei cu persoanele din alte religii. Deci nu e nimic personal, asa functioneaza aceste religii. Pe de alta parte, trebuie clar sa-i comunici ce simti pentru ea, ce apreciezi la ea si cat de importanta este pentru tine; daca nu reusesti sa faci asta fata in fata (e destul de greu, sunt mai rari oamenii care pot sa faca asta), scrie-i! Asterne pe hartie tot ce ai vrea sa-i spui. Apoi, trimite-i o scrisoare (e simplu, pui hartia intr-un plic, pe o parte scrii numele si adresa expeditorului=tu si pe cealalta a destinatarului=ea, mergi la posta si ceri un timbru si te invata ei cum sa o trimiti). In opinia mea asta e cea mai frumoasa si cea mai personala metoda. Ca si metoda de siguranta (in caz ca-i opreste mama ei corespondenta), trimite-i si un e-mail cu ce scrie in scrisoare ("Buna, ti-am scris intr-o scrisoare urmatoarele lucruri: fghdhdfghdhgf. Iti scriu si un e-mail cu asta pentru ca veau sa fiu sigura ca citesti ce vreau sa-ti spun. Mi se pare foarte important sa iti comunic ce simt") Succes iti urez!

| cathy01 a răspuns:

Am eu o idee:
Te vei duce la ea si ii vei cere scuze, de exemplu:
te rog sa ma ierti nu am vrut sa fac asta, vreau sa fim iar prietene si recunosc ca a fost vina mea dar, daca ar fi pe lumea asta cele mai bune fete sau populare, eu te-as alege pe tine ca prietena.
si cu fata aia care ziceai ca o are ca prietena ai putea sa te intelegi cu ea, sa vorbiti.
si ca sa nu va mai despartiti, cand ea vrea cv dar tu nu vrei, va cam trebui sa fi de acord cu ea.
A da iar, cu parintii ei care nu te lasa sa stai cu ea, ai putea sa fi cat mai politicoasa si foarte respectoasa cu ei.
Sper ca te-am ajutat sa te impaci cu ea. happy

| YoyoMada a răspuns:

Hey,buna.Imi pare rau pentru tine! Ea sta departe de tine? Daca sta departe de tine sa te mai duci pe acolo si sa ai curaj sa vorbesti cu ea,daca stai departe,gandeste-te ca ea te iubeste mult dar nu poate sa vorbeasca cu tine, daca nu, stiu ca e usor de zis si greu de facut dar incearca sa o uiti! puppy dog eyes sad :*

| geoo4 a răspuns:

Un singur sfat am pentru tine. Tinand cont ca la telefon nu iti mai raspunde tot ce mai poti face in acest caz este sa iti iei inima in dinti si sa apari in fata ei.
P.S. Chestia aia cu "nici eu nu stiu din ce cauza" nu prea o cred si cred ca nici tu asa ca gandeste-te bine daca merita sa o deranjezi

| puff001 a răspuns:

Spune-i cat de mult tii la ea si cat de mult iti lipseste iar daca tine si ea la tine si vrea sa se impace cu tine cu siguranta o va facehappy