| Cosmin1122000 a întrebat:

Am o intrebare : Se apropie Craciunul si imi doresc foarte tare un iphone 5 - iphone 4s. Problema estte aceea ca am mai discutat cu parintii,dar ei oarecum incearca sa ocoleasca acest subiect. Specific ca familia mea are o situatie financiara buna,iar eu am note bune, nu 10 pe linie dar sunt bune.
Va rog fara raspunsuri gen: -Iphone nu merita
-Tu esti copil si vrei telefon de x milioane

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cosmin, nu te judec, nu te cert, dacă tu îți dorești un iphone. Toți avem dorințele, capriciile noastre. Unele se împlinesc, altele rămân doar... deziderate. Indiferent că suntem oameni mici sau mari (uneori chiar mai "mari" decât oamenii de zăpadă!) ne dorim un cadou.
De multe ori, ni-l facem singuri.batting eyelashes
Dacă părinții tăi evită subiectul, asta nu înseamnă că nu se gândesc la propunerea ta, ci doar că nu sunt deciși că acesta e cadoul potrivit pentru tine. Tu știi că orice părinte e bucuros să își vadă copilul fericit, chiar dacă cadoul lor nu constă întotdeauna în lucruri scumpe.
Așa cum știi, unii se nasc in familii sărace, a căror copii se multumesc cu... puțin, fiindcă ei nu au fost învățați să primească... luna de pe cer, chiar dacă au note mari la învățătură.
Tu beneficiezi de alte șanse, deci roagă-i și spune-le ce îți dorești.
Indiferent care va fi decizia lor, respect-o! Ei îți vor doar binele.
Să ai un Crăciun frumos!

| ywar a răspuns (pentru floresdemayo):

Pare ciudat ceea ce spun acum dar: Chapeau! pentru raspuns.

7 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Ba iti spunem... tu fara iphone 5 nu poti? Esti om de afaceri? Dar stiu! te vei duce la scoala si iti vei umilii colegii ca tu ai iphone 5 si ei au un prapadit de telefon. Bai baiatule oi avea tu 18 ani [luat dupa'95ul ala] dar tot un putoi esti si cred ca in marea voastra majoritate inlocuiti subtanta voastra spirituala cu lucruri materiale. Si de ce? Pentru ca ai tai au bani! Dar pentru banii astia nu ai muncit tu. Si sa iti mai spun ceva: S-ar putea ca intr-o zi dumnealor sa nu mai aiba bani si tu ce faci? Nu o sa mai poti spune ca ai tai parinti au o stare materiala buna. Sunt o groaza de oameni acre au nevoie de un medicament si tu pretinzi un telefon extrem de scump.
Si eu imi doresc un telefon mai bun dar nu am si muncesc pe un salariu mic. Stai linistit nu am terminat la particulara. Sunt om in toata firea si am invatat al dracului de mult.
Asa ca ideile astea cu telefoane de macho sa ti le mai reprimi matale si sa inveti sa folosesti si telefoane de 700-800 lei [De exemplu]
Mi-e scarba!

| Cosmin1122000 explică (pentru ywar):

Buna.Nu inteleg de ce va bagati. Pur si simplu am pus o intrebare. Daca poti sa raspunzi la ea, raspunzi daca doresti, daca nu, nu raspunzi.Nu e vina mea ca dumneavoastra aveti un salariu mic, dar eu am pus o intrebare, nu o morala. Cred ca stiu ce e mai bine pentru mine, si atata timp cat parintii mei pot, nu e problema dumneavoastra pe ce cheltuiesc eu banii! Iar chestia aia cu : unii oameni nu au bani de un medicament...Fiecare s-a nascut cu un anumit " noroc ". Scuzati-ma ca ai mei isi permit!

| floresdemayo a răspuns (pentru ywar):

îți vei umili colegii= forma corectă
Să fie vorba de "gramatica vanghelică" de care aminteai?

Numai la modul indicativ, perfectul simplu, pers I, sg, verbul "a umili" are forma de "eu umilii"

Subliniezi faptul că: "am invatat al dracului de mult"...
Oare?!

| Cosmin1122000 explică (pentru floresdemayo):

Lasa-l...Nu vezi ca se ia de mine doar pentru ca dumnealui are un salariu mic? E vina mea ca m-am nascut cu familia pe care o am...

| Chamberlin a răspuns:

Spunele ca vrei un Iphone, chiar daca ei spun ca esti prea mic sau ca nu au bani destui nu-ti pierde speranta, daca tot nu iti va cumpara un Iphone atunci roaga-i sa iti ia un tlelefon mai ieftin sunt sigur ca vor fi de acord cu asta!

| d1vine a răspuns:

Buna,cel mai bine este sa le zici direct.Eu asa am facut, si am primit ce am vrut.Nu iti recomand sa o iei pe ocolite, du-te direct la ei si zi-le.