| Julia92Anna a întrebat:

Am o problema.Eu stau in Anglia de cateva luni cu sotul si muncim. Avem o fata de 8 ani dar este in Romania ca noi stam in chirie la niste oameni care au si eu un copil mic de 1 an.
Le-am zis ca vrem sa o aducem pe fata noastra aici o luna.Au zis ca e ok.Dar noi vrem sa o tinem mai mult.Asa ca o sa stea 3 luni ca asa vrem noi.Si s-au suparat.Mai ales cand le-am zis ca daca e sa stea fata aici la scoala.Noi am mai fost in Anglia dar fata nu s-a adaptat si am plecat in Romania.
Femeia a zis ca nu sta dupa copilul nostru.Ca noi vom fi la munca.A zis ca e obositor sa stea dupa copilul ei.Ca ea nu e bona.Ca mai pleaca si ea unde are treaba si nu are chef sa stea dupa fata noastra.De parca zici ca cine stie ce.Ca cica nici singura nu o lasam.Ca aici e lege ca daca lasi copil singur sub 16 ani iti vine politia la usa daca afla vecinii.Sau poate se intampla vreun accident.Nu am vazut asa rautate.Nu stiu de unde le scoate.Plang non-stop.Ce oameni rai! Ce sa mai fac?
Mai sunt si rai cu noi.Am pus acum cateva zile o tigaie cu ulei in dulap jos ca nu aveam loc pe aragaz.Si fata ei mica s-a dus fix acolo si a rasturnat-o si a patat mocheta.Si mi-a zis sa o schimbam noi.Ca e vina noastra.Ca unde am auzit noi ca tigaile cu ulei se pun in dulap? Mai ales jos.
Ne-au zis ca le-am furat carligele de la rufe.Da e adevarat ca aveam nevoie si eu.Dar ce? Am facut crima?

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mergeti o luna in tara si aveti timp suficient pentru aia mica.

| darrio2007 a răspuns:

Nu prea ai dreptate. Daca vrei sa-ti aduci copilul va trebui sa stai acasa cu el. Ea nu este obligata sa ti-l creasca. Mocheta schimb-o tu.

| Violleta2022 a răspuns:

Fetita, esti o mare MINCINOASA cu subiecte inventate, de plictiseala.
Uite aici declaratiile tale anterioare:
https://www.tpu.ro/utilizator/abrnmm/intrebari/

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa ce am scris mesajul de mai sus ti-am verificat contul si am vazut cat de MINCINOASA ESTI!
Cum naiba ai o fetita de 8 ani, cand tu acum 2 ani, aveai 20 de ani si erai insarcinata?
Uite aici, declaratia ta:

"în 16 August 2017 | Julia92Anna a întrebat:
Help! Le-am zis parintilor ca sunt insarcinata! Si au reactionat foarte urat! Au zis ca sunt prea mica(20 de ani)..."

sursa:
https://www.tpu.ro/......-si-ca-au/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mi se pare o nesimtire iesita din comun ce faci deja si ce vrei sa faci acolo... Stai in chirie si isi platesti chiria dar astea inseamna ca oamenii aia trebuie sa fie bona pentru copilul tau? Serios?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ne-au zis ca le-am furat carligele de la rufe.
Da e adevarat ca aveam nevoie si eu.
Dar ce? Am facut crima?

În România de unde ai plecat, să iei ce nu este al tău, ceea ce se cheamă furt, chiar dacă ai nevoie, nu este crimă.
Acolo este. Acolo dacă furai o pâine, te spânzura, sau te trimitea în Australia să colonizezi.
Deci degeaba plângi, trebuie să te adaptezi la lumea în care locuiești și să lași obiceiurile ca furtul acasă aici de unde ai plecat.

| mihai69 a răspuns:

Ați depășit cu mult limitele bunului simț. Ca să nu mai spun de legile de acolo. Iar dacă veți primi amenzi sau vi se va lua copilul, o să spuneți că lumea e rea, nu că de fapt e vina voastră.
Bravo. Uite, pentru unii ca voi au votat ăia să iasă din UE.

| Julia92Anna explică (pentru mihai69):

Hai ca exagerezi!

| IGPI a răspuns (pentru mihai69):

Au votat ca sunt imbecili si se cred superiori.

| Andreeush a răspuns (pentru Julia92Anna):

Nu exagerează, nu ai cum să lași un copil de 8 ani singur.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Deci voi sinteti niste neseriosi ordinari care una zic si alta fac, si toti ceilalti sunt rai? Voi stiti legea de acolo dar vreti sa nu vi se aplice voua, ca sinteti daci suverani in vizita? Da, chiar, unde se poate sa se puna tigaile cu ulei in dulap! Tigaile cu ulei SE GOLESC DE ULEI, SE SPALA, APOI SE BAGA IN DULAP. O spun asta din pozitia porcului bautor de bere care sta pe canapea si nu face nimic... sau poate nu e asa, dar sa nu par a fi prea perfect. Aveti nevoie de cirlige de la rufe? CUMPARATI-VA! In concluzie, voi aveti impresia ca vi se cuvine tot acolo si cei care va suporta sunt inca prea buni pentru ce meritati. Eu va dadeam eject de mult.

| Catrice a răspuns:

Practic tu îți aduci copilul și pleci la servici, iar fetita rămâne cu dânsa. Dacă plăteai în plus ca sa aibă grija de ea în acele 6-8 ore, poate înțelegea.
Tigaile cu ulei în dulap?! Pentru ce sa le păstrezi?
Cred și eu ca vrea ca tu sa schimbi mocheta, doar nu o sa o schimbe ea pentru ca tu ai stricat-o.
Și chestia cu cârligele presupun ca nu i-ai cerut voie de e atâta scandal. Mi se pare normal sa se revolte.
Mentalitatea din Anglia nu e deloc ca cea din România.
În locul ei te-as fi dat afara din casa.

| Julia92Anna explică (pentru Catrice):

Pai am auzit-o de cateva ori ca acum ii vine sa ne dea din casa, ca nu ne mai suporta! Dar sotul ei nu vrea ca au probleme cu banii.Si nu vad ce e asa gresit? Inainte sa incep munca i-o luam pe aia mica a ei sa stau cu ea chiar daca ea nu voia.Si sa vezi cum ma pandea.Credea ca-i fac ceva.

| Catrice a răspuns (pentru Julia92Anna):

Suna de parca ii luai copilul cu forța să ai grijă laughing

| sofisis a răspuns:

Tu esti pe bune? Adica tu chiar crezi ca ai dreptate in ceea ce spui? Mi se pare SF ce am citit aici. Normal ca nu e femeia obligata sa iti suporte copilul. Stiu ca sunt ai nostri si sunt cei mai buni dar altii nu au la fel drag de ei. Pentru ei copilul tau este un stres nedorit si e de inteles. De ce trebuie sa isi asume ea copilul tau? Si normal ca NU poti sa lasi singura copila in casa.
Cum sa pui tigaia cu ulei in DULAP? Cum?
Carligele sunt ale ei. Nu ai bani sa iti cumperi niste carlige? Stiu ca sunt preturi mari in UK dar mi-e greu sa cred ca te costa jumatate de salariu niste carlige.

Pleaca de acolo, luati-va chirie doar voi, bagi fata la scoala si afterschool si gata

| Raven a răspuns:

Wow! Sunteți genul de oameni cărora dacă le dai un deget, îți iau toată mâna...
Nici eu n-oi fi gospodina anului dar măcar nu dosesc tigăile pline cu ulei prin dulapuri ca să râncezească pe acolo și să pută ca naiba.
Cât despre cârlige... dacă erai într-o țară arabă, îți tăiau lăbuțele pentru furt. Există ceva nou inventat, se numește magazin, te duci acolo și poți cumpăra lucrurile de care ai nevoie, un concept nou și neobișnuit pentru voi, probabil.
Faptul că plătești chirie nu te face stăpân în casa ălora.

| GirlOnline81 a răspuns:

Scuza-ma ca-ti spun, dar nimeni nu este obligat sa stea dupa fundul copilului tau. Vrei sa-ti aduci fata? E dreptul tau, dar ea este responsabilitatea ta ( apropo, femeia are dreptate. Copilul de 8 ani nu poate fi lasat singur acasa).

Cat despre tigai si carlige ( si ce ai mai insirat tu acolo) sunt probleme care se regasesc in orice casa comuna..., iar cand nu-ti mai convine traiul la comun, singura solutie este sa te muti. Tu si familia ta doar.