| AndreeaStefania95 a întrebat:

Buna tpu.As dori sa stiu ce acte imi trebuie pentru a puteam sa-mi scot copilul minor afara din tara (Romania).Tin sa precizez ca ambii parinti suntem in Italia si vrem sa ne aducem copilul neaparat in aceasta tara din cauza ca nu mai are cu cine sa stea in Romania.Va multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa mergeti la o reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat) din Italia si sa dati o declaratie prin care va dati acordul ca fiul sa mearga in Italia si indicati un insotitor major. Apoi trimiteti declaratia insotitorului. Fiul va trebui sa aiba carte de identitate ori pasaport iar insotitorul trebuie sa aiba si un certificat de cazier judiciar.

| Aly1Mus a răspuns:

Trebuie sa aiba pasaport tongue. Stiu ca procura ce la celalalt parinte iti trebuie doar atunci cand parinti sunt divortati.