| nCansu a întrebat:

Am o problema legata de relatia mea si sunt deschisa oricaror sfaturi. Suntem impreuna de ceva timp, un an, ne intelegeam foarte bine, mai aveam din cand in cand mici divergente dar ne impacam la fel de rapid. De vreo aproximativ 5 luni, lucrurile au inceput sa mearga din rau in mai rau. Eu incep sa ma enervez super rapid, iar el de multe ori nu ma mai intelege. Ne certam aproape in fiecare zi, ne mai zicem cuvinte grele, care nu cred ca isi au rostul intr-o relatie. Incercam sa facem in asa fel incat totul sa iasa bine in schimb totul iese prost. El zice ca nu se mai poate schimba, eu ca nu mai suport. Imi promite ca se schimba dar nu poate, eu chiar incerc sa il inteleg, dar are unele momente in care pur si simplu cedez si nu mai suport. Ne cunoastem unul altuia parintii, ai nostri urmeaza sa se cunoasca, suntem destul de diferiti, eu fiind o fire mult mai serioasa, iar el mult mai copilaros. Nu mai stiu ce sa fac, nu mai suport atata cearta in fiecare zi, uneori arunc ideea de a ne desparti, dar ceva nu ne lasa pe amandoi sa o facem, suferim amandoi, aproape la fiecare cearta se soldeaza cu plansul unuia dintre noi. Ce am mai putea face? Accept orice sfat. sad

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Fata draga,
Daca tu esti mai serioasa si el mai copilaros, atunci solutia este sa te porti ca atare!
Orice barbat are un copil mare in el, chiar daca-l ascunde. Ca urmare, trebuie tratat ca atare.
Daca esti fata inteleapta, arata-i ca esti de acord cu el, da-i dreptate, iar tu faci cum crezi ca e necesar.
Asa se pot elimina certurile.

Lasa-l sa aiba el ultimul cuvant: "Da draga"winking

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Trebuie sa aveți o discuție deschisa și serioasa despre ce vreți de la relația voastră și sa stabiliți ce vrea fiecare de la celalalt. Orice om se poate schimba dacă vrea cu adevărat. Stabiliți obiective săptămânale pe care încercați sa le atingeți și scrieți pe foaie concret ce schimbări vreți sa faceți și straduiti-vă sa le atingeți. Iubirea este îndelung răbdătoare și buna, dacă vreți veți reuși. Suntem ceea ce vrem sa fim.

| Satango a răspuns:

Cred că ar trebui să luați o pauză. Și nu acea pauză care să fie o scuză a unei despărțiri permanente, nu porniți cu premiza asta, chiar dacă ar putea fi. După această pauză vă veți da seama dacă ați simțit ceva sincer unul față de altul. Poate în decursul acestui an... concepțiile voastre sau a unuia dintre voi s-au schimbat. Iar modelul persoanei iubite de lângă voi e acum altul.

| nCansu explică (pentru Satango):

Nu prea îmi surâde ideea unei pauze, ..nu știu ce as putea zice... El nu ar fi de-acord...

| NasteaV a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa va acceptati asa cum sunteti. Tu mai serioasa, el mai copilaros. Asa e aproape in fiecare relatie si trebuie sa gasiti un gind comun ca sa va intelegeti.

| Marinica525 a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa va deconectati de la lucrurile pe care le faceti zi de zi si incercati ce nou, misteros, o aventura împreună in aer liber cu multa adrenalina, asa as face eu

| nCansu explică (pentru Marinica525):

Da, într-adevăr. Și rutina ne distruge

| Marinica525 a răspuns (pentru nCansu):

Luativa o vacanţă, sa fiti doar voi doi dincolo de ceilalti oamenii retresi. Aici o sa invatati unul de la altul, si nu plange, plansul accentueaza starea