| IraAndreea05 a întrebat:

Am o problema si nu stiu cum sa o rezolv. Mama e cam protectoare si se asteapta de la mine sa fiu un fel de tocilara si in acelasi timp sa ma port ca o fata ( de obicei sunt cam baietoaica ) si eu nu pot sa fac aceste lucruri si mai mereu ne certam, suntem ca doua persoane complet diferite. Chiar astazi ne-am certat pentru ca am intrebat daca pot sa imi fac pierce in limba. Si ea era ceva gen " :0 m-ai dezamagit, nu credeam ca ai asa idei. Sa nu te mai aud cu lucruri ca acesta. Am incheiat discutia ". Si eu ma enervez foarte tare.. Cu toate ca nu este o problema mare, pe mine ma deranjeaza. In plus am un fel de restrictie la iesit afara. Am 14 ani si cred ca ar trebui sa am permisiunea sa ma vad cu prietenii si in afara scolii. Si mereu ma gandesc la lucruri pe care as putea sa le fac dar imi este prea frica sa le spun deoarece se poate isca iar un scandal monstru in casa noastra. Daca nu spun nimic atunci zice ca nu vorbesc cu ea, ca nu comunic. Nu m-as mira sa intru in depresie sau sa incep cu stari de anxietate. Nu stiu ce sa fac, vreau sa fiu eu insumi si de fata cu parintii mei, fara sa fiu certata pentru felul in care gandesc sau pentru parerile mele care nu sunt asa diferite de ale altor oameni. Am nevoie sa ma exprim si sa pot spune sa gandesc. Va rog sa ma ajutati. Funda.

Răspuns Câştigător
| dani2404 a răspuns:

E si vina ta, esti fata, comporta-te ca o fata, piercing pe limba la 14 ani, pff, toti parintii vor ca noi sa invatam, tocilari daca se poate dar evident putini sunt asa, cu restricia de a iesi afara cred ca si eu as face la fel, mamei tale ii e frica ca ajungi sa te bagi in grupuri cu drogati sau tot felul', si mama e la fel deci te pot intelege si o inteleg si pe ea. Incearca totusi sa te comporti ca un copil ( inca esti ), tinand cont ca ea te intretine, iti da de mancare si iti cumpara haine. Dupa 18 ani fa-ti piercinguri si pe ochi, esti majora si raspunzi de faptele tale.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asculta de parinti pentru ca ei iti vor binele, cand faci 18 ani e alta treaba dar acum esti copilul lor si vei fi toata viata ta.

| CataC a răspuns:

Buna
Daca vrei sa fii tratata ca un om matur, comporta-te ca un om matur.
Atat timp cat te comporti ca o victima a parintilor desi n-ai niciun motiv, vei fi tratata ca un copil sclifosit si nu vei avea mai multe drepturi.
Arate-le ca te-ai maturizat, nu mai veni cu idei gen pierce in limba, fa-ti temele, eventual surpinde-i cu cate ceva (un dus, gunoi, spalat vase, note bune) si vor avea incredere ca poti lua decizii si singura.
Cat timp te comporti ca un copil, vei fi tratata ca atare, indiferent ca ai 14 sau 30 de ani.
Bafta

| danay72 a răspuns:

Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi articole utile.

| Anonim1989077656477 a răspuns:

Pentru mama ta mereu o sa fi puiul ei mic si scump.sa sti ca nu-i face placere sa te certe, dar la partea cu piercing-ul are dreptate.incearca sa ii arati ca te-ai maturizat.cat despre parte cu faptul ca esti mai baietoaica, nu e tocmai o problema.bineinteles ca vrea sa fi ca o printesa, dar daca nu ai asta in,, sange" nu prea se poate.incearca sa canalizezi personalitatea ta mai,, baietoasa" intr-un sport de exemplu.

| OleaPC a răspuns:

Te inteleg de minune! eu tot ma cert cu mama des, dar incearca so intelegi ii greu si ei.Tu crezi ca ea vrea sa se certe cu tine! nu ea doar vrea sa faca mai bine.Ea te pune sa inveti ca sa nu fii un om care madura strada sau o servitoare, da ca sa ai si tu o profesie sa-ti poti creea o familie.Si nu-ti da voie sa-ti faci piercing in limba ca sa fii o fata educata nu o curva (scuze) care are 7 ani de-acasa. Daca vrei sa nu o dezamagesti de ce cind vii de la scoala nu-ti faci repejor lectiile si sa o ajuti putin pe la bucatarie sau sa faci oleaca de curat si peurma sa esi pe afara sau sa stai la calculator.Asa ii va fi si ei mai usor si nu o s-o dezamagesti!happy
Cind vei avea copii tai o sa vezi cit e de greu si poate o sa regreti ca in copilarie sau cind erai mai mica nu o ascultai pe mama ta. Sper ca te-am ajutat! happy
P.S.: big grin daca vrei asa de tare piercing incleeti si tu o mergica big grin