| anonim_4396 a întrebat:

Am o relație de un an cu un băiat. Ne-am cunoscut reciproc părinții în a2a luna de relație și la jumătate de an și părinții noștri s-au cunoscut reciproc.
Eu am 18, iar el 21. Petrec timp cu familia lui, chiar îmi place compania lor, dar în schimb, el nu prea își dorește să stea cu mine și familia mea (sunt rare ocaziile când se poate întâlni cu ai mei, din cauza facultății). Încă de la început mi-a spus că îi este rușine și că este mai timid și că pot întreba pe oricine din neamul lui situația dată și ei îmi vor spune același lucru.
Mi-a promis că o să facă o schimbare și sunt curioasă să o văd... Incerc sa ii înțeleg și lui timiditatea și faptul că e introvertit, dar s-a mai confruntat cineva cu așa ceva până acum?
Mama mea spune sa ii mai dau timp, deși mie mi se pare că nu e frumos ce face, mă simt ranită uneori...

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca nu trebuie neaparat sa stati bot in bot cu nici unul dintre părinți.Nu e ok dacă te pune pe tine sa stai cu ai lui si iti ingradeste posibilitatile de viitor, dar daca va vizitați părinți la o perioadă normală de timp nu e nimic gresit.
Cred ca el trebuie sa lupte cu anxietatea ca sa nu il afecteze pe viitor, iar tu sa înțelegi ca doar voi doi formați un cuplu nu si părinții voastri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te porți de parcă sunteți căsătoriți. De ce trebuie să petreacă el timp cu familia ta? Eu am 24 și m-ar enerva să fiu obligată să stau mereu cu soacra la taclale, am și eu treburile mele. Se vede că ești la liceu și n-ai multă treabă pe acasă.

| Bariel a răspuns:

Probabil e mai sensibil si i-a reprosat tatal tau ceva care nu ia convenit(zic de tata, ca in general ei fac asa ca sa si testeze viitorul ginere)

| IoaNa1428Dmd a răspuns (pentru Bariel):

No, am părinți super deschiși, iar el cu tata se înțeleg super bine

| împreunăfacembine a răspuns:

Ceau,

Eu zic ca poți sa fii și tu mai înțelegătoare, dar în același timp sa ii explici și lui frumos ca te deranjează felul în care se manifesta.

| Mariarobertina300000000 a răspuns:

Ar trebui sa vorbesti cu el despre asta, sa ii spui cum te simti si sa ai incredere in el poate nu se simte bine in preajma parintilor tai, eu zic sa nu te grabesti asa de tare si sa nu o iei asa personal.
Daca toata lumea inclusiv tu stii ca este introvertit ai rabdare o schimbare nu vine peste noapte si mai ales daca el nu si o doreste.