| Anonima888 a întrebat:

am problema destul de grava, am 16 ani,si m-am saturat de viata pe care o am... tatal meu,incepe sa bea,fiecare zi numai scandal cand cu mine,cand cu mama, ma uraste, numai vorbesc cu el mai bine de o saptamana, mama...mama e capul familiei,ea ma intretine pe mine,pe el,casa,masina,barul(ea este administratoarea unui bar,construit de noi),tata profita de ea si de mine,ne foloseste ca pe niste obiecte,cand are nevoie apeleaza la noi, cand nu, ne lasa balta, acum si mama deja incepe sa o ia pe aratura..are un posibil amant..incepe sa ma foloseasca si ea pe mine,fa de mancare,fa curat, du-te acolo, du-te incoace, stiu sa gatesc mancare ca orice femeie de casa de la 13-14 ani, nu ma laud, dar asa este, stiu sa ii lucrez la bar de la varsta de 11-12 ani, stiu sa-i conduc masina de la 13-14 ani, sunt la liceu si invat destul de bine, ii fac tot ce imi cere, sunt si am fost mereu ascultatoare si cand vreau sa ies si eu la un suc in oras cu prietenul meu(are 23 de ani,si e singurul care ma sustine, imi da putere si ma face fericita, nu demult si-a luat o masina, are un salariu de aproximativ 10-12 milioane lei vechi, si ma iubeste cu adevarat, stiu 100% asta, suntem impreuna mai bine de 1 an)nu ma lasa,vreau sa ies dupa scoala la o plimbare cu colegele,nu ma lasa,vreau ies la un suc cu o prietena nu ma lasa,ma tine enorm de stricta si credeti-ma,numai rezist, ma simt ca un sclav pentru ei, in vacanta de vara, planuiesc..sa plec de acasa,sa ma mut cu prietenul meu undeva,sau la cineva(rude de familii, pentru ca toti din familia lui ma iubesc ca pe propriul lor copil), si de asta ma tem, nu stiu daca fac bine sau nu..va rog dati-mi un sfat, o parere..va rog! Multumesc!

9 răspunsuri:
| William a răspuns:

Nu ai 18 ani, ai 16, esti minora nu majora, esti oarecum proprietatea parintilor tai si daca pleci de acasa s-ar putea... sigur vor veni cu politia sa te caute si sa te ia acasa indiferent daca tu vrei sau nu. Cel mai probabil iubitul tau va fi tapul ispasitor, pe el vor da vina parintii pentru comportamentul tau rebel. La cum ti-ai descris parintii nu m-as mira sa spuna politistilor ca te-a rapit sau asa ceva. Oricum el nu ar iesi prea bine dintr-o astfel de situatie pentru ca este cu 7 ani mai mare ca tine (destul de mult) si pentru ca tu esti minora.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Te îndemn să citeşti acest articol şi să încerci să despreinzi unele principii care s-ar putea aplica la situaţia ta şi te-ar putea ajuta: http://www.jw.org/......-de-acasa/

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la slujba la biserica, mergi la un duhovnic, roaga-l sa te invete cum sa procedezi mai bine. fuga nu e o solutie si nici maritisul la varsta ta. Ai suportat cel mult, siporta si cel putin pana la 18 ani.e bine sa pleci de acasa intermeni amiabili, la o facultate sa ai un venit si sa stai cu prietenul in chirie. dupa 18 anisori. De bine de rau sunt ai tai, iubeste-i, discuta cu mama ta ce ai spus si aici.ai o varsta si cam stii cum stau treburile in casa, asta ar trebui sa. Te ajute putin. Mergi pe la slujbe la biserica Dumenezu ne ajuta cand ne astepta mai putin.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Prostii religioase si duhovnic ii mai trebuie ca in rest le are pe toate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti pleca daca nu ai 18 ani. Iti recomand sa ii propui mamei tale sa divorteze de sotul ei si sa vina acel iubit al ei acasa. Asa lucrurile se vor aseza putin, pana faci tu 18 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De asemenea, ai putea sa mergi al biserica, sa te rogi pentru ca Dumnezeu sa te ajute si sa duci neaparat haine ale parintilor tai la dar, dupa care sa le pui inapoi in dulap fara ca ei sa stie. Astfel lucrurile se vor imbunatati, dar trebuie sa ai si credinta.

| mariucaaa28 a răspuns:

Uite, gandeste-te putin daca pleci de acasa, te muti la prietenul tau, se intampla ceva intre voi 2, va certati si se termina totul...tu ce faci dupa? ramai fara nimic, poate nu ai unde te duce. Te sfatuiesc sa mai rabzi putin, stiu ca este greu pentru ca sunt aproape in aceeasi situatie ca tine. Ia si invata, pune-te pe picioarele tale, incearca sa faci ceva sa te realizezi profesional.Ambitioneaza-te din cauza parintilor sa fii altfel decat ei, invata din greselile altora! Adica vreau sa te vad cum o sa ii ceri prietenului bani de absorbante, de lenjerie, etc. DAca faci lucrul acesta, gandeste-te foarte bine la tot ce se poate intampla, ia totul in calcul, poate aparea orice, nu poti fi proiectata in viitor sa vezi ce o sa se intample.

| Anonima888 explică:

Nu este adevarat, m-am interesat de la cineva, care se pricepe la legi, la 16 ani, daca plec de acasa de buna voie nu are ce sa-i faca politia, de la 16 ani te poti si logodi legal..la primarie.

| Holiday a răspuns (pentru Anonima888):

De la 16 ani te poti logodi legal CU ACORDUL PARINTILOR!