| AleLoves a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare am parintii plecati in Italia mama mea a plecat luni dimineata plang foarte mult dupa ea si imi este dor de ea...Si ea dar si tata sunt plecati eu stau cu bunica si fratele meu cand vine seara ma gandesc ca eram cu ea duminica seara si ca o strangeam in brate si ca acum sunt singura am un sentiment foarte ciudat cand ma trezesc dimineata si nu o vad langa mine si sa-mi zica buna dimineata printesa mea micuta...sad Ce as pute face ca sa nu mai imi aduc aminte sau cel putin sa mai uit putin eu sunt de dupa-masa la scoala si cand vin acasa vad patul unde dormema cu ea scaunul pe care statea cum sa fac sa nu mai plang asa de tare ce sa fac dupa ore ca sa ma mai distrag un pic?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Gandeste-te ca au plecat acolo pentru ca tu sa ai o viata mai buna.Sa iti asigure viitorul.Nu vezi ce viata de rahat avem in propria noastra tara? Omul cinstit nu are nimic iar hotii au de toate.

| MihaelaDart a răspuns:

E bine sa nu-ti pierzi din amintirile petrecute cu ea si mai multa intelegere din partea ta, caci parintii tai s-au dus la lucru in Italia pentru voi, nu pentru ca le-ar fi placut sa nu stea langa voi. Sistemul din Romania a facut ca sa ii goneasca din tara, in strainatate se castiga mult mai bine. Nici nu stii ce se intampla, in vacante, daca ei nu pot veni in tara de sarbatori, poti merge impreuna cu fratele tau sa va faceti vacanta acolo. E greu la inceput, dar accepta situatia, totul e pentru voi ceea ce fac parintii tai. Bunica e a doua mama si sincer te va proteja ca pe ochii din cap pentru ati fi bine. Nu plange, nu iti amari sufletul. Comunica cu mama ta pe internet (fie ca are unde sta ori la o sala de internet), la telefon, prin scrisori, nu se stie ce se va intampla in viata, daca ei duc viata mai buna in Italia, incearca sa le propui ideea sa mergi la ei impreuna cu fratele tau de a va continua studiile acolo.

Hai! Fruntea sus! Fi ambitioasa si fi tare pe situatie! Aduti aminte de toate momentele petrecute cu ai tai, plansul nu te va duce nicaieri.

| miolina a răspuns:

Ai mobil? Scrie scrisori.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Alexandra,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Biancutzika a răspuns:

Nu plange. daca plangi timpul nu se da inapoi. tine legatura cu ei prin telefon cat mai des. ca sa stii ca ei sunt langa tine. viata merge inainte.

| sti11ness a răspuns:

Citeste. o carte face minuni cand e vorba sa iti limpezesti mintea si sa te relaxezi intr-un mod constructiv.

| marius129 a răspuns:

Eu zic sa petreci mai mult timp cine iti este cel mai apropiat: fratele, bunica, cea mai buna prietena etc. Sper ca te-am ajutat! sad

| DianaDede a răspuns:

Gaseste-ti un hobby! sigur vei uita de probleme!