| Roxana_Roxi_1995 a întrebat:

Am si eu o intrebare. Sunt la liceu, am 17 ani si dupa ce termin scoala as vrea sa urmez o facultate. Imi place medicina si as vrea sa dau la facultate acolo. Dar iubitul meu nu e prea incantat de ideea mea. El nu vrea sa merg la nici o facultate, am vorbit cu el pe tema asta.El e putin cam gelos si probabil crede ca daca voi merge voi vorbi cu alti baietii etc..Il iubesc, dar vreau sa ajung ceva in viata si as vrea foarte mult sa urmez o facultate. Ce sa fac? Sa ma despart de el pentru ca nu este de acord sau sa uit de acest vis? Un sfat va rog! Fundaa

Răspuns Câştigător
| Aasdfghj a răspuns:

Cine te iubeste iti va fi alaturi indiferent de deciziile pe care le iei. Iubitul tau nu e interesat ca tie sa iti fie bine iar asta trebuie sa te puna pe ganduri. Parerea mea e ca trebuie sa asculti de tine. Sa alegi ce e mai bine pentru tine indiferent de persoanele de langa tine. Fa ce iti place si nu asculta de el caci de trage in jos. happy

Răspuns Apreciat de Editori
| Violleta2022 a răspuns:

Fetita draga, prietenii vin si pleaca, dar cariera ta este pe viata!
Daca tu crezi ca baiatul asta este mare ta dragoste si visezi sa stai acasa, sa-i faci o gramada de copii, sa astepi la el sa-ti cumepere ceva sau sa te scoata in oras in zilele cand nu iese cu baietii la baut, atunci urmeaza-ti barbatul!
Dar daca vrei sa fii cineva, sa ai o cariera si o profesie frumoasa, atunci, urmeaza-ti visul, fa-te medic si o sa ai parte de o gramada de baieti buni, fara gelozii si tampenii in cap.

15 răspunsuri:
| Nilsson a răspuns:

Sa-l parasesti urgent, ca e un prost, iar prostia nu are tratament.
Daca cineva te tina pe loc si sa nu te realizezi in viata, nu merita sa stai langa o astfel de persoana, iar daca mai are si toane de gelozie, poate sa fie chiar un pericol pentru tine.

| Roxana_Roxi_1995 explică (pentru Nilsson):

Suntem impreuna de 2 anii. Si uneori e foarte gelos. Trebuie sa ii spun absolut tot ce fac. Unde ma duc, cu cine, ce fac, cu cine vorbesc. Si i-am spus ca nu imi plac chestiile astea dar el mi-a spus ca daca il iubesc sa il accept asa cum e. Daca nu drumul mi-e liber. Am vorbit cu el de multe ori ca vreau sa urmez o facultate dupa ce termin scoala dar el tot nu e de acord. Dar mi-am zis ca poate pe percurs o sa il conving si poate va fi de acord.

| Nilsson a răspuns (pentru Roxana_Roxi_1995):

El te iubeste? Atunci sa te accepte asa cum esti, sa nu se puna in calea planurilor tale si sa nu iti mai controleze viata, daca are incredere in tine. Oamenii slabi si nesiguri pe ei sunt gelosi

| MCRgurl a răspuns:

Nu iti organiza viata in functie de nevoile si dorintele lui. Daca tu vrei la medicina, asta crezi tu ca vrei sa faci pe viitor, du-te acolo.Indiferent ce zice el. Daca ii convine, bine, daca nu, lasa-l.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranță pe cei de la medicină îi preocupă mai mult să înșele.
Nu e ca și cum abia au timp să mai respire din când în când.
Plus de asta, chiar crezi că mai rezistați până atunci?

| Deaad a răspuns:

Daca uiti de acest vis si faci ce spune un dobitoc paranoic extremist, nu ai cap.Sau daca ai il ai degeaba.
Eu daca as fi in locul tau l-as si scuipa si l-as lasa in secunda doi.

| Roxana_Roxi_1995 explică (pentru Nilsson):

Ma iubeste foarte mult. Si venind vorba de incredere nu prea are in mine. Cu ceva timp in urma l-am mintit cu cateva chestii dar nu grave. M-am certat cu prietena mea cea mai buna si el mi-a spus sa nu mai vorbesc cu ea, iar eu i-am mai dat o a doua sansa dar fara ca el sa stie. Si pana la urma a aflat si ne-am certat cam rau. Dar asta a fost de mult timp dar de atunci nu mai are incredere in mine.Si dupa ce termin scoala as vrea sa dau la aceea facultate dar nu va fi niciodata de acord pentru ca este un incapatanat.

| Roxana_Roxi_1995 explică (pentru Aasdfghj):

Ai foarte mare dreptate. Si chestia asta m-a pus de multe ori pe ganduri. Dar nu stiu ce sa fac. Il iubesc mult de tot si nu as vrea sa ma despart de el pentru ca nu e de acord dar nici sa renunt la facultatea mea pentru el. Voi vorbi din nou cu el daca e acord cu ce vreau sa fac bine, daca nu ne despartim si gata.

| Roxana_Roxi_1995 explică (pentru Violleta2022):

Pentru o clipa voiam sa renunt la tot, la visurile mele dar mi-am zis ca nu merita. Visul meu de a ma face medic cu siguranta se va impli. O sa am grija de asta. Aveam multe planuri de viitor. Ca o sa ne casatorim, o sa avem doi copii, dar din pacate toate astea sa vor duce pe apa sambetei.Chiar daca il iubesc si nu va fi de acord, la facultate tot am sa merg. Nu-mi pasa de parerea lui

| Aasdfghj a răspuns (pentru Roxana_Roxi_1995):

Asa e cel mai bine, sa te desparti de el. Pare putin genul de persoana care vrea sa fie "seful" intr-o relatie. Dar intr-o relatie nu trebuie sa existe asa ceva. Trebuie ca ambii sa fie egali. Fa ce trebuie sa faci si va fi binehappy Succes!

| Roxana_Roxi_1995 explică (pentru Aasdfghj):

Stiu ca nu trebuie sa existe asa ceva intr-o relatie, dar in ultimul timp el ia cam toate deciziile fara a ma cosnsulta si pe mine. Hotaraste in numele meu.Si nu imi place asta. Dar iti multumesc mult!

| MihaelaDart a răspuns:

TU tii cont de parerea iubitului in privinta unei viitoare cariere? Daca sa spunem ca de maine nu vei mai fi cu el niciodata, va pleca la alta? Ce faci? Nu vei ramane cu buza umflata ca nu ti-ai urmat visul?
Fata draga, urmeaza-ti visul ca baieti se vor gasi cu duiumul. Nu oricine ajunge medic in viata! Sa fie bine mersi, dar tu nu te lua ceea ce spune el. Sunt sigur ca el este mai mare ca tine si el nu a avut posibilitatea sau sansa de a da mai departe si nu vrea ca nici tu sa nu ai un viitor stralucit sa fi un om de rand ca unul fara nici un fel de studii superioare. Este un EGOIST.
Gelozia este o boala, daca te iubeste nu ar mai conta de viata pe care vrei sa o pornesti.

Dupa parerea mea, mergi la facultatea unde doresti sa o ai. Maine-poimane relatia voastra nu va mai fi si atunci vor aparea regretele ca nu ai urmat facultatea atunci cand ai deja cunostiintele proaspete din scoala. Se poate urma si mai tarziu, dar intervine rutina, mai apare un copil, serviciul si nu mai am cheful ala sa inveti. Cand esti tanar le poti face pe toate, mai tarziu se fac foarte greu.

Ignora ceea ce spune si nu trebuie sa tii cont ceea ce spune, nici la amenintari sa nu pui botul, tu sa dai la facultate. Sunt sigura ca parintii tai te sustin in privinta asta!

| Nilsson a răspuns (pentru Roxana_Roxi_1995):

Sper sa fie asa cum zici. Ma tem sa nu se iubeasca de fapt pe el si sa vada in tine doar un trofeu pe care vrea sa-l pastreze cu orice pret.
Sunt dureroase totusi despartirile, poate se mai maturizeaza si sa nu se ajunga la asa ceva. De asta e bine ca primele relatii sa inceapa la o varsta mai matura, ca sa nu se ajunga la astfel de disensiuni copilaresti.
Totusi, daca te iubeste cu adevarat, trebuie sa accepte ce e mai bine pentru tine. Dragostea adevaranta e atunci cand tii la cineva, sa te bucuri cand e fericit/fericita.

| Lola05 a răspuns (pentru Roxana_Roxi_1995):

La fel trebuie să facă și el atunci... Dacă te iubește, te acceptă așa cum ești, adică o domnișoară cu aspirații mari în viață. Doamne ferește! Cum poate să fie atât de egoist încât să-ți spună că nu e de acord să urmezi o facultate? Păi ce vrea? Să te muți cu el și să te angajezi casieră la Kaufland? Ăsta viitor și-l dorește pentru tine? Fugi de persoana asta, ai să suferi o perioadă dar ai să vezi că a meritat.
PS: E ok să nu aveți secrete unul față de altul în relație, dar chiar să-i dai raportul cu punct și cu virgulă mi se pare exagerat. E o persoană toxică pentru tine. Nu te lăsa acaparată!

| Lola05 a răspuns (pentru Roxana_Roxi_1995):

Iubita, ai o viață întreagă înainte să te căsătorești și să faci copilași. Ai doar 17 ani iar majoritatea relațiilor începute în liceu se cam termină când unul din cei 2 merge la facultate. Îți spun din experiență.
Tu mergi la facultate, fă cunoștință cu oameni noi, ai să vezi câți studenți faini găsești într-un oraș universitar! Sunt oameni cu care chiar ai ce vorbi și care au aspirații la fel de înalte ca tine! Ai să vezi ce frumos va fi. Ți se închide o ușă și se deschid multe altele în locul ei happy
Facultatea e cea mai frumoasă perioadă a tinereții, profită la maxim de asta și nu te lăsa influențată de un limitat gelos. Ești puternică și vei reuși!