| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema. Am aproape 18 ani, stau la bunicii materni deoarece mama m-a abandonat de la 3 luni, iar acestia m-au adoptat. Vreau sa fug de acasa. De ce? Pentru ca nu mai pot suporta bataile si jignirile de la bunicul din motive inutile. Uneori chiar fara motiv. Nu exista zi fara cearta. Ma controleaza frecvent si nu imi da voie nicaieri. Imi vorbeste oribil. M.am saturat. Ajutati-ma cu sfaturi, va rog. Daca plec, imi iau chirie, imi caut ceva de munca si termin liceul. O sa fie greu, dar nu am incotro. bunica e de partea mea, dar si cu ea se cearta din cauza mea. Am 2 solutii: ori plec, ori ma sinucid! Ajutati-ma va rog. Nu stiu ce sa fac.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cand eram in liceu (15-16 ani) tatal meu a incercat sa ma loveasca fiind beat. I-am luat mana, i-am sucit-o la spate si i-am spus sa inceteze pana nu-i prea tarziu. De atunci n-a mai incercat.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai deja 18 ani impliniti, ce te mai retine acolo?
Ori taci, rabzi si executi totul dupa regula bunicului, ca asa-i cand stai pe spinarea lui si in casa lui, ori iti iei lumea-n cap si-ti faci propriul viitor, decizia apartinandu-ti!

| WaterDrop a răspuns:

Ai 18 ani si esti liber sa faci ce vrei sa stii.Ia`ti un job si termina liceul desi va fi extrem de greu daca nu vrei sa faci concesii. Exista posibilitati insa nu stiu cat iti va surade ideea sa le accepti, asa ca ma voi limita doar la a spune ca poti face ce vrei acum ca ai varsta legala.

| Lare13M a răspuns:

Da, dar asta e problema. Fac 18 ani peste 3 luni si nu stiu ce sa fac, sa mai rezist 3 luni (desi e imposibil) sau sa plec de acum.