| Anni02 a întrebat:

Hey TPU
am si eu o problema, stau cu bunicii si mereu imi spune bunica-mea ca sa plec din casa ca nu ma mai suporta, ca ar fi facut multe daca nu eram eu. si prietenul meu s-a gandit sa ne mutam in chirie.Eu am loc de munca pot ajuta cu chiria, am 18 ani si 8 luni si el are 21 si as vrea sa stiu daca exista vreo posibilitate sa fie acuzat de ceva, pentru ca la cum o cunosc eu pe bunica-mea poate sa inceapa sa planga sa ma caute sa vin acasa...chit ca ma da afara din casa si eu nu vreau sa ma mai intorc, dar eu nu vreau sad m-am saturat pur si simplu sa ma compare cu alte fete, sa zica ca nu fac nimic si nici o fata de la mine din cls nu lucreaza.Ma ajutati cu un sfat va rog? Chiar vreau sa stiu daca i se poate intampla ceva lui sad, eu ii spun bunicii mele ca plec, deci nu plec fara sa stie.Dar vreau sa stiu daca pateste el ceva sad

4 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Probabil sederea la bunica ta este poate cea mai buna solutie acum.

Şi pentru că a-ţi păcăli propriile sentimente, pentru "a-ţi călca pe inimă" pentru a te comporta altfel decât simţi (mai senin şi binevoitor în relaţia cu el) ţine-ţi o evidenţă pe un carneţel în care să-ţi notezi toate reuşitele, toate sacrificiile simulării "BUNĂVOINŢEI".

Nici nu-ţi imaginezi ce deblocare psihică îţi oferă acel carneţel. Te va scăpa de frustrarea oricărei umilinţe, întrucât efortul tău e contabilizat ca şi când cineva ţi-ar rămâne în schimb dator. Dacă nu ţii "contul" umilinţelor, sufletul se simte frustrate şi mic. Dar dacă o vei face, vei şti deplin CARE SUNT LIMITELE NECAZURILOR TALE happy

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.
Îmi pare rău că treci prin aşa momente. aposibil vă este greu să vă înţelegeţi deoarece tu eşti în perioada adolescenţei iar bunica poate că compară tinerii cu cei din perioada sa. Poate ţinând cont de asta ţi-ar fi mai uşor să o înţelegi şi pe ea. Cât despre faptul de a te muta cu prietenul tău, poate te-aş sfătui mai întâi să te gândeşti dacă merită. De ce spun asta? Eşti destul de tânără şi nu cred că vei dori să ai unele amintiri care îţi pot influienţa apoi viitorul. Te-ai gândit ce va presupune aceasta? Care ar putea fi urmările pe viitor? Eşti pregătită? Cât de bine îţi cunoşti prietenul? De ce doreşte să locuiţi împreună? Îţi spun să te gândeşti la asta deoarece mulţi tineri au luat decizii care mai târziu le-au regretat.
Te îndemni să vezi următoarele pagini care i-au ajutat pe mulţi tineri să evite unele pericole.
http://www.jw.org/......-potrivit/
http://www.jw.org/......a-fac-sex/
http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102008093
Îţi doresc succes şi decizii înţelepte.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| BLeur a răspuns:

Bună.

Stai liniştită acolo unde eşti. Tocmai acum m-am certat şi eu cu bunică-mea şi mie îmi spune cam aceleaşi lucruri dar nu o bag în seamă laughing. Să vorbească singură, iar peste 5-10 minute vine la mine; ' Haide să îţi dau să mănânci, vrei? ' cu o voce de înger, calmă şi foarte drăgăstoasă de parcă nimic nu s-ar fi întâmplat.
Dacă vrei să pleci, alegerea ta eşti majoră/vaccinată. Nu, nu i se poate întâmpla nimic lui atât timp cât eşti tu majoră, nu are ce să i se întâmple.