| Dunia a întrebat:

am si eu o problema care nu imi da pace de ceva timp. Sunt cu un baiat care nu este roman si e musulman, ei pun mare pun mare pret pe virginitatea unuei fete. Eu nu sunt virgina pentru ca am fost violata de tatal meu cand aveam 12 ani si a intretinut cu mine relatii sexuale pana cand am avut curajul sa ii spun mamei. Problema este ca in vara asta vreau din toata inima sa plec cu el la familia lui pentru ca am incredere in el dar mi-e foarte frica sa nu afle ca nu sunt virgina. Mi-e frica sa ii spun lui pentru ca l-as putea pierde pentru todeauna si nu imi doresc asta este singurul care m-a facut sa am incredere din nou in baieti si sa accept sa mergem impreuna singuri la mare, cu cortul si sa stiu ca nu imi face nimic din ce eu nu accept. Dar acum ma tem daca el afla ca eu nu sunt virgina ce se intampla cu mine departe de tara, acolo? ce ar trebui sa fac... astept raspuns multumesc

Răspuns Câştigător
| Leon a răspuns:

Am sa ma interesez pentru ca am prieteni musulmani pentru ca din cate mi-au zis astfel de abuzuri nu au nicio valoare in religia musulmana. Si in al doilea rand nu e absolut nicio restrictie pentru barbat, cu atat mai mult ca tu nu esti musulmana, deci nu inteleg care ar fi problema. Adica vad mai mult o problema cauzala emotionala si morala. Imi pare rau pentru traumele suferite in copilarie. E teribil ce imi spui, pe bune tatal tau? straight face L-as pune cu capul pe bordura si l-as calca pe cap ma jur fara remuscari! Nu exista asa ceva, nu pot sa inteleg absolut cu nimic ororile astea.

| Dunia explică (pentru Leon):

Buna, mersi de sfat si da chiar tatal meu a continuat sa imi faca asta ori de cate ori eram singura acasa (de cele mai multe ori mama era la serviciu) si pedeapsa lui nu a fost foarte mare spun eu, plus ca a iesit mai repede pentru buna purtare si ma ameninta in continuu ca unde ma prinde ma omoara. Mi-e foarte teama sa il pierd pe Ali, eu vreau sa plec din Romania pentru ca aici nu ma mai simt in siguranta, dar ce va fi acolo? traumele suferite nu pot fi descrise in cuvinte nu pot sa vorbesc despre asta fara sa plang.....am incercat sa imi iau viata de N ori dar de fiecare data s-a terminat la fel (ajungeam la spital) si uite ca tot aici sunt si fac rau si unui om nevinovat care m-a ajutat fara sa stie si acum sa imi fie frica de el.

| robby212 a răspuns (pentru Leon):

Asa as face si eu cu el, eu il tin, tu il calci, ok? sau invers cum vrei tu.Si Dunia, iai spus pana acum
?

| Dunia explică (pentru robby212):

Buna Roby sunt de acord, sunt singura am pirdut singura persoana pe care o iubeam, dupa ce a aflat el a incercat sa ascunda un timp ce simte, imi era foarte rau si el nu era, venea beat acasa, spargea tot ce ii pica la mana daca apaream in fata lui imi spunea sa plec de acolo, era o persoana complet straina, dupa 2 luni a revenit m-a dus la o clinica privata si am vazut operatia, a fost mult timp langa mine, acum sunt in 2014 am trecut prin multe, dar toate au trecut, in realitate nimeni nu ma stie pe numele real asta ma relaxeaza, urasc sa traiesc in minciuna dar de 4 luni am un iubit roman, i-am spus ca am fost logodica si i-am spus de Ali, dar nu stie nimic din ce a fost in trecut, de craciun am fost impreuna la o cabana, inca nu mi-a trecut cu totul frica, doar gandindu-ma ca va incerca ceva mai mult mi-a stat inima in loc, e bine ca ma inteles si nu a fost nevoie sa am un atac de panica. Ma atrage mult romanul nostru si nimeni in afara de familia mea si ali nu va mai afla vreodata.

25 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Adevarul este singura cale de a avea sufletul linistit! Cand pleci la drum cu handicapuri risti sa nu mai ajungi la capat!

| cuvant a răspuns:

Spune-i despre ce e vorba. In cazurile acestea ei tin cont de aceste lucru si e ok. Mai bine ii spui acum decat sa afle mai incolo si sa fie mai rau.
Legea la ei se spune sa nu ai voie sa intretii relatii sexuale pana cand isi gaseste alesul adica sa nu se "distreze" cu corpul ei.

| sabin89 a răspuns:

Nu ne-ai spus nimic despre mama ta. Ea ce zice? Unde e?

| Dunia explică (pentru sabin89):

Mama nu a fost la inceput de acord cu acesta relatie, mai ales ca ea stia tot ce s-a intamplat si spunea sa o las balta si sa imi gasesc unul roman care sa nu fie asa inchis si sa inteleaga ce mi s-a intamplat. Ea se teme pentru mine si ea a incercat la inceput sa vorbeasca cu el dar el a spus ca nu ii pasa de nimic, si nu vrea sa stie nimic din trecutul meu. Ali spunea mereu "e important ca tu esti bine acum si eu sunt alaturi de tine mereu, indiferent de ce a fost sau va fi" Eu nu am avut curajul nimanui sa spun ce s-a intamplat, in liceu sau la facultate nimeni nu stia nimic, stiu doar eu si mama bine inteles ca stie si bunica din partea tatalui, dar nici macar sora mea nu stie si are 18 ani. Mama s-a recasatorit si la inceput eu nu am fost de acord cu asta pentru ca imi era frica ca istoria se va repeta, de un an jumate mama e cu un alt barbat si eu m-am mutat impreuna cu Ali intr-un apartament, a fost cumparat din bani mamei si a parintilor lui. Mama acum crede ca el stie mai ales ca stam impreuna si ne vedeam in fiecare zi. Eu am ales sa stau cu Ali pentru ca nu vroiam sa raman singura acasa, numai cu tatal vitreg (mi-e frica ca istoria sa nu se repete). In fine, imi cer scuze ca va scriu romane dar asta ma linisteste intr-un fel cu toate ca nu ma cunoasteti si nu va cunosc. Imi este frica pe cand va afla, il cunosc de mult si daca il pierd pierd o parte din mine. Nu imi doresc sa fac dragoste/sex cu el pentru ca mie sincer mi-a ajuns, pentru ca de la 11 ani jumate si pana la aproape 15 ani mi-a ajuns. Este ca un cosmar care ma urmareste pest tot. Mai aveam exact 6 luni pana sa implinesc 12 ani, nu o sa uit niciodata ziua aia oricat de fericita as fi sau departe de Romania sau de judet. Mai bine muream dracu, cand am luat somnifere nu stateam 3 zile in spitalul ala nenorocit, dar a trebuit sa ajunga mai repede Ali acasa.

| sabin89 a răspuns:

Te duci intr-o lume unde se vorbeste o limba total diferita, cu o scriere total diferita, cu o cultura total diferita si cu o religie total diferita. Inclin sa cred ca mama ta are dreptate. Iti gasesti in mod sigur un roman tolerant, care sa poata trece peste asemenea lucruri. Dintr-un foc, el are aceeasi limba, aceeasi scriere, aceeasi cultura si aceeasi religie. In Romania e mult mai bine pentru tine. Chiar si intr-o tara UE tot e mai bine decat in Iraq sau Arabia Saudita. Si daca ai ramane necasatorita, dar nu e cazul, inca nu ar fi o problema chiar asa mare. Daca, prin absurd, casatoria nu va merge, nu te vei mai intelege cu el, atunci ce vei face acolo? Aici ai fosti colegi de scoala, de facultate, prieteni, cunostinte, rude. Pune toate astea in balanta.

| Dunia explică (pentru sabin89):

Am pus toate astea in balanta si urasc Romania, ii uras pe cei de aici, de la 16 ani am avut si eu timp sa invat ceva araba, imi place islamul si iubesc aceasta cultura, singura problema sunt eu. Daca ajungi sa stai cu o familie musulmana vezi ideile lor. Poate am sa ii spun pana la urma, daca il pierd asta e, mi-e greu sa zic asta si nu vreau sa ne certam inainte de Paste, vad eu ce fac. El pare intelegator si sper sa inteleaga, a vazut si el ca tin la el si ca petru el am inceput sa invat limba araba pentru a putea merge mai tarziu la lectii de coran. Eu vreau sa fac parte din Islam si femeile nu sunt asa asuprite, adica partea care am vazut-o la familia lui Ali si rudele lui. Toate sunt fericite si se vede pe fata lor. Oameni astia se stiu si distra si pentru ca sunt musulmani asta nu inseamna ca se roaga toata ziua 24 din 24. Stiu pentru ca stau in casa cu unul. Daca iubesc o femeie si ea il iubeste si nu iese din cuvantul lui atunci toate is bune si frumoase. Ei nu cer mult, o sotie care sa respecte religia, sa ii iubeasca, sa intretina casa, si in limpa lui toate sa fie tinute in ordine de aceasta si sa nu il insele. Ca si prietena atunci e cel mai frumos, se comporta cu tine ca si cu o regina sa iti dovedeasca ca te iubeste, iar irakieni sunt cei mai gelosi oameni de pe pamant, daca tu apreciezi cea ce ei fac si vad ca ei conteaza pentru tine sunt foarte fericitii. Sincer daca putea mi-ar fi oferit si luna ca sa ma vada fericita, si cand sunt trista sta si vorbeste cu mine pana dimineata. Dar la faza cu non-virgine devin nervosi si am citit ca fetele sunt omorate in unele tari arabe daca nu sunt virgine, oricum am stat mult si m-am gandit, mai bine mor ca si asa nu mai contez. Eu ii voi spune adevarul si daca o sa mai traiesc dupa o sa va anunt. Multumesc tuturor pentru ca ma-ti incurajat sa fac asta, sper sa iasa totul bine si sa am curajul sa ii spun.

Răspuns utilizator avertizat
| valeria4u a răspuns:

Buna, Dunia.
Povestea vietii tale mi se pare impresionanta.
Cred ca daca tu il iubesti cu adevarat ii vei spune adevarul. Iar daca el te iubeste adevarat te va intelege.
Incearca sa discuti cu mama ta inainte sa pleci.
Nu stiu. daca as fi in situati ta... Chiar nu stiu ce as face. E trist sa te gandesti ca timp de 3 ani ai suferit atat de mult.
Parintii mei sunt divortati, eu locuiesc la mama si ii simt lipsa tatalui meu mult. Daca te face sa te simti mai bine, gandeste`te ca nu esti singura care trece prin momente grele in viata asta.
Sper ca iti va prinde bine sfatul meu. si bafta in continuare. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pot face operatii de revirginare daca tii neaparat.
nu crezi ca ar trebui sa te gandesti mai bine? sa stii ca musulmanii nu sunt deloc ceea ce par a fi. Isi schimba atitudinea si parerile peste noapte fara macar a discuta cu tine (nu toti, dar majoritatea asa fac). eh, sunt foarte multe de spus despre caracterul lor si despre principiile dupa care sunt ghidati. cred ca 80% din femeile de alte religii, care sunt in relatii cu musulmani, se trezesc a fi de fapt in relatii cu niste straini. nu zic ca sunt rai, doar ca au alta lume care noua ni se pare ceva de neacceptat la un moment dat. Bafta multa!

| Dunia explică (pentru anonim_4396):

Buna......Sunt multe vorbe urate despre musulmani si nevestelor lor. La fel cum poporul roman este facut in toate modurile si nu se vad si partile pozitive. Cat despre refacerea himenului m-am gandit si eu, dar cat de corecta as fi atunci fata de el?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-a mancat in c.r. de ce nu i-ai spus? daca te accepta asa mergea-ti inainte pana se satura el de tine si te omorau neamurile lui cu pietre pe motiv de curvie.acuma ce vrei? afla mai multe despre religia lui sa vezi ca e periculos sa curvesti, sa minti, si mai ales sa-ti prostesti viitorul sot, daca e musulman.stii in ce te-ai bagat? stai naibii linistita, discuta cu el, explica-i ce si cum si nu te juca cu viata ta.

| gazza01 a răspuns:

Spune'i adevarul despre viol! Daca te iubeste, va intelege... Stii? La unii musulmani se practica, "camasa". In ce consta acest obicei? Partenerii intretzin relatii sexuale in noaptea nuntzii, peste o camasa si toti musafirii asteapta sa vada o pata, cat de mica pe aceea camasa. Vrei sa'l pierzi in ziua nuntzii? Ca nah, nu se stie, poate veti ajunge acolo... Bft! Funda?

| Dunia explică (pentru gazza01):

Ok eu ii spun si atunci daca el se va enerva pe mine si nu o sa imi mai vorbeasca? ai dreptate in ceea ce spui, dar nu stiu cum sa ii spun, am incercat de multe ori si nu am reusit, incercam sa ma uit in ochi lui si incepeam sa plang pentru ca stiu ca sunt o mincinoasa si preferam sa plec, fara explicatii.

| gazza01 a răspuns (pentru Dunia):

Okz... Poate nu ti se va intampla nimic pentru ca nu esti musulmanca, acum depinde de familii... Bft oricum :* si pana la urma are dreptul sa stie adevarul. Nu?batting eyelashes Da ma rog, faci cum vrei! :*

| Dunia explică (pentru gazza01):

Era sa il ea pe unu la bataie in parc care a fost coleg cu mine in liceu pentru ca a comentat ceva la adresa mea, si ca stau inca cu el. I-am cerut sa se calmeze si m-a impins la o parte si mi-a spus ca in prezenta lui nimeni nu vorbeste asa cu mine, eu in momentele astea nu mai am nimic de comentat sau obiectat zice ca pentru protectia mea o face, dupa ce afla daca se razbuna pe mine e intrebarea mea? Multumes gazza01 pentru sfaturi si va multumesc tuturor, dar este usor de zis am sa fac, dar greu de pus in practica cand sunt fata in fata cu el.

| gazza01 a răspuns (pentru Dunia):

Hai wa straight face nu a fost vina ta. De ce sa se razbune pe tine? big grin

| valentinamarinamary a răspuns:

Deci ce s-a intamplat pana la urma? Dunia ce ai facut?

| protos87 a răspuns:

Mai intai de toate, intereseaza-te de prescriptiile religioase impuse de religia islamica. Tu stii ca e posibil sa nu fii singura lui sotie? Si mai stii faptul ca nu vei putea niciodata sa iesi din casa fara sa fii insotita de el sau de o ruda apropiata de parte masculina? Stii ca in coran se spune clar despre femeie ca nu are suflet?

| Dunia explică (pentru protos87):

Buna protos87. Da stiu si mi-am asumat aceste lucruri. Eu sincer nu as iesi din casa fara el sau o ruda de a lui. Cat de mai multe neveste, asta inseamna ca are voie 4 neveste, dar nici una din rudele lui nu are mai mult de una si le este suficient. Eu as accepta o a doua sotie daca asta il face pe el fericit. El mi-a spus ca nu este de acord cu o a doua sotie pentru ca el nu este profet si nici inger ca sa poata sa ne ofere acceasi atentie. Stiu regurile si le respect, numai pentru el, tot ce mai port cateodata este hijab-ul si nu ma plang.

| Leon a răspuns (pentru Dunia):

Ma gandesc ca stii destul de bine viziunea islamica despre femei asa cum ti-a spus si protos87. De ce nu incercati sa aveti o viata ceva mai normala?
Adica si tu ai o religie si ai conceptiile si mentalitatea ta, nu cred ca sa accepti totul asa cum trebuie pentru el, chiar daca ai avut experientele alea in trecut, asta nu inseamna ca trebuie sa te 'atarni' asa de mult de o persoana, sa faci ratiune ta de a fi din relatia asta, chiar daca vb despre chestii sensibile.
Tu vrei sa pleci din tara din cauza tatalui tau? Si in ce tara, am sa intreb, pentru ca din cate stiu difera chestia asta cu poligamia de la un stat la altul.

| Dunia explică (pentru Leon):

Da stiu la ce ma expun, dar e mai bine ca aici. Poate nu am curajul sa am o viata normala aici pentru ca ma simt ciudat si am anumite compleze, pe la 15-16 ani nu suportam nici un baiat mai mare in preajma mea, care sa vorbeasca cu mine sau pur si simplu daca se uita la mine, simte-am o teama este greu de explicat in cuvinte. Dupa aceea l-am intalnit pe Ali, care parea linistit si mereu imi spunea ca vede ca ceva nu este ok cu mine si putem fi prieteni sa ma ajute sa trec peste asta, a spus ca nu e nevoie sa ii spun motivul pentru care sunt asa. Acum am numai 21 de ani, si nu pot sa am incredere deplina in barbatii, mi-e si de tatal meu si nu vreau o viata aici, cred ca voi vorbi cu el pana la urma si daca mai doreste sa continuam ce am inceput voi merge cu el in Irak la bunici lui, daca nu o sa imi placa acolo vom merge in Arabia Saudita la parinti lui unde vom si ramane pentru o posibila casatorie.

| INGEEERAS a răspuns:

Buna.povestea ta este inspaimantatoare...ce ai facut? ce sa mai intamplat?