| TheExpert01 a întrebat:

Am si eu o problema.Eu am ajuns la olimp la mate si romana la judet.Eu sunt destept dar nu prea imi place sa invatat sa fac in plus etc.Si mama ma enerveaza ca sa merg la ambele sa fac in plus mult .....profa mea de mate vrea sa fac pregatire la ea acasa si i-am spus ca in nici un caz(sunt in a 6-a anul trecut am fost la ea si nu prea mi-a placut sa stau cu ea singur lucrand 2 ore sambata si duminica) Acum nu stiu ce sa fac cum sa-i explic ca nu vreau? Ajutor! Sfaturi plz = funda

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Poti negocia--- ori una, ori cealalta!--- foloseste argumentul ca performanta nu poate fi realizata concomitent la doua obiecte de studiu care nu au nimic in comun.

| darrio2007 a răspuns:

Ne-ai zapacit.Ai postat intrebarea de cateva ori.Cred ca nu ai de ales.Va trebui sa te duci.Peste cativa ani vei afla si de ce este bine ca ai fost.

| ByBoysMb a răspuns:

Exact cum zice DonJokeru nu te poate obliga dar ar trebui sa faci ca sa treci mai departe deci aici tu decizi faci mergi mai departe nu faci nu mergi sau poate mergi Fundita happy

| andreilyon a răspuns:

Parerea mea este sa mergi mai departe.E fain la olimpiade, faci prieteni noi, etc si vei iesi numai in castig. Acum faci in plus cat poti tu...cand simti ca nu mai poti faci pauza. Si eu am fost la olimpiade cand eram a 6a si sincer mi-a placut. Mult succes in continuare indiferent de alegerea pe care o vei face.

| DonJokeru a răspuns:

Pai explica-i mame-i tale ca nu poti face ceva care nu iti place ce faci. Nu te intelege? Oricum daca mergi fara sa iti placa ce faci acolo degeaba mergi.

| Colala a răspuns:

Vorbeste calm cu mama ta si spune-i ca daca nu-ti place sa-ti pierzi atat timp in timpul liber doar pentru ca este obligat de doamna profesoara

| est1 a răspuns:

Spune-i ca vrei sa faci acasa singur sau daca vrei u sa faci macar o ora cu ea. Funda.big grin

| leta1998 a răspuns:

Poi poti sa ii spui ca o sa faci exercitii acasa. daca tu chiar nu vrei sa te duci...si ca iti place mai mult sa inveti singur si ca nu ai nevoie de ore.
Asta e parerea mea... Sper ca te-am ajutat.