| Denisa183 a întrebat:

Buna TPU.Am venit sa intreb aici pentru ca nu mai am nicoi speranta. O sa imi vina sa ma arunc in fata masinii intr-o buna zi.Nu ma inteleg deloc nici cu mama nici cu frustrata de sora mea(20 de ani ea, eu 13). Mama ii trece toate lucrurile cu vederea si pe mine ma ceata mereu chiar de cele mai multe ori din cauza ei. Ea are un prieten mai mare ca ea si nu o lasa sa faca nimic(sora mea). O sufoca cu porcarii... Dar de ce trebuie sa isi verse toata lumea nervii pe mine? Sincer, numai cu tata ma mai inteleg. El este plecat la munca in strainatate pentru a face rost de bani pentru casa.Aseara a vorbit mama cu ea si cu verisorul meu sa mearga ei la teren acolo.Si astazi de dim daca mama era la servici a scornit ca ii e rau ca sa ma duc eu...Cand are nevoie de mine ma ia cu frumosul ca sa ii acopar nu stiu ce si altele. Dar cand e invers daca ar putea ar sterge pe jos cu mine.Eu incerc sa ma apar cand dau ele vina pe mine dar amandoua zic ca eu comentez.Si nu i asa.
Eu dupa aia merg si plang ca nu am putere sa ma cert cu ele.na.sunt mama si sora mea si dufar cand ma cert cu ele.Ma ajutati cu niste sfaturi plzz? Fundaa.

Răspuns Câştigător
| tabittha a răspuns:

Fa-ti prieteni si iesi mai mult din atmosfera aceea din casa. Ai mai putea incerca sa vorbesti serios cu mama ta si sa-i spui ce te deranjeaza. Poate nici nu-si da seama. De altfel poti sa-i explici si tatalui tau situatia, poate el la randul lui va avea o discutie cu mama ta. Oricum ar fi, sa-ti faci prieteni cu care sa poti discuta deschis si care te mai pot face sa uiti de cele ce ti se intampla.

3 răspunsuri:
| PatyKan a răspuns:

Ai 13 ani si toata viata inainte. Nu te mai gandi la sinucidere, asta nu e o solutie.
Incearca sa nu te mai gandesti la asta, iesi, distreaza-te... las-o in pace pe sora ta si incearca sa ii explici mamei tale cum sunt lucrurile de fapt.
Daca nu, ai zis ca te intelegi mai bine cu tatal tau. Vb cu el lucrurile astea si nu mai pune la suflet ce zice mama ta, poate are si ea problemele ei sau poate sora ta o manipuleaza.
Gaseste-ti un hobby sau ceva, care sa iti mai ocupe timpul, ca sa nu mai fi asa tensionata.

| boogdan91 a răspuns:

Asa e cand esti cea mai mica din casa big grin, incearca sa te conformezi, cand o sa cresti o sa fie altfel.

| maria_4358 a răspuns:

De ce nu te poti certa cu ele comenteazala si tu fa ce fac ele daca mama ta te bate cand nu esti de vina fate vinovata ca sa stii ca macar ai facut ceva si ca meriti.bafta