| DanielaAlexa9918 a întrebat:

Eu am o problema cu mama mea. De fiecare data cand vine de la lucru, MEREU vorbeste despre toate rahaturile ce se intampla acolo. Daca se intampla ceva rau o sa isi verse nervii pe mine sau pe tatal meu. Mereu gaseste motiv de cearta. Incep sa nu mai am nici un fel de relatie cu ea. Nu ne mai intelegem de loc.

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Poate este stresata si asa se descarca.
Mai bine ati incerca sa vorbiti cu ea sau sa o ascultati mai des ca poate chiar are niste probleme pe care voi nu le stiti.Nu stiu ce varsta are dar dupa cativa ani buni de munca e normal sa se planga.Te plangi dupa o saptamana da dupa 15 20 30...

| HazelEyes77 a răspuns:

Probabil ca mama ta are un loc de munca stresant care o epuizeaza si ii pune la incercare nervii la maxim. Si incearca sa se controleze si sa se stapaneasca emotiile negative la munca dar rabufneste acasa din pacate. Si nu constiientizeaza ca voi persoanele dragi ei suferiti din cauza iesirilor ei incontrolabile. Tu si tatal tau incercati sa purtati o discutie serioasa cu ea cand e calma si sa i explicati postura nefericita in care va pune prin comportamentul ei. Daca tine suficient la familia ei va incerca sa se controleze cumva sau sa si descarci nervii in alt mod. Numai bine

| Nilsson a răspuns:

Trebuie sa ii spuneti mamei tale ca va deranjeaza starea ei, nu trebuie sa neglijati acest lucru, altfel se va transforma in obisnuinta.
Ea are nevoie de sprijinul vostru, trebuie sa aratati ca va pasa si chiar daca mai discuta de problemele de la serviciu sa va implicati si voi in conversatie incat sa nu se mai verse pe voi.De exemplu ii zici: da mama, au dreptate, e tare idiot seful tau happy

| Mandreiv a răspuns:

Poate fi greu pentru unele persoane sa isi gestioneze emoțiile de asta reacționează cum reacționează. Poti sa incerci sa ai rabdare cu ea sau sa incerci sa iti gasesti un refugiu facand unele activități care iti plac si astfel sa nu te gândești prea mult la certuri.

| AnielAn a răspuns:

Trebuie sa existe o zi cand e mai calma sau cand e libera. Incearca sa discuti in privat cu ea, intre 4 ochi si spune-i ca te deranjeaza sa tot isi verse nervii pe tine. Spune-i ca ai vrea sa aveti o relatie de prietenie si atunci cand vine nervoasa de la serviciu sa rezolvati impreuna problemele pentru care se enerveaza, probabil e obositor serviciul ei dar incearca sa ai un moment in care sa ii spui ce simti. Mult succes!