| loveyouforever a întrebat:

Buna TPU.am niste probleme mari in viata mea.am o sora de 8 ani(vitrega), iar eu am 15 anisad de cand s-a nascut imi creaza numai probleme.nu e zi sa nu ma cert cu parintii din cauza ei! mai ales ca tata nu e adevarat ci vitreg nu ma suporta deloc si orice as face nu apreciaza deloc. iar ieri s-a umplut paharul. ea a inceput cearta, am lasa-o in pace si de ciuda a inceput sa tabare cu picioarele si cu pumnii pe minecrying de ciuda am vrut sa o incui in casa si cand a deschis usa m-a impins si era sa cad de pe scara. apoi m-a injurat ca la usa cortului:zdreanta, carpa, curva etc(ce educatie are daca de la varsta asta cunoaste aceste cuvinte)...in fine.nu am mai suportat si am dat si eu in ea, dar nu grav, cateva la fund, iar ea mi-a dat cu un fier peste mana si nu numai ca mi s-a invinetit mana, dar fierul avea si 2 sarme pe el si alea mi-au intrat in mana.cand mama a venit acasa tot pe mine m-a pedepsit si tot eu am picat de vina. e bormal asa ceva?:o
ce ar trebui sa fac sa ma impun in fata celei mici? ca mi-e mila sa dau in eacrying
cum sa fac sa ma inteleg cu mama si cu tatal meu vitreg?

Răspuns Câştigător
| AndreeaGe23 a răspuns:

Nu nu e normal asa ceva si eu am un tata vitreg si nici eu nu ma mai inteleg cu el in ultimu timp dar nu am o sora vitrega.e nedrept ingearca sa vb cu mama ta ca e te intelege si deschizi ochii daca nu nu mai trebuie sa-ti fie mila de ea sau trateazo cu indiferenta asta doare cel mai tarewinking

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna straight face
eu zic sa-ti convingi parintii sa mergeti la un psiholog... e oribil ca trebuie sa induri toate cunvintele urate si certurile din cauza surorii tale vitrege.
Sincer, nu stiu ce sa-ti zic. Vorbeste neaparat deschis cu mama ta, daca nu intelege, eu zic ca ai putea sa anunti prot copilului, ca ei sa vorbeasca cu parintii tai despre comportamentul surorii tale, asta nu stiu sigur daca se poate...
happy asteapta si alte pareri.
Ai grija de tine!
incearca sa te comporti indiferent in preajma ei si sa lasi de la tine, desi e greu. Poate, parintii tai, vazand ca te straduiesti isi vor schimba parerea.