| anonim_4396 a întrebat:

As avea nevoie de ceva sfaturi happy. Sunt intr-o relatie cu un baiat de aproape un an... ne-am despartit deja de 3 ori. ne-am impacat deoarece nu puteam sta unul fara celalalt. E o situatie cam complicata dar cert e ca ne iubim si ca tinem unul la celalalt si am incercat sa fim fiecare cu altcineva dar nu am gasit pe cineva mai bun ca "el/ea". Amandoi suntem adolescenti, eu sunt o fire mai timida el este mai indraznet. De mult ma confrunt cu problema "relatiilor sexuale". Eu nu sunt pregatita, i-am spus el nu m-a obligat niciodata sa fac nimic si nici nu cred ca o va face, mereu imi spune ca ma iubeste si nu stiu chiar am incercat sa il inteleg dar eu nu mi-am inceput viata sexuala si nici nu am de gand sa o fac de la varsta asta dar deja incepe sa ma deranjeze sa ii tot explic acum de ceva timp mi-a spus ca inainte sa ne impacam o fata i-a spus ca "vrea sa fie cu el, ca ea vrea o relatie serioasa iar el i-a spus ca o relatie serioasa se bazeaza si pe sex" deci eu i-am spus ca asa ceva nu pot sa ii ofer deoarece nu cred ca e varsta indicata si eu privesc altfel relatiile sexuale decat el. I-am zis ca am sa inteleg daca isi va gasi pe altcineva care sa ii ofere asta si ca am sa ma multumesc sa fiu "iubirea lui din adolescenta" dar el mi-a spus de nenumarate ori ca el cu mine vrea sa fie si cu mine sa faca "de toate". Nu mai stiu cum sa reactionez, ce sa ii mai zic, nu imi place cand vb de "sex" pentru ca i-am explicat de multe ori ca nu si nu. Problema e ca nu pot sta fara el, am nevoie de el si el la fel de mine DAR IMI E GREU! Acum astept cateva sfaturi. Multumesc

Răspuns Câştigător
| ZuZudany a răspuns:

Salul iti inteleg situatia am avut si eu una asemanatoare,insa nu m-am dat batuta si am tzinuto pe a mea, stii ce am intzeles daca te iubeste o sa astepte cit v-a trebui insa daca te forteaza, mai bine dai drumu, poate el asta si asteapta de cind sunteti impreuna.Chear pretenul meu mi-a spus lucrurile acestea daca te iubeste o sa caute o solutie in el pentru ca tu sa te simti fericita cu da nu sa-ti fie frica cind mergi la o petrecere sa nu se dea la tine.insa oricum decizia o ei tu...happy

22 răspunsuri:
| Hirako a răspuns:

Daca ai sub 15 ani e normal, daca ai peste ai tu probleme si ar trebui sa iti vina mintea la cap. kthx.

| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Daca tu nu ii vei da ce el isi va dori, sa nu te miri ca te va insela cu alta.Chiar nu inteleg de ce te-ai pus intr-o relatie daca nu esti pregatita sa te daruiesti si trup si suflet...

| Paula003 a răspuns (pentru DirectDinBerceni92):

Pai stii cum eu impreuna cu el am hotarat sa avem o relatie deoarece chiar ne iubim si vede ca sufletul imi e a lui iar cu trupul ( acum sincer pentru varsta noastra straight face eu cred ca e chiar ok ce fac pentru el ). Dar nu am inteles si nu o sa inteleg niciodata de ce baietiilor daca nu le daruiesti trupul nu esti a lor, nu ii iubesti. Oricum asta va fi dilema mea. Oricum mersi de comentariu cine stie poate nu sunt pregatita, dar sa stii ca el foarte mult a insistat sa fim impreuna ( e prea complicat ) dar sper sa se rezolve.

| Paula003 a răspuns:

Pai sa stii ca eu pentru el as face orice. Dar el nu stiu acum imi e frica ca imi va conditiona asta, sau nah va incepe iar sa imi spuna "vrei o relatie serioasa, deja avem un an ". Problema e ca el e cam smecheras, el foarte repede sare in bratele altor fete iar eu vreau sa intretin relatii sexuale cand sunt sigura pe el, pe noi, pe relatia noastra. Si nu sunt dar el nu intelege si nici nu isi da seama ca imi e greu. Si atat am de suferit din cauza "pustoaicelor de 2 bani ", eu chiar nu inteleg cum pot sa spuna unui baiat "fac sex cu tine "nu inteleg de ce le este asa de usor. Nu stiu ce se intampla cu fetele din ziua de azi.E penibil rau si dupa aceea zic ca oamenii le fac c***e. nu e de mirare daca spun DA LA TOTI!" Eu vreau sa fie ceva special, eu din cate vad el doar vrea sa ma aiba. ok ma iubeste dar totusi e prea prematur totul pentru ca totusi eu am nevoie de stabilitate si cum ai zis tu ca ai patit cu fata aceea tu ai auzit zvonuri mie el mi-a confirmat ca s-a... cu altele ( de ce? mi-a spus "baietii au nevoie ") inca nu am inteles asta, cum adica au nevoie: stai un pic! iubesti esti fidel... dar oricum ideeea e ca nu vreau sa ma lase cu ochii in soare, ma apreciez prea mult plus ca totusi DACA MA IUBESTE MA ASTEAPTA. Mie imi pare rau pentru ce ai patit tu, din pacate sunt o gramada de "inconstiente " ca altfel nu le poti spune care nu stiu sa aprecieze asta dar sa stii ceva :fata care ti-a facut asta o sa regrete daca nu cumva a regretat asta. Eu sunt foarte dezamagita din cauza ca unele fete, de pilda eu am de suferit sau ma fac unii baieti sa sufar pentru ce le-a facut ex. sau cv de gen. Da trebuie sa fim atenti pe cine avem langa noi. dar parerea mea este ca nu exista 2 persoane identicewinking. (mai astept comentarii ca imi place cum gandesti big grin. bine daca dorestihee hee

| Paula003 a răspuns:

Uite nici eu nu supor faptul ca a facut ce a facut si sa nu ai impresia ca am uitat si ca aceept asta dar vreau sa iti povestec cateva chestii pe care le-am facut eu ( el spune ca astea au fost greselile mele cele mai mare, nu stiu ce sa zic dar e posibil sa il fii durut sau nu mie asa mi-a spus : ca l-a durut ). L-am cunoscut intr-o vara mi-a placut din prima cand l-am vazut eu atunci ma saturasem de atatea relatii serioase si oricum si el era atat de libertin ma gandeam ca daca va fi cv intre noi nu va fi ceva serios, uite ca m-am inselat. In aceea perioada am inceput sa cunos prieteni de ai lui, unde locuia el eu nu prea cunosteam pe nimeni si cand am aparut eu acolo eram in prima faza "in centrul atentiei din partea tuturor baietiilor, toti incercau sa imi atraga atentie chatterbox", Nu cunosteam pe nimeni, nici pe el nici pe altii deci nu stiam cine este bun si cine este rau, Intr-o zi m-a intrebat daca vreau sa fiu cu el iar eu fara ezitari am zis da, deoarece am zis ca nu pierd nimic. Asa a inceput totul. Problema dupa ceva timp a fost ca un baiat de acolo incepea sa ma caute si sa imi spuna ca ma iubeste si ca X ma va dezamagi SI ASA S-A INTAMPLAT :ocrying. A fost la un chef si s-a imbetat in ultimul hal ( pe mine asta ma scoat in prima faza deoarece am inteles ca merge in fiecare duminica la biserica si ca e baiat bun ), deci era rupt in seara aceea. Eu eram plecata si pe mine ma suna toata lumea de pe acolo sa imi spuna ce imi face prietenul straight face.I-am spus ca sunt dezamagita, am lasat timpul sa treaca nu stiu de ce. Am fost la un spectacol cu niste prieteni, eram la restaurant el m-a sunat iar eu i-am spus ca sunt ocupata, el initial a zis ca nu vine ca nu vrea, ok, nu am mai zis nimic, problema era ca el stia unde sunt dar nu stiu ce aveam in minte si pur si simplu nu am vrut sa vb sau sa il vad.La iesire din restaurant baiatul acela care "cica ma placea mult" m-a luat dupa cap, am iesit si la colt era x soc! Era calm, m-a chemat la el eram indiferenta ma ranise, vroiam sa scap de durere eu nu AVEAM IN PLAN SA FIU CU ACEL BAIAT CARE MA LUASE DUPA CAP ( acum cand ne-am impacat a 3 oara mi-a spus ca atunci meritam 2 palme : i-am spus ca mai bine mi le dadea decat sa ajungem la asta dar el mi-a spus ca ma iubeste.ca sa zicem ).

| Paula003 a răspuns (pentru Paula003):

Eu fiind foarte geloasa l-am parasit deoarece nu suportam gandul ca el merge la discoteca si poate sa fie cu alta si eu nici nu stiam, plus ca si baiatul ala mi-o alimentat furia. Ne despartim. Trece timpulma cauta de Craciun imi spune ca ma iubesterecunosc ca atunci cand m-am despartit de el nu m-a durut dar ii simteam lipsa, nu stiam exact ce e cu mine crying sufeream, si m-am bucurat enorm cand a venit si m-a intrebat : MI-A SPUS CA O NOUA SANSA, SA O LUAM DE LA CAPAT, va fi BN, EU SUNT IUBIREA LUI, PE MN MA VREA NU PE ALTA. Eu eram in extaz atunci, ne-am impacat primele 2-3 luni a fost frumos dar dupa aceea era nasol nu ma mai suna si cand o facea vb putin, ne mai si certam de la prostii, ma facea sa plang, ajunsesem sa ii plang la telefon, era ciudat. Trecusera 5 luni ( eu eram cu meditaii, examene, probleme ) el nu stia ce simt, nu stia ca am nevoie de el, isi pierduse telefonul si nu il interesa nimic. Ma suna asa de cateva ori pe luna putin, ma durea ce imi face da suportam. S-a terminat scoala, ne-am intalnit intr-o seara m-a intrebat daca vreau sa mai fiu cu el : prostia / greseala mea a fost ca i-am zis da iar eu vroiam sa il las deoarece am asteptat prea mult sa ma caute si el nu a facut nimic. Am facut o mare prostie am plans in fata la un baiat cica rival de al lui., nu stiu eu.si acelui baiat i-a fost mila si mi-a zis tot ce facea el : CA ATUNCI CAND AM FOST DE PASTI EL A FOST CU UNA chatterbox ETC. iti dai seama ca era soc pentru mine eu stateam si il asteptam el era cu altele broken heart.

| Paula003 a răspuns (pentru Paula003):

Mi-a spus ca ma ajuta sa il uit pe x, am zis hotarata da si m-a sarutat( asta nu trebuia sa fac ) a doua zi l-am lasat pe x. Ma lasat in pace un timp vreo luna. dar tot timpul incerca sa vb cu mine dar nu vroiam nimic de la el ma ranise.ehh si incercam din rasputeri sa il uit si eram in stare de orice dar nu reuseam, nu vroiam straight face.Am vrut sa ma impac cu el si el nu putea sa stea fara mine si ne-am impacat iar eu i-am zis tot : CA MA SARUTAT ACEL BAIAT SI CA A 2 ZI L-AM LASAT PE EL... era dezamagit, mi-a spus ca trebuia sa ii zic inainte sa ne impacam., poate asa era mai corect dar oricum eu am vrut sa fiu sincera cu el, tot timpul am fost si atunci nu vroiam sa ii ascund nimic.A trecut timpul si M-A PARASIT CU PRETEXTUL CA : SUNTEM DEPARTE SI EL NU VREA SA AIBA PE UNA ACOLO UNDE E EL LA SCOALA SI SA MA AIBA SI PE MN. Nimic nu i-am spus., doar adio. si eu de atunci nu am mai fost cu nici un baiat dar el ma cautase imi spunea ca sta cu 3 4 ...imi facea rau dar niciodata nu i-am zis nimic, devenisem indiferenta, vroiam sa fiu singura, vroiam sa il uit. Eh dar intr-o seara ( acum recent ) el a vb cu preotul la care se spovedeste el i-a spus de noi, si i-a spus acel preot "sa ma tina aproape ", prietenele mele deja ii spuneau ca ma pierdut si ca sa ma lase in pace. Deci eu sufeream eu il iubeam si el imi vb de altele. dar nah ce sa facem. Si acum ideeea e ca eu il iubesc enorm si as face orice pentru noi! dar asa e de complicat. NU ZIC CA NU AM GRESIT dar nu se compara pe langa cate mi-a facut el, pentru luniile in care eu plangeam si el nu stia.winking

| Paula003 a răspuns (pentru Paula003):

Acum nici nu stiu ce sa mai fac. M-am impacat dar ma rascolesc multe... si mi-e greu si nu stiu ce sa mai fac. Mi-e frica sa nu ma paraseasca iar pentru vreo c***aaaaaaax-(. Acum nu stiu spune-mi tu daca ma iubeste asa de mult cat imi zice dc nu mi-o arata. Eu i-am zis lui : tu daca imi dai atentie si nu ma neglijezi sunt a da ca pe tine te iubesc, dar el mereu m-a lasat singura si nu asa 2 saptamani ca luni bune si dupa aia evident ca eu cand vroiam sa fiu cu altcineva aparea el deoarece vedeea ca nu ii mai tine vrajeala. ma cucerea cu un trandafir DAR MA INTRIGA FAPTUL CA A ZIS : O SA AVEM O RELATIE SERIOASA. Si ma gandesc la el relatia serioasa cum e? Sau voi baietii cum va manifestati intr-o relatie serioasa pentru ca eu p el nu il inteleg.Eu stiu ca nu SUNT PERFECATA SI DAR IL IUBESC SI I-AM ARATAT ASTA IN PRIMUL RAND PRIN FAPTUL CA PE MN NU MA ATINS NICI CU DEGETUL NICI UN BAIAT, AM FOST A LUI CAT TIMP AM FOST IMPREUNA SI CA DOAR DIN CAUZA LUI AM APELAT LA ALTII, ca doar vroiam si eu sa fiu fericitastraight face. Acum spune-mi u ce parere ai. Gresesc prin comportamentul meu : adica sunt la dispozitia lui 24 din 24 il ajut cu tot ce pot CU TOT! si sunt a luiwinking...Cam asta e povestea noastra si durerea mea.

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru Paula003):

Ce zici tu aicea este o poveste nasoala pe care, din pacate am patit-o si eu.Pai nu ai facut nici tu bine faza cu sarutul dar macar ai recunoscut si ti-a parut rau.Acum sa revenim la iubitul tau.Pe scurt,lui ii place sa fie mereu in compania fetelor doar ca nu ii convine faptul ca tu vorbesti cu altii,chit ca v-ati despartit.Cel mai simplu,ii dai ignore, rupi orice legatura cu el, asa am facut si eu cu fosta care mi-a aflat slabiciunile si le exploata(eu sunt gelos cam tare) si din cauza asta am respinso.Prietenul tau e un "curvar"(scuza-mi limbajul dar alt cuvant nu gasisem) si nu inteleg cum poti sta cu el.De iubit poti iubi pe altu mai bun, iti trebuie doar vointa.Ai zis ca el merge prin club.Referire la club, el se imbata si se da la altele.De unde stiu? Asa e mereu ca asa fac si eu...Bine doar cand sunt singur.In club te duci sa vezi bunaciuni si daca ai noroc sa te duci si cu una la hotel sau undeva...La inceput e mai greu de trecut peste, dar dupa aia e foarte usor.Niciodata nu o sa il uiti, dar vei invata sa traiesti fara el.Eu iti zic ca nu se merita sa mai stai cu el, dar daca vrei sa mai suferi, atunci succes tie si multa tarie(o sa ai nevoie).

| Paula003 a răspuns (pentru DirectDinBerceni92):

broken heart sa stii ca mi se rupe inima din cauza ca trebuie sa iti dau dreptate, si ma doare si mai tare faptul ca asa de mult tin la el incat sunt in stare sa uit tot doar daca s-ar comporta altfel cu mine. Oricum nu stiu cat o sa mai rezist din cauza ca sunt atat de posesiva si nu mai suport mai nimic, acum astept schimbari, vreau dovezi pentru ca daca nu am sa il parasesc definitiv pentru ca asa cum ai zis tu "nu se merita ". Ce n-as da sa pot poruncii inimii, sa ii pot spune "pa " si sa meargaaa la fetitele astea d 2 bani. Problema e ca si el vede ce are la casa, vede ca sunt cuminte, ca nu ma dau la altii, ca pe mine ma respecta si aia ii mai nasol ca eu nu as putea niciodata sa fac ce face el iar pentru asta el ma apreciaza mult DIN CATE MI-A SPUS. Oricum de ceva timp de cand cu "relatiile astea" am inceput sa ma departez de el... si asa ma doare si ma simt singura. E nasol. Oricum MULTUMESC pentru tot ce ai scris sa stii ca m-ai ajutat mai mult decat iti poti imagina. Sper ca intr-o zi si inima sa inteleaga si sa puna punct la tot. Multumesc inca o data :*! ( Si ce pot sa iti spun : sper sa nu mai ai parte de fete cum a fost aceea fatawinking. cauta cu atentie de acum pentru ca sa stii ca unde te astepti mai putin acolo gasesti un suflet care ti se va darui complet )

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru Paula003):

Ma bucur ca te-am putut ajuta.Sper sa realizezi ca baiatul acela are un obiectiv si e mai fustangiu. Poate ca el apreciaza acest lucru la o fata, dar nu te apreciaza in totalitate daca intelegi ce vreau sa spun. Apreciaza doar o latura de-a ta, nu totu`.Si stai calma ca si eu sunt o fire mai posesiva.Sunt gemenilaughing sunt cu 2 fete,una o arat tuturor si alta de cand cand cineva ma face sa ma simt de... Sper sa treci peste toate astea si daca mai ai nevoie de mine sau cu cineva cu care sa vorbesti, imi dai mesaj si vorbim, ca imi place sa ajut pe cei in care ma regasesc tongue. Succes

| Paula003 a răspuns (pentru DirectDinBerceni92):

Cum adica te face sa te simti happy? ca nu am inteles big grin

| Paula003 a răspuns (pentru DirectDinBerceni92):

Si inca ceva: de ce voua baietiilor va place sa fiti cu mai multe fete? Voua v-ar placea daca noi fetele am fii cu inca 3 pe langa noi?thinking

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru Paula003):

Mie unul cand ies afara cu prietenii, daca aud de fete nu ma mai duc.De ce? Fetele nu inteleg glumele baietilor si fiind intre baieti ba se mai pupa, ba alea alea si e ciudat.Intre baieti e caterinca si distractie dar cand vin si fete e cu totul diferit...adica mai nasol.
@Adica sa ma simt de rahat, un nimeni.Atuncea ripostez.

| Paula003 a răspuns (pentru DirectDinBerceni92):

Nu eu cand ziceam de fete, ziceam ca voi aveti si prietena si iubita, si "amante"laughing)... si toate asteea. Ziceam ca voi dc aveti nevoie si de altele cand aveti iubite? dc sunteti atat de "disperati " sa aveti multe fete? scuze expresia "disperati " dar nu gasesc alta mai buna. oricum eu sunt tare jignita de faptul ca baietii gasesc scuza ca "am fost beat, nu am stiut ce fac ". Dc voi puteti sa aveti atatea fete si sa nu va judece nimeni si noi fetele suntem jignite in ultimul hal daca vb cu mai multi baieti ( si nu deodata! ). imi poti explica asta big grin

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru Paula003):

Sa-ti zic ceva.Chit ca e beat, chit ca nu tot gandeste in proportie de 80%.Iar baietii nu ca sunt "disperati" doar ca fetele au o arma foarte puternica"flirtul".Se imbraca sexy, se da pe langa cineva si acel cineva e ca si al lor.Stiu pentru ca am patit-o.E greu sa-i rezisti crede-mahee hee. Principalul motiv al inselarii baietilor este flirtul altor fete.

| Paula003 a răspuns (pentru DirectDinBerceni92):

Deci stii ceva fie cate de multe *****... daca iubesti cu adevarat le dai peste nas la aleawinking. daca nu. E CLAR laughing.winking. eu merg pe ideeea ca "daca vrei poti "

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru Paula003):

Pai asa merg si euhappy.Si ai dreptate, daca esti cu capul pe umeri le dai peste nas la toti care flirteaza cu tine.Dar nah...nu prea se intampla de obicei.Asta-i viata.

| Paula003 a răspuns (pentru DirectDinBerceni92):

Da din nefericire multa lume nu stie cum e o adevarata DRAGOSTE

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru Paula003):

Da asa e, in ziua de azi se pune prea mult pret pe materialism si portofel.Pacat dar sper sa iti gasesti un baiat calumea ca, acest "iubit"al tau nu e bun pentru tine.

| Paula003 a răspuns (pentru DirectDinBerceni92):

Da oare gasesc? deja e o intrebare retorica. baietii buni nu mai sunt, toti au un interes.

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru Paula003):

Heyyy ba sunt baieti buni si inca cati...Doar ca altadata numai iti alege deastia cu tupeu ca ai vazut ce patesti.Presupun ca ai vreo 14-15 ani dar life`s go on ca mai ai multe de vazut si trecut peste tongue.