| SelenaSass a întrebat:

Am o problema și as avea nevoie de ajutor, nu ma poate ajuta nimeni, toată lumea îmi spune " lasa-l in pace" " uita-l" "nu te mai gandi la el" și multe altele dar nu au niciun efect, nimeni nu îmi poate oferi un sfat bun și înțelept așa cum sper sa primesc aici. Am 18 ani și totul începe cu acest baiat, primul din viața mea și prima mea relație (care a durat 9 luni de zile). Eu sunt o fata foarte diferită, ciudata, nici nu știu cum sa spun. Am mai încercat sa vorbesc cu băieți, sa-mi fac relație dar sunt foarte pretențioasa și nu am găsit pe nimeni sa-mi fie pe plac, iar eu nu vreau sa ma arunc așa intr-o relație cu oricine și sa suport anumite lucruri ce ma deranjeaza.Am principiile mele și pe mine ma deranjeaza și cele mai mici chestii de genul: dacă vorbesc cu un baiat și nu răspunde imediat sau ii dau mesaj și înainte sa răspundă intra pe insta sa pună un story sau sa accepte cererea cuiva, cred ca am probleme la mansarda sincer laughing in sfârșit găsisem și eu pe cineva pe placul meu, un baiat loial, sincer, dulce, drăguț, iubitor, înțelegător, responsabil și cu capul pe umeri, comportament frumos, matur in gândire, inteligent, avea toate calitatile pe care eu le caut și ceva ce rar mai găsești. Problema este ca la început, eu nu m-am comportat tocmai cum trebuie cu acest baiat, mi-am cam "bătut joc" de el in sensul ca eram indiferenta, nepăsătoare in timp ce el ma plăcea foarte mult și se îndrăgostea de mine din ce in ce mai mult. Așa este firea mea, la început așa voiam eu sa par însă am greșit fiind așa cu el. Dar cu toate astea îl iubesc enorm de mult și am încercat sa-i arat asta prin mai multe cai. Acum el s-a despărțit de mine pe motiv ca el vrea sa le spun și eu alor mei de el, sa-i fac și lui cunoștința cu familia mea și ca eu nu fac chestia asta. Tatal meu este mai sever, vrea sa ma concentrez pe studii, pe facultate și spune ca la vârsta asta e prea devreme sa am o relație serioasă, îmi da voie sa am prieten dar nu mai mult. Știa de el, însă nu ma lasa sa ies prea des cu el și mai ales sa ma duc la el acasă. Intr-o zi eu l-am mințit pe tatal meu ca ies cu prietenele ca sa ma duc la el acasă, băiatul respectiv aflând asta, s-a supărat foarte tare, s-a enervat și a ales sa pună punct acestei relații, ca ce relație e asta de 9 luni sa nu-i spun tatei ca ma văd cu el și a spus ca își aduce aminte cât de aiurea m-am comportat eu cu el la început și chestia asta îl face sa nu mai vrea sa continuie. Nu mai vorbește cu mine, pare ca nu îl mai interesează și ca și-a luat gândul de la mine, m-a blocat peste tot. Întrebarea mea este : Ce pot sa fac sa remediez situația și sa ne impacam? Sa îl las in pace sa facă ce vrea, sa-i dau libertate dar sa las o portița deschisă in caz ca vrea sa se întoarcă la mine? Dar dacă își găsește pe altcineva? Eu chiar nu as vrea să-l pierd... Ce este mai bine sa fac, sa îl las pe el sa ma caute sau sa fiu insistenta? Mulțumesc anticipat Pt răbdare dacă ați citit tot, aștept sfaturi happy

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Sincer mi-e greu sa-mi dau seama care dintre voi este mai imatur.

Tu pentru ca faci niste actiuni de care nu esti constienta si mai tarziu le regreti, sau el ca se desparte de tine dintr-un motiv al naibii de stupid...

Hai sa o luam cu inceputul.

Tot ce iti spune,, lumea" sa stii ca are dreptate. Este un gest extrem de prostesc, imatur si stupid sa te desparti de cineva fix din motivul asta. Ai enumerat despre el ca are o calitate, aceea fiind ca este intelegator. Facand asta, esti tu asa sigur ca este intelegator? Daca chiar era intelegator, iti intelegea situatia in care te afli. Si eu as fi facut la fel daca as fi fost in locul lui. M-ar fi durut undeva de parintii tai si continuam relatia. Eu in relatiile pe care le-am avut si o sa le am pe viitor, nu sunt DELOC nerabdator in ceea ce priveste momentul cand o sa-i cunosc parintii. Asadar chiar nu mi-ar pasa. Dar el cauta motiv de cearta si de despartire. Si ceva imi spune ca nu de asta se desparte de tine, ci de asta se foloseste ca scuza. Motivul trebuie sa fie altul pentru ca, asa cum am mai zis, daca chiar asta este motivul, omul ala e al naibii de prost.

Se vede ca este prima ta relatia prin modul de gandire si prin faptul ca la varsta la care CICA te maturizezi, in continuare ai nevoie de niste sfaturi pe care teoretic, ar trebui sa fii in stare sa le iei si singura. Ma rog, nu ma intelege gresit, e ok sa ceri sfaturi, dar unele probleme si intrebari sunt mai mult pe baza de logica si trebuie sa te respecti pe tine ca sa stii ce raspunsuri sa dai la acele intrebari si cum sa procedezi in anumite situatii. Ma rog, next.

Ar trebui sa te cunosti pe tine si in cazul in care descoperi ceva ce nu este in regula, ar trebui sa rezolvi acel ceva. Trebuie sa stii exact cum esti tu ca persoana si ce cauti la un barbat si la o relatie. Daca vei merge pe ghicice si te vei lasa pacalita de vrajeli, povesti si iluzii, nu o sa ajungi nicaieri.

Daca vorbesti cu un baiat si ala nu raspunde imediat, inseamna ca mai are si el viata sociala sau lucruri importate de facut. La facultate sau chiar si dupa, nu o sa mai dai de astfel de barbati. Asa ca atunci poti cauta in continuare. Toata lumea e ocupata cu treburile casnice, facultatea, poate si un job part time si o viata sociala cu prietenii care pe tine nu te implica. Deci iti urez mult noroc. Ai si tu o pretentie ( ca altfel nu-i pot spune) de parca te-ai crede un mini-zeu pentru el si ar trebui mereu sa fie disponibil pentru tine. Sigur nu vrei un catelus? Daca eu as afla de la iubita mea ca are pretentia asta de la mine, i-as da block in secunda 2 fara sa mai stau la discutii. Imi place dar in acelasi timp mai si dezamageste ca ai scris o problema de a ta (asta) intr-o forma amuzanta si ai fost ceva de genu',,las-o ba acolo, ca nu strica cu nimic, hai sa fiu asa in continuare"

Din lista aia de,, calitati" pe care cica le are el, ar trebui sa tai : intelegator, cu capul pe umeri, comportament frumos, matur in gandire si inteligent.
Un om intelegator, cu capul pe umeri, care se comporta frumos, matur in gandire si inteligent, nu si-ar parasi iubita doar pentru ca aceasta are niste parinti mai severi si nu vrea sa le zica de iubitul ei. happy

Da, intr-adevar, mai rar gasesti baieti de astia. Insa surpriza, mai cauta rolling on the floor. E ca si cum ai gasit o mandarina si tu ai spune ca este porocala.

Ti-ai batut joc de acel baiat la inceput? Atunci eu iti sugerez sa-ti cumperi o minge sau un ursulet sau cel mult un animal de companie. Cu persoanele nu te joci, nu sunt bataia ta de joc si tu nu ai niciun drept sa-ti bati joc de el sau sa te coporti intr-un mod mai urat cu el doar pentru ca te place. Ti-ai sapat singura groapa si acum incerci sa iesi din ea. Nasol.

,, Asa este firea mea". Asta ar suna,, Stiu ca sunt o persoana care are multe probleme ce ma impiedica in relatia actuala si cel mai probabil o sa ma impedice si pe viitor in societate, dar mi-e prea lene sa ma schimb asa ca raman asa cum sunt, iar cine imi accepta,, printesa" din interior, bine, cine nu, sa fie sanatos"

Sper ca macar in urma acestei experiente sa fi invatat drin greseliwinking

Da-mi voie sa-ti raspund la toate nelamuririle cu cateva intrebati.
Ce pot sa fac sa remediez situația și sa ne impacam?
Tu chiar vrei sa te impaci cu asta? Serios? Eu ti-am zis ce as fi facut in locul tau. Se desparte de tine fix din motivul asta? Dintr-un motiv asupra caruia tu oricum nu ai niciun control si nu poti rezolva,, problema". Bine ca 9 luni i-a convenit situatia si fix acum se trezeste el sa se desparta de tine pentru asa ceva. De parca ar fi aflat vestea peste noapte, stii? rolling on the floor

Sa îl las in pace sa facă ce vrea, sa-i dau libertate dar sa las o portița deschisă in caz ca vrea sa se întoarcă la mine?
Da-i mai mult decat pace. Da-i si o palma ca poate se maturizeaza. Eu unul nu as mai accepta NICIODATA pe nimeni. Fie ca mi-a fost prieten / prietena sau iubita. Ai plecat, acolo ramai, la mine nu te mai intorci. Pentru ca persoanele care pleaca, pleaca dintr-un motiv si se intorc din alt motiv (care bineinteles este unul egoist). Nu ti s-ar parea deloc ciudat daca acum te-ar lasa si s-ar intoarce la tine peste 3 luni? In condintiile in care tu peste 3 luni o sa fii in aceeasi situatie cu parintii tai? Deci motivul pentru ca el s-a despartit de tine, nu s-ar fi rezolvat dar totusi te-ar fi vrut inapoi. Interesant, interesant. smug

Dar dacă își găsește pe altcineva?
Sa fie sanatos! Si aia o sa-l paraseasca cand o sa vad cat de prost este. Stai linistita, n-ai pierdut mare lucru.

Eu chiar nu as vrea să-l pierd...
Nasol. Cand o sa afle ca esti dependenta emotional de el, o sa profite de chestia asta si o sa te manipuleze exact ca pe o marioneta. O sa faca ce vrea din tine daca-ti stie slabiciunile. Nu te lasa influentat de el si nu fa lucruri PENTRU EL ci PENTRU TINE.

Ce este mai bine sa fac, sa îl las pe el sa ma caute sau sa fiu insistenta?
Eu ti-am zis, da-l dracuu. Daca te-ar cauta atunci chiar merita sa fii nesimtita si sa iti bati joc de el. Chiar te incurajez. Go for it!

Acum, stiu ca o sa zici despre limbajul meu si despre cuvintele mele ca au fost putin cam dure si ca am fost un mic hater. Dar sa stii ca nu mereu se poate cu vorba buna si uneori mai trebui sa fii si,, al dracului".
Am amici care vin la mine cu tot felul de probleme nemuritoare de copii si le zic verde in fata,, ba, esti prost, dar esti prostul meu, asa ca am sa te ajut". Eu nu stau sa iau cu vorba buna pe nimeni.

| SelenaSass explică (pentru Nemessys):

Nu ai idee cât de mult m-ai ajutat, exact de o persoana ca tine aveam Nevoie, care spune verde in fata și care sa mi deschidă naibii ochii! Mulțumesc din suflet! happy

| SelenaSass explică (pentru Nemessys):

App, chestia asta cu părinții mei, nu a venit așa dintr- o data, Adica știa de la bun început cum sta treaba, însă cand am început sa facem 6-7 luni de relație el mi-a tot dat semne, apoi m-a tot presat sa le zic alor mei de el ca sa puteam avea și noi o relație normala, serioasă, el avea gânduri mari cu mine. Cred ca nu a mai suportat sa tot aștepte și eu sa nu fac nimic, a spus ca își imagina și el ca atunci când o sa îl iubesc și când o sa avem 8-9 luni sa i fac cunoștința cu ai mei, ca nu așa își imagina el o relație de 9 luni ( fiind și Pt el prima lui relație de lunga durata ) restul au fost de 2-3 săptămâni laughing

| Nemessys a răspuns (pentru SelenaSass):

O relație normala e aia în care exista respect și ÎNȚELEGERE reciproca. Tu ai 0 înțelegere din partea lui. Oare moare dacă mai așteaptă câțiva ani? Ca oricum și dacă îți cunoate sau nu părinții, relația tot la același nivel rămâne.

E un copil care are chef de cearta și drama și nu găsește motive. Și se ia de singura,, problema " pentru a face asta. NEXT!

| SelenaSass explică (pentru Nemessys):

Exact, oricum, la ce fete sunt in ziua de azi eu zic ca era de apreciat și destul de special faptul ca el a fost primul meu iubit ...Multumesc mult încă o data! happy