| cezarjunior01 a întrebat:

As dori sa stiu care sunt pasii care trebuie sa ii urmezi pentru a divorta.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Consultă un avocat specializat în dreptul familiei, implicit și în divorțuri.
Poți divorța și pe cale administrativă (noul Cod civil, art.375 și următoarele).
Pa, pa.

| CataC a răspuns:

Buna
Pentru divort de comun acord daca nu aveti litigii in privinta divizarii bunurilor si nu aveti copii nu mai e nevoie de decizie judecatoreasca, se poate face notarial.
Daca aveti oricare dintre copii, litigii sau una dintre parti nu este de acord, este necesara deschiderea unei actiuni la judecatoria pe raza careia aveti domiciliul.
Sfatul meu este sa luati un avocat, va va explica clar procedura si va ajuta sa formulati actiunea si mai ales motivarea actiunii astfel incat sa va avantajeze.
O seara placuta

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Cred că primul pas este să reanalizezi dacă întradevăr divorţul este cea mai înţeleaptă decizie. Restul am văzut că ţi sa răspuns în alte comentarii.