| BbyLov a întrebat:

As dori si eu niste pareri din partea voastra.
Sunt impreuna cu cineva, ne iubim foarte mult si e totul foarte bine in acest moment, dar ma deranjeaza foarte tare o chestie. Este o persoana care se poarta cam la fel cu toate persoanele la care tine. Ma refer la modul frumos. Se poarta frumos, vorbeste frumos, etc. Acum putin timp statea de vorba cu cineva si am inceput sa ma intreb care e diferenta dintre mine si persoana cu care vorbeste, pentru ca totusi ii sunt iubita. Initial mi-a spus ca doar cu mine e asa, felul cum vorbeste si se comporta, dar observ ca nu e asa, iar lucrul asta ma deranjeaza. Pur si simplu parca nu vad care e diferenta dintre mine si alte persoane. Mi se pare normal sa faca o anumita diferenta. Mi-ar placea sa fie doar cu mine intr-un anume fel, ci nu cu toata lumea. Nu mi se pare normal sa-si alinte o prietena in acelasi mod in care ma alinta si pe mine.

Ce credeti? Am eu o problema pentru ca ma deranjeaza sa nu mai fie cu alte persoane in acelasi fel cum e si cu mine? Sau e un lucru normal sa ma deranjeze si ar trebui sa faca o schimbare in acest sens?

Am nevoie de niste pareri. Nu e o chestie tocmai placuta sa nu vezi diferenta pentru persoana cu care esti impreuna dintre tine si alte persoane.

Răspuns Câştigător
| Agnieszka a răspuns:

Am trecut si eu prin asa o situatie si s-a dovedit ca tipul de fapt nu ma punea mai sus fata de restul fetelor. Daca te deranjeaza spune-i acest lucru si daca ii va pasa va lua in calcul acest aspect, daca iti va spune sa il accepti asa cum este el, inseamna ca nu il intereseaza faptul ca te deranjeaza acest lucru si el nu este dispus sa te accepte asa cum esti tu. Este foarte important sa discuti deschis si calm.

5 răspunsuri:
| DragosEsteCuTheAngel a răspuns:

Mai, tehnic vorbind, toti oamenii sunt in esenta la fel, prin simplul fapt ca sunt fiinte umane. Pornind de la asta, ne dam seama ca prietenul tau este un om extraordinar ca nu face discriminari in legatura cu asta. Acuma, poate exagereaza, dar sunt sigur ca respectivei tale prietene nu i-a zis "iubito" sau chestii de genul acesta. Si fii sigura, ca daca tu si prietena aceea ati atarna de o prapastie, pe tine te-ar salva prima.

Revenind la subiect, tu nu ai de ce sa iti faci griji. Totusi, ai putea sa incerci sa vorbesti cu el despre asta si sa ii spui ce te deranjeaza. Daca tot o face, ii mai spui odata. Si daca tot nu vrea, ai putea sa te distantezi putin de el, iar cand el te va intreba ce este cu tine, ii vei povesti. Si dupa faza aceea nu va mai face asta niciodata. Dupa parerea mea, esti foarte norocoasa ca ai un baiat atat de bine educat, ca si prieten.

Dar, in fine, decizia e numai a ta si eu nu pot decat sa iti dau un sfat. Daca nu te-am convins, lasa-ti inima sa te ghideze si totul va fi bine. Mult succes.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

De ce să nu discuţi cu el despre acest lucru, în cazul în care nu ai făcut-o încă?

De asemenea, te-ai putea autoexamina pentru a vedea dacă nu e vorba de gelozie sau tendinţa de a poseda.

O relaţie armonioasă se bazează pe încredere reciprocă, nu pe pretindere.

Cele bune!

| Kamiichu a răspuns:

Cunosc si eu pe cineva asa, poate asa e felul lui de a fi. Dar cel mai bine e sa vorbesti cu el, si sa-i spui clar ce te deranjeaza, nu e normal si nici frumos sa faca asa ceva. Bafta!

| Lolităăăă a răspuns:

Mdea. Spune-i in fata.

| lollipops a răspuns:

Nu mai incerca sa-l schimbi ca vei avea surprize...neplacute. Lasa-l in pace sa fie asa cum e el, o viata aveti amandoi, bucurati-va de ea.
P.S. s-ar putea sa obsedezi tu pe chestia asta prea mult de fapt.