| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU!
Am 14 ani si am o problema mai ciudata. Ma atasez de persoane foarte repede, in general de baieti. Deci daca un baiat, coleg de clasa sau simplu amic, ma ajuta, ma gadila, se comporta frumos cu mine sau pur si simplu e de treaba cu mine, eu ma atasez de el. Si sunt constienta de faptul ca nu poate fi iubire la 14 ani, ci doar simpatie. Ok. Inteleg. Simpatie. Ah, ce cuvant frumos! Ideea e ca uneori imi imaginez cum respectivul baiat ma tine de mana, sau imi vorbeste tandru...sau pur simplu sunt "cu el". Nu ma deranjeaza asta, e normal...si fanteziile astea sunt placute. Ceea ce ma deranjeaza este ca acest lucru s eintampla foarte des si in jurul altor si altor baieti. O singura data, cand aveam 12 ani jumate, mi-a placut d eun baiat si "am fost impreuna cu el" aproape 7 luni. Nici macar nu puteam zice ca e o relatie, eram mai mult prieteni. Si totusi il simpatizam. Zic ca era mai mult prietenie deoarece nu ne-am prea "pupat". Cred ca s-a intamplat doar de vreo trei ori, si eu fost niste pupicuri esuate. Eu eram foarte timida si imi strangeam buzele cat de tare puteam. Eh. Apoi, acum 6 luni am inceput sa simpatizez un coleg de clasa. El insa nu simtea acelasi lucru. Ideea e ca l-am simpatizat cam 6-7 luni. Si dupa, colegul sau de banca a inceput sa se comporte foarte frumos cu mine. Imi vorbea frumos, era de treaba, ma chinuia, imi lua apararea, fugea dupa mine sa ma prinda din urma doar ca sa imi zica "ai ghiozdanul deschis". Si intr-o buna zi, brusc am inceput sa ma gandesc la el. Si mi-am dat seama ca zambeam. Oare de ce? Asa ca am facut o intelegere cu propria-mi persoana. Sa ma gandesc cateva secunde la baiatul pe care il simpatizasem si ctave asecunde la colegul sau de banca. Si am zambit doar cand m-am gandit la colegul sau. A fost ciudat, dar atunci mi-am dat seama de preferintele mele. Si totusl s-a petrecut foarte brusc. Aceasta noua schimbare. Ok. Schimbarea s-a produs. Ca sa ce?! Sa realizez ca toate acele nimicuri cu care ma bucura respectivul baiat sunt doar semne de prietenie. Nimic mai mult. Si eu ca fraiera ma atasasem de el.
Vreau sa fiu mai nepasatoare. Vreau sa ma bucur de nimicurile vietii. Vreau sa ma bucur de varsta de 14 ani. Vreau sa calatoresc, sa cunosc oamnei noi, sa alerg, sa scriu, sa cant. DAR NU POT. Nu e normal. Si stiu c amulti dintre voi veti zice ca v-ati pierdut timpul citind asta. Pentru mine inseamna enrom ca am putut sa ma descarc. Nu stiu daca exista rezolvare la aceasta trasatura a mea. Vreau totusi sa va aud parerea.

Răspuns Câştigător
| 16Gabriela a răspuns:

Si eu sunt la fel! laughing Am 14 ani si, si eu ma atasez foarte repede de orice persoana care imi vorbeste frumos sau chiar daca doar imi zambeste.Eu sunt si timida. oricum e fain ca ne asemanam asa mult la sentimente happy

2 răspunsuri:
| Expressions a răspuns:

Poate ai avea nevoie de un prieten.

| clickclicksnap a răspuns:

N.ai cum, ai 14 ani. Totul se cam invarte in jurul tau acum, o sa ajungi la o varsta xand nu o sa ai decat un singur barbat, chel cu burta, cu salariu minim pe economie si datorii la pacanele si ghici ce.ai sa faci atunci? O sa regreti ca nu i.ai iubit pe toti cand ai avut ocazia. Numai bine