| anonim_4396 a întrebat:

FUNDA! For men. Am nevoie de pareri ce vin din partea barbatilor, deoarece doresc sa ajung cat mai aproape de realitate, va rog! Am o relatie cu un baiat ce e foarte "expus" datorita locului de munca (evenimente). In weekend e plecat mai mereu, e cautat de fete etc. Inca de la inceput mi-a spus ca el nu a inselat niciodata, ca se gandeste la sufletul acelei persoane, la Dumnezeu si pur si simplu ca "nu il lasa inima". Asta ca sa intelegeti continuarea.
De o perioada (in jur de 2-3 luni) am inceput pentru prima oara sa ma mai uit la activitatea lui pe social-media, (si nu, nu i-am verificat telefonul sau altele) si am ramas putin dezamagita sa observ ca reactiona obsesiv la fetele din lista lui, "ador" mai ales la poze mai...sexi. I-am spus ca nu m-ar deranja sa dea un simplu like la o poza decenta, la 2-3 poze a prietenelor, dar nu sa faca ce face el, mi se pare lipsa de respect sa dai ador la o poza cu o fata ce sta cu spatele, in lenjerie, cand tu ai iubita. In fine, mi-a promis ca o sa se controleze, ca au fost "reactii involuntare", ca o sa fie atent la ce o sa reactioneze de-acum. Dar nu a fost asa. La o luna dupa discutie, au inceput iar reactiile la poze indecente. Mi-a trezit o suspiciune si am inceput sa fiu mai atenta la reactia si comportamentul lui de zi cu zi. Imi mai arata el poze pe insta si vedeam ca isi mai trimite poze (meme uri) cu fete, ca mai vorbește cu unele. Ce vorbesc nu am verificat sa zic asa, nu imi place sa fac asta, mi se pare josnic. El imi spune mereu ca ma iubeste, imi iubeste familia, ne ajuta, ne este mereu alaturi. Dar ma deranjeaza cand merg cu el pe strada si intoarce privirea dupa alta cand eu vorbesc cu el, ma deranjeaza reactiile obsesive, ma deranjeaza cand stam impreuna si el evita sa foloseasca telefonul..ca idee, macar nu ascunde relatia in online. Posteaza poze impreuna, dar totusi se intampla si opusul. In rest nu am probleme, imi spune mereu ca vrea sa-mi dea inelul, ca "ce ar face fara mine", se comporta frumos cu mine, parintii lui ma adora..doar ca, atunci cand sunt si alte fete in peisaj parca i se activeaza privirea, parca devind usor agitat. Nu stiu ce sa ma fac, ma macina comportamentul lui insetat sa spun asa. Baieti, e posibil ca un barbat sa iubeasca o femeie dar sa ii mai fuga si ochii? Sau daca ii fug ochii, clar va exista si sansa de inselare? Puteti sa imi dati un sfat va rog, nu vreau sa fac un pas important in relatie si dupa sa regret.

8 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Sfatul meu e sa-i dai papucii. Nu faci casa cu asta. E un derbedeu plin de vrajeala ieftina. Macar nu e indeajuns de inteligent sa se uite dupa altele sau sa interactioneze cu ele fara sa te prinzi tu. Asta ori e prea nesimtit ori e prost ori ambele. Asta te-a inselat la greu si daca ramai cu el te va insela in continuare de-ti vei blestema zilele. Pentru mine ca barbat, e cat se poate de clar, nu exista nici o indoiala. Paraseste-l!

| LoveSleep a răspuns:

Faptul ca se uita după altele nu e cine stie ce. E normal si chiar daca nu ar fi, nu cred ca ai vrea sa se abtina doar pentru ca il vezi tu. Cu ce te-ar ajuta asta? Cand el isi neaga niste sentimente nu înseamnă ca te iubeste mai mult.

Legat de partea cu like si ador tipelor, e aiurea. Ar trebui sa te desparti de el. Pentru ca like-ul ala înseamnă fie "sunt aici, te urmăresc", fie "salut" in cazul in care o cunoaste pe tipa. Eu daca ii dau like acum unei tipe cu care am fost împreună dar nu am vorbit de câțiva ani, iti garantez ca imi da mesaj.

Dar nu e neaparat asta problema. Ce e aiurea e ca e atat de penibil incat sa dea like si ador tipelor. Se mai face asta in 2021?

E ca si cand un tip de 24 e cu una de 16. Nu e o diferență imensa de vârstă, dar cine e atat de penibil încât sa aiba nevoie sa fie cu una de 16? Asa si el cu like-urile.

| SilentRain a răspuns:

Daca încă se uită obsesiv după alte nu-i mulțumit de ce are
Când o să găsesc una mai "buna " ca tine te lasă cu ochii în soare cu iubire cu tot laughing)
Mda e nesimțire maximă sa te uiți constant după altele
Oare lui i-ar placea ca tu sa te comporți ca el? Nu prea cred

| gogugogugogu a răspuns:

Nu, comportamentul lui nu arata dragoste pentru tine. Nu uita: faptele vorbesc, nu cuvintele.

| felixf a răspuns:

Esti geloasa? Este un mediu virtula. In capul unui barbat se intampla mii de ganduri / minut, si acesta ganduri in marea lor majoritate sunt si erotice. nu poti sa-i controlezi gandurile. Deci lasa-l sa dea like la ce vreau si vezi cum se comporta cu tine. Daca vrei sa aiba ochi doar pentru tine imbracate asa cum ii place lui sa dea like pe Facebook. Daca nu te ia in seama atunci avem o problema psihi la mijloc. Da, barbatii pot iubii multe femei si sa faca drgaoste doar cu una. Dar pe fiecare o iubeste intr-un alt fel. De ce te obsedeaza obsesiile lui? Ce anume te deranjeaza la acest hobby al lui? Parerea mea este ca prietenul tau este Facebook addicted sau mai bine zis sexy girl addicted. E o noua boala a celor care stau mult online.

| Daz01 a răspuns:

Dacă relația voastră este ok, dacă te simți iubită și în siguranță, eu zic că asta contează. Da, noi, bărbații, ne uităm și după alte femei, cei ce nu recunosc sunt ipocriți, dar cine nu e ipocrit? Nu schimbă cu nimic sentimentele mele pentru iubită faptul că mă uit la una pe stradă care se îmbracă într-un fel care atrage atenția, că d-asta vă îmbrăcați așa (referitor la ipoctizie).
Concentrează-te pe iubitul tău și fiți fericiți. Faptul că vă uitați la alți oameni pe stradă nu înseamnă nimic (că și tu te uiți, nu fi ipocrită) care să te îngrijoreze cât timp relația voastră este cum trebuie să fie. Succes.
PS. IPOCRÍT, -Ă, ipocriți, -te, adj., s. m. și f. 1. Adj., s. m. și f. (Persoană) care se arată altfel de cum este; (om) prefăcut, fățarnic.

| omulserios a răspuns:

Lsm naiba cu relatia ta. sa te insele daca vrea. ca oricum daca ajungi pe TPU esti un om fara pic de speranta care merita sa fie pus pe rug si ars de catre bunul dani mocanu.
Te pup!
Funda pls?

| David1126 a răspuns:

Eu zic ca 70% din bărbați Înșeală in ziua de azi. sau ar înșela dacă ar avea certitudinea ca nu sunt prinși. Dacă el vorbește cu altele și reacționează la postări cu ador nu face decât sa se bage in seama și nu cred ca ăsta e scopul final? Bărbații vor diversitate, asta nu înseamnă ca nu te iubește. Bine asta tine și de bărbat, sunt și bărbați care nici nu se gândesc la așa ceva dar eu zic sa fii prudenta?