| Bubulinaazz a întrebat:

As vrea sa imi dati si mie niste sfaturi, in legatura cu mama mea.
Sunt adolescenta, si inteleg ca perioada asta e mai grea pentru mine, insa de ce mereu nu ma inteleg cu mama?
De exemplu eu vreau sa merg sa locuiesc la tatal meu, insa ea nu vrea.
Ea sta cu un barbat mai mic ca ea cu 11 ani, ceea ce poate fi periculos pentru mine. Mai ales ca locuim toti in aceeasi camera.
M-a luat cu forta din Romania, si m-a adus in Italia, crezand ca pentru mine e mai bine.
Cand ma port frumos si fac ce spune ea, e bine, insa cand vine vorba de mers inapoi in Romania, incepe sa tipe si sa faca crize, si imi spune ca eu o urasc si imi spune vorbe foarte urate.
Va rog frumos spuneti-mi ce sa fac sa o pot intelege si eu pe ea, dar sa ma inteleaga si ea pe mine. Va multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| PrinD a răspuns:

Ce are mama ta s-ar putea numi ''teama de siguratate'' Ea este constienta ca barbatul cu care traieste este mai mic de varsta si se gandeste ca intr-un final o va lasa pentru cineva ma tanar, situatia financiara este a 2 a scuza pentru el sa o poata lasa, asa ca ea se gandeste la tine, daca cocubinul o va lasa, vrea sa te aibe pe tine acolo (nu e usor sa fii intr-o tara straina singur) Sfatul meu este sa porti o duscutie cu ea pe urmatoarea tema: Tu esti adolescenta deja ai nevoie de un mediu in care sa nu fie prezent mereu un barbat, ai nevoie de intimitate (referire la aceeasi camera in care locuiti). Sugereazai sa vorbeasca cu concubinul ei, ca el sa isi ia o camera cu chirie si voi 2 sa ramaneti acolo unde sunteti. Intreab-o motivul pentru care te-a chemat acolo, spune-i ca tu nu vrei sa stai in aceeasi camera cu un barbat, spune-i ca nu ai varsta necesara. Ii poti sugera sa te intorci la tatal tau macar pana situatia ei cu concubinul ia o alta intorsatura, macar sa stati intr-un apartament cu 2 camere, orice...numai sa poti avea intimitatea de care ai nevoie. Alt sfat, in caz ca nu mai este nici o cale de mijloc, sunt caile legale, vorbesti cu tatal tau, ii spui situatia, ii spui lipsurile pe care le ai, si el poate decurge la instanta sau poate vorbi serios cu mama ta si sa nu se ajunga acolo, insa baga de seaman ca daca vorbesti mai intai cu tatal tau, mama ta va considera ca o urasti si ca ii vrei raul, ca te-ai aliat cu tatal tau impotriva ei, deci cel mai indicat este sa vorbesti cu ea. Succes!

5 răspunsuri:
| alexaalexandraa a răspuns:

Buna, Raluca! Nu stiu exact cat ani ai, dar banuiesc ca pana-n 18. Eu cred ca mama ta nu ar trebui sa te tina cu forta acolo, mai ales in conditiile in care stati, toti 3 in camera. Incearca sa vorbesti cu ea, spune-i ca nu e ceeea ce iti doresti, ca vrei sa stai in tara cu tatal tau sau cu altcineva, dar nu acolo cu ei. Daca mama ta nu intelege, incearca sa vorbesti cu tatal tau, poate el te intelege si te ajuta. Mult noroc iti doresc si sa ajungi cat mai curand in Romania! happy

| ZumZz a răspuns:

Trebuie sa stai serios de vorba cu ea! happy

In primul rand e alegerea ta. Spune-i ca si tu ai dreptul de a alege unde vrei sa stai.
Spune-i ca nu iti place deloc acolo, si ca vrei sa te intorci in tara la tatal tau, si daca vrei asta nu inseamna ca o urasti, doar ca simti tu sa te intorci acolo unde iti e locul.
Daca nu intelege, cel mai bine suna-l pe tatal tau poarta o discutie cu el si cu mama ta.

Mult succes! ^-^

| MMihai a răspuns:

Este greu de dat sfaturi când nu cunoști totul!
Nu știu ce vârstă ai, cu ce se ocupă părinții tăi și ce venituri au!
Nu este teribil de simpatic să locuiești în aceiași cameră și cu mă-ta și cu amantul ei.
Faptul că locuiți toți 3 în aceiași cameră mă face să cred că ea și el nu stau teribil de bine cu banii.
Dacă tatăl tău este în România încearcă să porți corespondență cu el, prin poștă electronică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt, mamei tale îi este teamă că tu vei pleca la tatăl tău şi pe ea o vei uita.De aici toate ieşirile astea cu ţipete, neînţelegeri, luare cu forţa în Italia.Ia-o frumos de mână şi vorbeşte cu ea. Spune-i că nu mai ai 3 anişori, să nu înţelegi ce se întâmplă în jurul tău.Că o iubeşti şi pe ea şi pe tatăl tău şi că ai nevoie şi de el ca şi de ea.Că nu-ţi place să stai în aceeaşi cameră cu un bărbat mai mic ca ea cu 11 ani şi că nu te simţi bine aşa. Dacă te iubeşte, te va înţelege. Dacă nu, sună-l pe tatăl tău şi spune-i tot ce crezi. Poate te va ajuta el.Baftă!

| Andreea_7722 a răspuns:

Raluca si parintii mei sunt despartiti. Eu stau cu tatal. Nici eu nu sunt de acord ca ambii sa'si gaseasca un partener. Incearca sa vorbesti cu ea si sai explici ca vrei sa stai in Romania si ca vei veni la ea in fiecare vacanta. O sa inteleaga.