| GoodLuck15 a întrebat:

Buna TPU.
Astazi am aflat ca bunicul meu a decedat.
Am fost anuntat de duminica ca e in spital in coma, datorita unui atac cerebral dar nu eram sigur daca va deceda sau nu.
El a fost foarte batran a avut 88 de ani,dar nu pot accepta aceasta despartire care m-a socat.
Stiam demult timp ca va veni odata si odata ziua asta pentru ca el a avut si inainte ceva probleme medicale,dar niciodata nu m-am gandit cum va fi cand chiar va veni ziua cea trista...
Am incercat sa ies afara cu prietenii, sa fac diferite activitati ce imi fac placere ca sa trec peste, dar tot nu reusesc.Brusc imi vin in minte tot felul de amintiri cu el si ma apuca plansul.
Eu sunt o fire foarte sensibila, ma atasez repede si uit greu.Ce pot face sa trec peste?

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Nu incerca sa treci peste aceste momente! Dorul,doliul si iubirea iti vor ramane in suflet si cu ajutorul Celui de Sus iti va ramane si amintirea in minte. Vezi despartirea asta ca pe una temporara caci si tu vei pleca! Mergi la inmormantare,vorbeste placut despre el,descarca-te daca simti nevoia! E ultimul eveniment pe care il mai ai in viata asta legat de bunicul tau. Nu e vorba de tristete cat e vorba ca e ultimul moment alaturi de el pe pamant. Bucura-te de faptul ca ii poti vedea trupul chiar daca sufletul nu mai e acolo. in timp,te vei obisnui cu toate! Nu te forta! Bucura-te de amintirea lui,plangi,urla daca simti ca te ajuta,dar accepta! Odata ce vei accepta,schimbarea va veni de la sine! Pur si simplu cauta sa vezi un viitor fara el si incearca sa te atasezi mai mult de cei dragi ramasi. Cu timpul,ii vei inlocui pe ceilalti cu familia pe care ti-o vei intemeia tu dar nu sta cu gandul la asa ceva! Traieste prezentul asa cum e! Gandul spre viitor si lucruri negative mai ales,aduc pierdere de timp, risipa prezentului si dezastre in suflet! E bine sa visezi dar e mult mai important sa fii prezent si sa gandesti frumos. Cum bunicul si tatal/mama tau/ta a acceptat pierderea parintelui, asa trebuie sa faci si tu... iubirea nu se va stinge niciodata! Tu, dupa moartea celor dragi, trebuie sa inveti sa iubesti mai departe! Nu se sterge nimic din suflet doar ca trebuie sa iubesti continuu! Numai bine iti doresc!

7 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Condoleante! Nu o sa-l uiti niciodata, iar durerea de despartire se v-a mai ameliora in timp.Gandeste-te ca el e acum intr-un loc mult mai bun si te vegheaza.

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau pentru pierderea ta, dar este normal sa te simti asa si sa plangi, era bunicul tau in fond, indiferent de ce varsta avea, amintirile cu el te coplesesc.

| danay72 a răspuns:

Îmi pare rău că ai pierdut o persoană draga. Nu trebuie sa îți înăbuși sentimentele, dacă îți vine sa plângi, poți face acest lucru.De asemenea, e bine ca nu te izolezi, petrece cat mai mult timp cu alți. Dar durerea oricum rămâne, doar ca o vei putea controla mai ușor. Dar faptul ca afli mai multe despre starea morților și ceea ce se întâmplă când omul moare, te poate ajuta sa depășești mai usor aceste momente.

| syd2 a răspuns:

O sa te chinui un timp, dar o sa-ti treaca. Totusi nu inceta sa te ocupi cu lucruri ce iti pot rari acele ganduri triste.

| Betty12345678 a răspuns:

Stiu ce simti.Chit ca nu il vedeam prea des pe bunicul meu, am suferit enorm.Mereu ma gandeam ca e intr-un loc mai bun, adica sa fim seriosi, ce poate fi mai rau decat ce a patimit pe pamant.Singurul lucru ce m-a ajutat cu aceasta despartire a fost reprezentat de vizitele la mormantul sau.

| Sarcopt a răspuns:

Condoleanțe! Cunosc sentimentul şi este unul dureros. Acuma depinde de fiecare persoană în parte, încearcă să ieşi cu prietenii, să stai de vorbă cu rudele ocupănduți mintea cu altceva, nu o să uiți, dar o să treci o idee mai uşor peste.

| Dyalema a răspuns:

E normal sa te doara. Asa am fost eu cu mama la 8 ani. Incearca sa nu te gandesti la el cu parere de rau, gandeste-te ca nu mai sufera de dureri si ca e intr-un loc mai bun. Incearca sa vorbesti cu el ca si cum te-ar asculta. Poate acum e ingerul tau pazitor. Eu asa cred!