| JustMe_8650 a întrebat:

Am o problema(stiu ca nu sunt singura care o are): sunt foarte sensibila, plang din aproape orice: si cand sunt nervoasa ma apuca plansul! Ce as putea face? Mai ales ca trec a 9a si nu vreau sa ma apuce bocitul daca imi zice cineva ceva sau daca ma enervez!
Mentionez ca nu am suferit nicio trauma, ca sa zici ca de aceea sunt senibila!
Va rog sa ma ajutati, dar fara raspunsuri idioate! Fundita!

Răspuns Câştigător
| DeeAnna. a răspuns:

Si eu sunt la fel. Zilele astea am plans pentru un prieten... Am plans destul de mult si multa lume imi spune ca sunt prea sensibila si ca plang din orice. Cand ma cert cu cineva plang. Asa ma simt bine, ma descarc. Si eu tot a9-a trec.hee hee
De enervat, ma enervez foarte greu. Rar reuseste cineva sa ma enerveze. Dar plang din lucruri minore si toti prietenii ma "cearta" spunandu-mi ca nu trebuie sa pun la suflet asa de mult.

Nu ma deranjeaza ca plang, pentru atunci cand plang ma simt mult mai bine. Simt cum incep sa uit de tot si ma descarc.

Poate ca nu e un lucru atat de rau sa plangi. Poate ca e o calitate sau un defect al nostru cu care trebuie sa ne impacam.

In ceea ce priveste enervatul, fii tare si nu te lasa mai prejos. Daca cineva vrea sa te supere tu nu "pune imediat botul". Priveste mai departe si lasa-l sa zica ce vrea. Daca vrea sa iti faca rau inseamna ca nu iti este prieten si nu trebuie sa iti pese.

Pe mine multi incearca sa ma enerveze dar nu reusesc. Singurii care o fac sunt sora mea mai mica si un prieten pe care il cunosc de la 2 ani. laughing

Asa ca, ai grija, si mult succes la liceu. love struck

4 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

E o chestiune de psihic. Nu ar strica o vizita la psiholog. Psihologul este un observator fin, are capacitatea de a sesiza si analiza chiar si viata sufleteasca a unei persoane. Elibereaza-te de acea povara in fata sa, asculta-i sfaturile si aplica-le. Sunt sigur ca-ti va merge mai bine. Chiar si persoanele juridice merg la psiholog, deci, nu este cazul sa fii complexata in vreun fel. Sanatatea mintala este pe primul loc.

| xasshleey a răspuns:

Cand te apuca plansul, incearca sa te gandesti la ceva frumos...Incearca sa faci cat mai multe chestii care sa te tina ocupata, sa nu te gandesti la nimic din ce te supara.
Daca esti nervoasa, doar gandeste-te ca nu are sens sa plangi. Uita-te la un film, gandeste-te la ceva frumos, si o sa-ti treaca! Nu stiu daca te-am ajutat, dar si eu am aceiasi problema, si vroiam sa-ti zic cum " o rezolv " laughing puppy dog eyes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna si eu am cam aceiasi problemabig grin u de unde esti si la ce liceu ai intrat?

| ardnaxelaa a răspuns:

Bunna! Parerea mea este ca ar trebui sa incerci sa te controlezi adica de exemplu cand te mai emotionezi ai putea incerca sa numeri in gand sau sa te gandesti la ceva frumos ce te-ar putea calma!big grin