| NixonRed a întrebat:

Astazi m-am certat cu sora mea. Motivul este unul de nimic, ea mi-a spus sa imi fierb singur niste crenvusti iar eu am acceptat dar cand sai fierb nu am stiut sa aprind aragazul(e prima oara cand il folosesc )si am chemat-o sa-l aprinda iar ea a in ceput sa ma faca prost tampit etc iar eu am tacut si am inchitit in sec dar mi-a spus ceva ce m-a durut, eu ma balai si vb foarte repede si neclar iar ea si-a batut joc de asta ( incerc so no mai fac dar nu pot) am tacut si am mers in camwea mea iar acolo m-am descarcat plagand(sunt baiat de 12 ani si am plans sa nu va bateti joc eu uneori sunt mai sensibil asta este) Dupa un timp a incercat sa ma impace dar eu nu am bagat-o in sama( vb cu ea doar strictul necesar). Acum nu stiu ce sa fac, nu e prima oara cand se intampla iar eu am iertato mereu dar acum nu stiu daca mai pot. Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi.
Si imi pare rau de posibilele greseli sunt cam nervos si nu prea pot corecta bine acum. Intrebarea e : Sa o iert sau nu?

Răspuns Câştigător
| Ellie123 a răspuns:

NUUU! Stii ce trebuie sa faci? Sa te faci respectat! Daca nu e prima oara cand se intampla asta inseamna ca va deveni un obicei iar atunci cand vei creste cu atat mai mult lucrurile se vor inrautati.Sa nu vorbesti cu ea pana nu iti cere scuze si promite ca este ultima data cand se intampla ai inteles? Asculta-ma, nici intr-un caz sa nu fi tu cel care vorbeste cu ea si in niciun caz sa nu te mai lasi calcat in picioare de nimeni nici macar de sora ta.A, si incearca ca data viitoare daca se va mai purta urat cu tine sa nu mai plangi, pur si simplu nu mai vorbesti cu ea, daca plangi va vedea ca esti mai slab si va continua tot asa.Clar?

5 răspunsuri:
| SarahParker a răspuns:

Eu zic sa astepti sa vezi daca se schimba in bine,, ma refer daca nu se mai poarta urat cu tine. Ca sa iti dai seama de asta ar fi bine sa nhun mai vorbesti de loc de loc cu ea.
Dupa cateva zile isi va cere scuze ( asta daca s-a schimbat in bine)
Si daca nu isi va cere scuze, la un moment dat va trebuii sa vorbesti cu ea.Dar sa fi rece cu ea, sa te porti mai urat, uneori sa no bagi in seama, pana la urma nu are cum sa nu isi ceara scuze.
Funda?

| ღДℓἷʂմƙᾄღ a răspuns:

Eu cand ma cert cu taicameo, pe motiv ca zice ca eu nu decojesc corect niste oua fierte, il ignor in jur de 4zile- 1 saptamana. Apropo. Indiferenta doare cel mai tare; x

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Judeca lumea mereu prin prisma inimii tale, nu a actiunilor lor.
Daca o iubesti, si trebuie sa o iubesti, pentru ca e sora ta, atunci iart-o. Iertarea e treapta ce separa termenul de "om" de cel de "individ".
PS. Fii fara grija, mai devreme sau mai tarziu ii va parea rau de felul cum se poarta cu tine.

| jrockfreak a răspuns:

Te inteleg perfect! Sora-mea tot se ia de mine pe motiv ca "nu-s normala ca sunt altfel" etc, dar cand ma supara foarte tare, ori ii comentez inapoi ori ii explic clar ca asta chiar m-a deranjat. Daca are cat de cat bun simt sora ta, atunci va intelege ca ceea ce face nu este corect. Daca nu, eu zic sa apelezi la parinti sau la psihologul scolii, daca umblati la aceeasi scoala. La noi a mers. E adevarat ca cele mai bune efecte dureaza doar o saptamana, dar ceea ce conteaza dureaza mai multwinking adica va sti unde e limita. Oricum, de se comporta asa cu tine, clar il deranjeaza ceva la tine thinking cea mai buna solutie este comunicarea, spune-i ce te deranjeaza la ea si ce o deranjeaza pe ea la tine. Acum faza cu imbufnarile...mai bine pastreaza o fata serioasa, dar care sa reziste, sa inteleaga ca a trecut masura. Cu riscul sa ma repet: cel mai bine ar fi sa discutati deschis, la mine si la sora-mea a functionat:-D. Iti urez succes si pace! happy

| Alisiia a răspuns:

Iart`o, doar e sora ta. Incearca sa nu mai pui asa mult la suflet. Si eu am o sora si ne ceram in fiecare zi. pana am ajuns la concluzia ca doar eu gresesc si ca ar trebui sa tac pentru ca este mai mare si imi da doar sfaturi bune. De la un timp am inceput sa o iau pe cai gresit am inceput sa ies cu persoane nepotrivite cu fete si cu baieti care fumiaza si se droghiaza, pana cand a aflat sora mea, la inceput m-a certat dar pana la urma mi-a explicat ca gresesc si ca nu ar trebui sa mai umblu cu ei. sora tot sora ramane chiar daca uneori va certati si va jigniti. ♥☻♥