| CarameleCuLapte a întrebat:

Bună TPU, bunica mea de pe tata are 68 de ani și locuiește singura intr-un apartament la etajul 4, deoarece soțul ei adică bunicul meu a murit acum 22 de ani și de atunci nu a mai găsit pe altcineva, bun, și bunica mea are 5 copii (3 fete și 2 baieti) printre băieți și tata, bun, și ea sta în orașul Bârlad, noi (eu și părinții mei) ne-a mutat de 1 an în București, și în Bârlad mai stau la 3 blocuri distanta de bunica mea sta mătușa mea, și la 5 blocuri distanta sta nora ei, și când am fost ultima data în Bârlad la bunica mea a fost acum o luna, și de o luna bunica mea nu ne-a mai sunat, bunica mea îl suna mai des pe tata, cam o data la doua săptămâni sa zic asa, și poate nu suna des pentru ca știe ca suntem la București și ca suntem la distanta de ea, când stăteam în Bârlad suna aproape în fiecare zi pentru a o ajuta tata cu ceva sau alte chestii, și de când suntem în București bunica mea ne suna doar dacă are noutăți despre rude sau despre facturi, etc, rar ne suna doar dacă ne întreabă ce mai facem, eu cred ca nu ne.a mai sunat de o luna pentru ca nu are noutăți, asa cred, menționez ca nu are probleme mari de sănătate, cu excepția diabetului și o doare din când în când oasele, și da drumul la căldură, ea este bine, și credeti ca ar trebui sa mă îngrijorez pentru ca nu a mai sunat de o luna? Eu oricum o sun mâine dar vreau sa va cer o părere! Funda!

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Trebuie s-o mai sunati si voi ca sa simta ca nu a fost uitata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca esti asa de ingrijorat(a) de ce nu pui mana pe telefon sa suni?

| untu a răspuns:

Mai sunati si voi copii ai ei si nepotii la bunica o data sau doua ori pe saptamana sa o intrebi ce mai face, cum stai cu sanatatea, daca are nevoie de ceva sau pentru un ajutor! Ar mai bine sa stea unul dintre voi( fiul sau fiica) care nu are de lucru( somer) sau unul dintre nepoti sa stea o perioada cu ea, dupa aia sa vina alt nepot la schimb sa mai stea o perioada in timp celalalt nepot pleca acasa! Trebuie sa stea cineva cu ea sa nu sa simta singura sau poate sa o rogi o vecina sa aiba grija de ea din cand in cand! Fii atent ca boala asta diabetul poate provoca accident vascular cerebral! Nu o mai lasa singura pe bunica dupa atatia ani de singuratate! Asa am avut noi grija de bunicul meu cand a stat singur de 10 ani dupa moartea bunicii mele si nu a mai vrut sa mai gaseasca o alta femeie sa stea cu el si sa aiba grija de sanatate, cu mancare si cu o vorba buna!

| Idkidk a răspuns:

Păi mai bine o sunaţi voi! Poate se simte singură, şi dacă nu o sunaţi voi, va credea că aveţi treabă, şi nu puteţi vorbi cu ea.

| Lawliet14 a răspuns:

Ar trebui sa o vizitezi tu mai des.