| anonim_4396 a întrebat:

ce sa mai fac cu tata?
Nu stiu cum sa incep, sunt multe de povestit.
Tata a prins ura pe o mare parte din neamurile mamei, o sa incerc sa imi amintesc si eu ce mai tine minte si din ce mi-a povestit mama.
Aveam vreo 5-6 ani el era in delegatie, cum el era prin delegatie mama a mers la zilele orasului cu niste prietene care aveau tot asa copii mici. Dupa o luna si ceva dupa ce a venit din delegatie a plecat la tara vreo doua zile. Acolo o femeie i-ar fi spus ca a vazut-o pe mama la zilele orasului.
A doua zi cand a venit de la tara, s-a certat foarte urat cu mama.Din ce tin minte urla la ea
-"DE CE NU AI FOST LA ZILELE ORASULUI CU MINE DE CEE DE CEEE "
Pentru ca tu erai in delegatie.
DE CE NU AI FOST CU MINE, CREZI CA MIE NU MI-A ZIS (nu dau nume)?
Si a continuat-o asa vreo saptamana (ce bine ca stateam atunci la 10).
Mama a sunat-o pe sora ei care a avut multa grija de ea.
A venit sora ei au venit si bunicii la noi iar sora ei l-ar fi certat pe tata.
De ce o chinui in halul astam am crescut-o de la 20 de ani de cand i-au murit ambii parinti (ea avand pe atunci 35) imi este ca o fiica. Daca mai aud ca o chinui la prima ora am luat trenul de Constanta, iar de atunci a prins ura pe sora ei si treptat pe majoritatea rudelor din partea ei.

O data in ajunul Craciunului i-a cerut cheile sa se culce la fratele sau. Mama a refuzat si i-ar fi spus ca totusi e Craciunul hai sa mancam ca am pregatit masa, el a inceput sa urle si sa cotrobaie prin casa, intr-un final le-a gasit si s-a culcat la fratele sau.

Imi amintesc cand tipa la mama ca de ce nu i-a scos un tricou de munca la ora 4 dimineata
Are un apartament la Etajul 10 intr-un bloc turn destul de vechi, noi anul trecut ne-am luat un apartament la etajul 2 dar el nu vrea sa il vanda pe cel de la 10, doar cand aude incepe sa urle.

Isi bate mereu joc de mama.
O ii zice ca e grasa, ba nasoasa (desi el il are mai mare dar se enerveaza cand ii zice mama asta ori alte defecte de ale lui :chel, slabanog etc).
Spre exemplu ieri cand mama facea mancare el tot venea la ea si ii spunea ca tu nu ai fost fata mare cand ne-am luat, ai facut tu cu careva cand erai studenta (ea a incercat la facultate dar din cauza ca a murit bunica a abandonat-o), pe mama a enervat-o ca nu era adevarat si ca s-a pastrat fata mare pana s-a casatorit cu tata.
Peste cateva secunde il vad pe tata nervos cum injura si izbeste usa la bucatarie, inca ceva o face puturoasa si lenesa pe mama desi mama este asistenta si a lucrat intr-un focar de covid 19 (sa zica mersi ca nu s-a imbolnavit ca alte colege).
Ce sa ma mai fac cu el? Am ajuns la concluzia ca are probleme psihice ca ii mai fuge si ochiul)

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incercati sa-l lamuriti sa mearga la un psiholog.
Daca nu merge atunci mama ta poate solicita un ordin de protectie, conform L.217/2003, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare.

| IGM a răspuns:

Imi pare rau sa iti spun asta, dar singura solutie este divortul! Tu banuiesc ca un esti foarte mare de ani si se vede clar ca te-au afectat enorm aceste lucruri. Vorbeste cu mama ta si spune-i ca ai niste traume... Iti va fi greu sa ii vezi despartiti, dar e si mai greu sa traiesti in scandal...